اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 09 خرداد 1399
15 مهر 1398 15 مهر 1398
09:31 09:31

ایران تهدیدی برای اسرائیل است یا اسرائیل تهدیدی برای ایران؟

در ویدئو زیر جر و بحث مجری مشهور الجزیره با یکی از حامیان جدی اسرائیل را مشاهده می‌کنید که در آن به بمب‌های اتمی اسرائیل پرداخته و این سوال را مطرح کرده است که ایران تهدیدی برای اسرائیل است یا اسرائیل تهدیدی برای ایران است؟

در ویدئو زیر جر و بحث مهدی حسن، مجری مشهور الجزیره با دنی آیالون معاون پیشین وزیر امور خارجه را مشاهده می‌کنید که در آن به بمب‌های اتمی اسرائیل پرداخته و این سوال را مطرح کرده است که ایران تهدیدی برای اسرائیل است یا اسرائیل تهدیدی برای ایران است؟

در این برنامه که به برجام اختصاص داشت سفیر سابق رژیم‌اشغالگر قدس در واشنگتن با سوال‌های پی‌در‌پی و دقیق مهدی حسن، مجری برنامه درباره بمب‌های اتمی روبه‌رو شد و نتوانست پاسخ‌های قانع‌کننده‌ای بدهد.
مجری الجزیره پس از اینکه با پاسخ‌های غیرمنطقی و سراسر دروغ آیالون مواجه شد به همراه آوی شلایم، مورخ و تحلیلگر یهودی جواب دروغ پراکنی‌های این مقام صهیونیست را داد.
در بخشی از این برنامه که در قالب یک کلیپ 7 دقیقه در رسانه‌ها منتشر شده ابتدا مجری از آیالون می‌پرسد: «تو بر علیه قرار داد هسته‌ای ایران خیلی لابی کردی، فکر می‌کنی قرارداد بدی است و همچون نتانیاهو از خروج آمریکا از برجام استقبال کردی. پس تو موافق نیستی که برجام کارایی دارد و برای 10 الی 15 سال چشم انداز هسته‌ای ایران را به تعویق می‌اندازد ؟»
دنی آیالون پاسخ می‌دهد: « نه اگر به دو سال و نیم گذشته بنگرید از زمانی که قرار داد در وین امضا شد می‌بینید که خشونت ایران نه تنها 10 برابر شده بلکه آزمایش موشکهای بالستیک خود را متوقف نکرده است و موشک بالستیک می‌سازد تا روی آن کلاهک هسته‌ای بگذارد و همچنین خود قرار داد به تنهایی هسته‌ای ایران را خنثی نمی‌کند تنها آن را به تعویق می‌اندازد».
مجری از وی می‌پرسد: «پس کسانی که می‌گویند این قرار داد ایران تهدید بزرگی را خنثی می‌کند‌اشتباه می‌کنند؟» و آیالون در پاسخ می‌گوید که: بله کاملا همین طور است.
مجری شبکه الجزیره انگلیسی سپس با تکرار جمله قبلی خود مبنی بر اینکه این توافق با همه مشکلاتش کارایی دارد و چشم انداز هسته‌ای ایران را خنثی می‌کند، از آیالون می‌پرسد: «می دانید چه کسی این جمله را گفته ؟ فرمانده ارتش اسرائیل ژنرال گادی آیزنکوت. تو چه می‌دانی که فرمانده ارتش اسرائیل و رئیس‌دستگاه جاسوسی اسرائیل نمی‌دانند ؟»
و در ادامه می‌گوید: «چرا این‌طور است که فرمانده ارتش اسرائیل، رئیس‌پیشین شین بت، رئیس‌پیشین موساد، رئیس‌پیشین کمیسیون انرژی هسته‌ای اسرائیل، رئیس‌آژانس هوا فضای اسرائیل، سران وزارت دفاع و اطلاعات، متخصصان اتمی کشور شما می‌گویند قرارداد خوبی است، امنیت اسرائیل ،منطقه و جهان را تامین می‌کند. چرا ما باید همه آنها را نادیده بگیریم و به تو و نتانیاهو و ترامپ اعتماد کنیم ؟»
مقامات اسرائیلی 26 سال
درباره برنامه هسته‌ای ایران دروغ گفتند
معاون پیشین وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی پاسخ می‌دهد: «آنها نمی‌گویند توافق خوبی است، می‌گویند شرایط بهتر از قبل است ».
مهدی حسن، مجری برنامه ادامه می‌دهد: «در سال 1992 نخست‌وزیر شما گفت که ایران 3 سال با ساخت بمب اتمی فاصله دارد (26 سال قبل)، در سال 1995 گفت که ایران 3 تا 5 سال با ساخت بمب اتمی فاصله دارد، در سال 2009 گفت که ایران 1 تا 2 سال با ساخت بمب اتم فاصله دارد، چوپان دروغگو سابقه بهتری نسبت به نتانیاهو دارد در مورد برنامه هسته‌ای ایران. چرا شما اسرائیلی‌ها فکر می‌کنید حرفتان اعتبار دارد در مورد برنامه هسته‌ای ‌ایران ؟ 26 سال دروغ گفتید ».
آیالون در پاسخ به این جمله مجری برنامه می‌گوید که ما‌اشتباه نکردیم. در این میان اتفاقهایی افتاده که جلوی پیشرفت ایران رو گرفت.
مجری برنامه می‌پرسد: «هر دو سه سال یک بار نتانیاهو اعلام خطر می‌کند بعد ناگهان اتفاقی می‌افتد که فقط اخطارهای نتانیاهو دقیق نبوده باشد؟» آیالون پاسخ می‌دهد که ایرانیها خودشان گفتند جامعه بین‌المللی در برنامه اونها خرابکاری می‌کند.
مجری: اسرائیل چند بمب اتم دارد ؟
آیالون: نمی‌دانم!
مجری برنامه در ادامه از وی می‌پرسد:« ایران تا به امروز چند عد‌د بمب اتمی در اختیار دارد؟» آیالون در پاسخ می‌گوید: «در حال حاضر امیدوارم که هیچی.» بلافاصله مجری برنامه ادامه می‌دهد: «خوب! اسرائیل چند عدد بمب اتم دارد؟» که آیالون پاسخ می‌دهد: ‌ من نمی‌دانم!
مجری برنامه که از پاسخ آیالون شگفت زده شده با لحنی تمسخرآمیز به وی می‌گوید: «نمی دانی ؟ تو در دولت بودی این مسائل را به تو نگفته‌اند ؟ تو هیچ‌وقت در مورد تسلیحات هسته‌ای اسرائیل گفت وگویی نکردی؟ می‌توانی دستت را روی قلبت بگذاری و این را بگویی ؟ انتظار داری که ما باور کنیم معاون وزیر خارجه اسرائیل هرگز در مورد تسلیحات اتمی اسرائیل گفت وگویی نکرده ؟»
آیالون با دستپاچگی در پاسخ می‌گوید: «نه. اجازه بده می‌گویم.شعار نمی‌دهم، من در مورد تسلیحات اتمی اسرائیل گفت وگویی نداشتم من در مورد سیاستهای اتمی اسرائیل گفت وگو کرده‌ام و تفاوت بزرگی میان این دو هست ». مجری سوال خود را دوباره تکرار کرده و می‌پرسد: «اسرائیل چند عدد سلاح اتمی دارد ؟ کارشناسان می‌گویند بین 80 تا 400 عدد» و آیالون با عصبانیت پاسخ می‌دهد: «خوب که چی ؟»

اخبار مرتبط

icon news

تشکر رئیس‌جمهور ونزوئلا از ایران به ‌زبان‌فارسی+ فیلم

وزیر دفاع ونزوئلا هم در یک مصاحبه تلویزیونی اعلام کرد که ارتش این کشور به استقبال نفت...

ایران عظیم ترین تونل انتقال آب را برای سریلانکا ساخت +فیلم

گروهی از متخصصان ایرانی بزرگترین طرح انتقال آب سریلانکا را ساختند که امروز با حضور رئ...

واکنش بی بی سی به حضور مقتدی صدر در ایران +فیلم

تلویزیون فارسی دولت انگلیس حضور مقتدی صدر در کنار رهبرن ایران را ناشی از نمایش قدرت و...

جنگنده اسرائیل در آسمان ایران؟ +فیلم

اخیرا شایعه پخش شد مبنی بر آنکه یک هواپیمای اف 35 اسرائیلی وارد ایران شده است که با و...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news