اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 28 آبان 1398
14 مهر 1398 14 مهر 1398
12:15 12:15

وزیر راه تروریستی بودن سانحه ریلی را تکذیب کرد

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: علت دزدیدن پیچ و پابند ریل در زاهدان در حال بررسی است و این سانحه ریلی تروریستی نبوده است.

وزیر راه

به گزارش سلام نو، محمد اسلامی در حاشیه مراسم امضای تفاهم‌نامه سازمان هواشناسی و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار کرد: سانحه ریلی مانند دیگر حوادث رخ می‌دهد اما یکی از نکات مهم در این زمینه این است که حفاظت از این زیرساخت‌ها تشدید پیدا کرده تا دیگر شاهد بروز چنین حوادثی نباشیم اما برخی اوقات چنین حادثه‌هایی غیرقابل اجتناب می‌شود که البته بسیار معدود است.

وی ادامه داد: شواهدی دال بر تروریستی بودن این اقدام وجود ندارد اما این‌که با چه انگیزه‌ای پیچ پابندهای ریل باز شده است را هم نمی‌دانیم و در حال پیگیری آن هستیم.

وزیر راه و شهرسازی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر این‌که با توجه به ناآرامی‌های اخیر عراق و بیانیه وزارت امور خارجه مبنی بر احتیاط مردم و به تاخیر انداختن سفر اربعین‌شان در این کشور، نظر شما در این رابطه چیست، اظهار کرد: ناآرامی‌های اخیر عراق حرکت خاصی بود که با تدبیر مسئولان این کشور کنترل شد؛ اما نکته حائز اهمیت این است که مردم با پای پیاده و با عشق به سفر کربلا و زیارت امام حسین (ع) می‌روند و هم‌اکنون اخباری که داریم این است که عراق کاملا امن بوده و هیچ مشکلی برای سفر زائران اربعین وجود ندارد.

اسلامی ادامه داد: ۳۳ هزار نفر از زائران روز گذشته از مرز مهران عبور کردند و هیچ مشکلی در این زمینه نداریم همچنین برای این ایام ۸۰۰۰ دستگاه اتوبوس، ۵۵ قطار و بیش از ۶۰۰ مجوز پروازی صادر شده است که مسافران را از طریق شقوق مختلف حمل و نقل به عراق و مراسم پیاده‌روی اربعین برسانیم.

وی همچنین درباره تفاهم‌نامه امضا شده امروز بین سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، سازمان هواشناسی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار کرد: یکی از تفاهم‌نامه‌هایی که در بخش‌های مختلف با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری امضا شد در حوزه هواشناسی و استفاده از فناوری‌های نوین دراین حوزه برای جلوگیری از خروج ارز و استفاده حداکثری از ظرفیت دانش‌بنیان داخلی برای تجهیز و تحول اساسی در حوزه هواشناسی است.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: هواشناسی استفاده‌ها و کاربردهایی در زمینه اطلاع‌رسانی برای بخش‌های هوانوردی، کشاورزی و غیره دارد همچنین پیش‌بینی وقوع سیلاب یکی دیگر از کاربردهای هواشناسی است که با استفاده و به کارگیری فناوری‌های نوین می‌تواند با قدرت بیشتری این پیش‌بینی را در اختیار ذینفعان بخش‌های مختلف انجام دهد.

اسلامی گفت: موضوع دومی که امروز مورد تفاهم معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان راهداری قرار گرفت هوشمندسازی در حوزه حمل و نقل جاده‌ای است به گونه‌ای که بتوانیم ناوگان حمل و نقل را به سمت بازدهی بیشتر، بهره‌وری بالاتر و کاهش هزینه‌ها سوق دهیم.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: موضوع دیگری که در این زمینه با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به تفاهم رسیدیم واگذاری عرصه‌ای در پردیس برای پارک علم و فناوری پردیس بود که با در اختیار گرفتن این زمین بتوانند شرکت‌های دانش‌بنیان بیشتری را در خود جای داده و فعالیت‌هایشان را ادامه دهند همچنین در حوزه شهرسازی و مسکن نیز به تفاهم رسیدیم که از فناوری‌های نوین و ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان در راستای هوشمندسازی شهری استفاده کنیم.

وی گفت: در شرایطی که تحریم‌ها جاری بوده و هر روز دشمن تحریم‌های جدیدی را با لحن تهدیدآمیز وضع می‌کند یکی از سیاست‌های اصولی و پابرجای وزارت راه و شهرسازی این است که همه توان خود را برای استفاده از توان داخلی به کار بندد و امروز نمونه‌ای از اجرای این سیاست را دیدیم.

در پایان این مراسم تفاهم‌نامه‌هایی بین معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و سازمان هواشناسی به صورت جداگانه امضاء شد.

/ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

اولویت دولت اتصال کردستان به راه آهن سراسری است

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: اولویت دولت ساخت خط آهن همدان به سنندج و ات...

وزیر راه از تخفیف مالیاتی برای مالکان منصف خبر داد / در طرح اقدام ملی مسکن تا پایان سال ۴۰۰ هزار واحد عملیاتی می‌شود.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی از عملیاتی شدن ۴۰۰ هزار واحد تا پایان امسال خبر داد و ...

طرح ضربتی دولت برای اتمام آزادراه همت

نماینده عالی دولت در استان البرز اظهار کرد: دولت برای عمل به وعده‌های داده شده در خصو...

کشتی انگلیسی متوقف شده در آب‌های ایران در چه حال است؟

وزیر راه و شهرسازی آخرین وضعیت کشتی انگلیسی را توضیح داد.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news