اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
یک‌شنبه
یک‌شنبه 18 خرداد 1399
14 مهر 1398 14 مهر 1398
17:37 17:37

چرا بعضی از افراد را پشه بیشتر نیش می زند؟

 برخی از افراد می توانند در تمام تابستان بیرون باشند و از نیش پشه رنج نبرند. برخی دیگر با رعایت های فراوان باز هم از حمله پشه ها مصون نمی ماند.

به طور خاص ، پشه ها برای پیدا کردن میزبان خود به دی اکسید کربن تکیه می کنند. هنگامی که ما نفسمان را  بیرون می دهیم ، دی اکسید کربن از ریه های ما بلافاصله با هوا مخلوط نمی شود. این موقتاً در فضا باقی می ماند که پشه ها از آن پیروی می کنند.

پشه ها دی اکسید کربن را دنبال می کنند

ژوپ وان لون ، جراح و دانشمند در دانشگاه واژنینگن در هلند ، گفت: "پشه ها خود را به سمت آن پالس های دی اکسید کربن متمرکز می کنند و به سمت آن پرواز می کنند زیرا دی اکسید کربن غلظت های بیشتری را نسبت به هوای طبیعی دارند." با استفاده از دی اکسید کربن ، پشه ها می توانند در فاصله 404 فوت (50 متری) از راه دور بر روی اهداف تمرکز کنند.

پشه عوامل زیادی را در نظر می گیرد که در افراد مختلف متفاوت است از جمله :

  • درجه حرارت پوست

  • وجود بخار آب

  • رنگ

دانشمندان فکر می کنند مهمترین موردی که  پشه ها هنگام انتخاب یک شخص بر دیگری متکی هستند ، ترکیبات شیمیایی تولید شده توسط کلنی های میکروب هایی هستند که روی پوست ما زندگی می کنند.

وان لون گفت: باکتریها ترشحات غدد عرق ما را به ترکیباتی تبدیل می کنند که به سیستم بویایی پشه قابلیت درک آنها را دارد و می تواند از آن طریق دریابی کند.

این دسته از مواد شیمیایی پیچیده هستند ، از جمله بالا 300 ترکیب مختلف ، و بر اساس تنوع ژنتیکی و محیط ، از نظر فردی متفاوت است.

جف ریفل ، استادیار زیست شناسی در دانشگاه واشنگتن که در مورد جذب جاذبه پشه تحقیق کرده است ، گفت: "اگر پدر و دختر را در یک خانواده مشترک مقایسه کنید ، می توانید تفاوت هایی در نسبت مواد شیمیایی که میکروب ها ایجاد می کنند مشاهده نمایید ."

به عنوان مثال ، پشه ها به مردان با تنوع بیشتر میکروب های پوستی تمایل بیشتری به نیش زدن نسبت به مردان با تنوع کمتر میکروب های پوستی دارند ، یک مطالعه در سال 2011 در مجله PLOS ONE نشان داد. علاوه بر این ، مردان با میکروب های متنوع کمتر ممکن است که باکتری های زیر را در بدن خود داشته باشند: لپتوتریشیا ، دلفتیا ، اکتینوباکتریا Gp3 و استافیلوکوک .

در مقابل ، در این مطالعه ، مردانی که میکروبهای متنوعی دارند ، ممکن بود که باکتریهای سودوموناس و واریووراکس را روی پوست خود داشته باشند.

تفاوت های ظریف در ترکیب این دسته از مواد شیمیایی می تواند تفاوت های زیادی در تعداد نیش های فرد ایجاد کند. ریفل گفت ، ترکیب آن کلنی های میکروبی همچنین می تواند با گذشت زمان در یک فرد تغییر کند ، به خصوص اگر این فرد بیمار باشد.

ما کنترل زیادی روی میکروب های موجود در پوست خود نداریم ، اما ریفل بر اساس تحقیقات خود توصیه هایی را ارائه داده است.

علاقه به رنگ سیاه و قرمز

پشه ها رنگ سیاه و قرمز را دوست دارند  ، بنابراین در انتخاب لباس قدت کنید و اگر به فضا هایی می روید که امکان وجود پشه زیاد است سعی کنید رنگ سیاه و قرمز نپوشید، در عوض پشه ها از رنگ زرد و سبز خوششان نمی آید.

پشه ها بوی الکل را دوست دارند

همچنین پشه ها به بوی الکل علاقه دارند و اگر الکل می نوشید بیشتر شما را نیش می زنند

گروه خونی 0

پشه ها افراد دارای گروه خونی 0 را بیشتر دوست دارند.

عطر با اسانس گل

از جمله علایق پشه به بوی گل ها می باشد اگر عطری با این رایحه بزنید جذب شما می شوند

اخبار مرتبط

icon news

عمر پشه چقدر است؟

 پشه ها حشراتی آزار دهنده هستند. در ماه های گرم سال ، آنها در طلوع آفتاب ظهور می کنند...

روش های در امان ماندن از نیش پشه

نیش پشه باعث ناراحتی، خارش و یا ایجاد حساسیت در فرد شود از این رو افراد برای دور ماند...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news