اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 15 خرداد 1399
15 مهر 1398 15 مهر 1398
13:16 13:16

چه زمانی لکه های سفید روی ناخن نگران کننده می شوند؟

اگر لکه های ناخن شما به دلایل عادی نبود و بر اثر ضربه و پدیکور و مانیکور و یا کمبود مواد معدنی در شما نبود بهتر است برای درمان آن به پزشک مراجعه کنید.

در این مطلب علت های کمتر شایعه شده ولی مهم لکه های سفید روی ناخن را بررسی می کنیم.

علل کمتر شایع لکه های سفید روی ناخن ها عبارتند از:

  • بیماری قلبی

  • نارسایی کلیه

  • پسوریازیس یا اگزما

  • ذات الریه

  • مسمومیت با آرسنیک

در حالی که این دلایل ممکن است ، آنها بسیار نادر هستند. اگر لکه های سفید رنگ مداوم روی ناخن های خود قبل از در نظر گرفتن این موارد جدی تر وجود داشته باشد ، پزشک شما ممکن است بسیاری از شرایط دیگر را کشف کند.

علائم لکه های سفید روی ناخن

لکه های سفید می توانند به طرق مختلف ظاهر شوند. آنها ممکن است مانند:

نقاط کوچک نقطه ای

"خط" های بزرگتر از ناخن

نقاط فردی بزرگتر

علت لکه های سفید روی ناخن شما ممکن است چگونگی ظهور لکه ها را نشان دهد. یک آسیب ناخن ممکن است باعث ایجاد یک نقطه بزرگ سفید در وسط ناخن شود. یک واکنش آلرژیک ممکن است باعث ایجاد چندین نقطه در ناخن شود. ظاهر نقاط یا خطوط سفید ممکن است در هر ناخن متفاوت باشد.

بسته به علت لکه های سفید ممکن است علائم یا علائم دیگری داشته باشید.

اگر متوجه شدید لکه ها ماندگار هستند یا در حال وخیم تر شدن هستند ، ممکن است زمان مراجعه به پزشک باشد. بیشتر مواردی که می تواند باعث ایجاد لکه های سفید شود ، به محض تشخیص ، به راحتی درمان می شوند.

در وقت ملاقات ، پزشک شما ناخن ها و دست ها یا پاهای شما را معاینه می کند. براساس مشاهدات آنها ، ممکن است آنها یک تشخیص داده و یک نسخه ارائه دهند.

در صورت عدم اطمینان از تشخیص ، ممکن است چندین آزمایش برای از بین بردن دلایل احتمالی درخواست کنند. این امر به ویژه در مورد پزشک شما مشکوک است که یک ویتامین یا مواد معدنی باعث ایجاد لکه های سفید روی ناخن ها می شود.

بسته به علت لکه های سفید ، درمان متفاوت خواهد بود.

واکنش آلرژیک

استفاده از پولیش ، براق یا محصول ناخن را که فکر می کنید ممکن است مسئول واکنش آلرژیک شما باشد ، متوقف کنید. اگر بعد از قطع مصرف محصولات همچنان به علائم واکنش آلرژیک مبتلا هستید ، با پزشک خود مشورت کنید.

قارچ

یک داروی ضد قارچ خوراکی رایج ترین درمان است و بسیاری از پزشکان نیز یک درمان ضد قارچ موضعی را تجویز می کنند. میانگین زمان درمان سه ماه است و استفاده از روش درمانی در مدت زمان مشخصی مهم است. در غیر این صورت ، شما ممکن است به طور کامل عفونت را درمان نکنید.

جراحات ناخن

بیشتر صدمات ناخن فقط برای بهبودی نیاز به زمان دارد. با بزرگ شدن ناخن ، آسیب ها از بستر ناخن بالا می روند. با گذشت زمان ، لکه های سفید کاملاً از بین می روند.

درمان های زیبایی

اگر تغییر رنگ ناخن های شما مشکل آفرین است یا به دنبال راهی موقت برای پوشاندن آنها هستید ، از لاک ناخن استفاده کنید. لاک ناخن با رنگ پوست یک روش طبیعی برای پنهان کردن لکه ها است.

برای بیشتر افراد ، لکه های سفید روی ناخن های شما چیزی غیر از لکه های آزار دهنده نیست. آنها به ندرت نشانه مشکلات بزرگتری هستند و بیشتر آنها بدون درمان از بین می روند.

اگر نقاط را متوجه شده اید و مضطرب هستید ، نگران نباشید. مراجعه سریع به پزشک شما می تواند در پاک کردن هرچه که باعث ایجاد لکه ها شده و به هرگونه سوال اضافی که دارید پاسخ دهند. بیشتر درمانها سریع و موثر است.

راه حل کشف ریشه لکه های سفید ناخن

اگر متوجه لکه های سفید روی ناخن های خود شده اید و نمی دانید چه باید بکنید ، در اینجا یک راهنمای مختصر آورده شده است:

به عقب فکر کنید و سپس از ناخن های خود محافظت کنید. آیا اخیراً به ناحیه ای به ناخن های خود ضربه زده یا انگشتان دست خود را زخمی کرده اید؟ آیا نقاط روی ارقام آسیب دیده وجود دارد؟ هنگام انجام هر کاری که ممکن است در آنها بچسبانید ، ضربه بزنید یا خرد شود ، می توانید از ناخن های خود به بهترین شکل ممکن محافظت کنید.

به علائم توجه کنید. آیا علائم دیگری مانند تغییر رنگ ناخن یا بافت خود را دارید؟ آیا ناخن های شما زرد می شوند یا شکننده می شوند؟ ممکن است لازم باشد برای معالجه به پزشک مراجعه کنید.

با پزشک خود صحبت کنید. اگر فکر می کنید لکه های سفید روی ناخن های شما به دلیل آسیب دیدگی ایجاد نمی شود ، می توانید با پزشک خود ملاقات کنید. بعد از معاینه ، پزشک ممکن است تشخیص و تجویز را ارائه دهد.

برای جلوگیری از عوارض جانبی مانند لکه های سفید روی ناخن ها ، یک رژیم متعادل بخورید و مقادیر کافی ویتامین را دریافت کنید.

اخبار مرتبط

icon news

علت لکه های سفید روی ناخن

لوکونیشیا شرایطی است که خطوط یا نقاط سفید روی انگشت یا ناخنهای پا ظاهر می شود. این یک...

درمان خانگی عفونت ناخن

عفونت ناخن شست پا بسیار دردآور و آزار دهنده می باشد. گفتنی است که منظور از عفونت ناخن...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news