اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 12 خرداد 1399
15 مهر 1398 15 مهر 1398
16:42 16:42

10 نکته برای مقابله با پیری مو

 موها با افزایش سن درست مانند سایر اعضاء بدن تغییر می کنند. فولیکول های مو کوچکتر می شوند، تولید سبوم کاهش می یابد و سلول های رنگدانه از بین رفته و در نتیجه موها خاکستری می شوند.

با تغییر هورمون ها، موها بیشتر ریخته و آهسته تر رشد می کنند و این امر باعث ظریف ترشدن آن ها می شود. علاوه بر این، تغییرهورمون ها باعث کاهش تولید سبوم شده و در نتیجه موها رطوبت خود را از دست داده وخشک می شوند. دراین زمان، سلول های رنگدانه مو به مرور زمان از بین می روند و رنگ موها خاکستری می شود.

در حالی که موهای شما با افزایش سن تغییر می کنند، می توانید آن ها را ترمیم کنید. در اینجا نکات و ترفندهای مربوط به مراقبت از موها بیان شده است:

به پزشک خود مراجعه کنید

درمان هایی مانند، مینوکسیدیل برای ترمیم مو به کار می روند. اما بهتر است در مورد علل دیگر مانند کم خونی، کمبود آهن، اختلال خود ایمنی یا عوارض جانبی دارو، با پزشک متخصص مشورت کنید.

موهای خود را به درستی کوتاه کنید

همانطور که موهای شما نازک می شوند، کوتاه کردن موها، فکر بدی نیست. اما این یک افسانه است که شما مجبورید، وقتی به سن خاصی رسیدید، موهای خود را کوتاه کنید. شما می­توانید موهای زیبایی داشته باشید که تا زیر شانه های شما قرار داشته باشند. یک ردیف را به شکل افقی برش داده، ردیف های پایین تر را به اندازه همان ردیف برش دهید، همین کار را تا آخرین ردیف ادامه دهید. این مدل که در اصطلاح layer نامیده می شود که باعث بلند و پرحجم نشان دادن موها می شود. اگر لایه های برش داده شده در این مدل بیش از حد کوتاه باشند، باعث نازک نشان دادن بافت موها می شوند. اما لایه های بلند، شکل و ظاهری کاملتر دارند.

رژیم غذایی خود را شروع کنید

پروتئین و آهن، مهم­ترین چیزهایی هستند که در رژیم غذایی خود، باید به آن­ها توجه ویژه کنید. اگر رژیم غذایی شما محدود باشد، می­تواند روی ریزش مو تأثیر بگذارد. از پزشک خود در مورد آزمایش خون و سابقه پزشکی برای بررسی کمبود آهن، ویتامین D یا سایر مواد معدنی سوال کنید.  پس از رد این امر، از مکمل های حاوی روی و آنتی اکسیدان ها که باعث رشد مو می شوند، استفاده کنید.

از مرطوب کننده ها استفاده کنید

از خشک کردن مو با استفاده از سشوار خودداری کنید. همچنین استفاده از ژل ها را محدود کنید. زیرا آن­ها باعث لک شدن موها شده و درخشش موها را از بین می برند. موادی مانند موس، که برای موهای فرفری طراحی شده‌اند، دارای مرطوب کننده بوده و موها را کمتر خشک می کنند. روغن های غنی شده، مانند روغن آجیل ماکادامیا یک بار در هفته، برای مرطوب کردن موها توصیه می‌شود.

برس کشیدن مرتب موها

برس کشیدن باعث می شود، خون راحت­تر در پوست سر جریان پیدا کند که این برای مو کاملاً مفید است.  برخی تحقیقات نشان می دهد که ماساژ پوست سر ممکن است به افزایش ضخامت مو کمک کند. از برس مویی نرم استفاده کنید، زیرا موهای طبیعی، دارای ریشه های ظریف و نرم هستند و روغن های طبیعی مو را توزیع می کنند.

بررسی شامپو

از شامپوهایی استفاده کنید که حاوی پیریتونیک روی باشند. معمولاً این ماده در فرمول شامپوهای مربوط به شوره سر به کار میرود. این ماده مرطوب کننده و آرامبخش است، چه شوره سر داشته باشید یا نه، به دلیل کاهش تولید سبوم در پوست سر، مانع خارش، سفت شدن پوست و ریزش مو می شوند.

خونسردی خود را حفظ کنید

استرس می تواند باعث شکستگی مو شود و از آنجا که مو سبوم کمتری تولید می کند، در برابر گرما محافظت طبیعی کمتری خواهد داشت. به همین دلیل، در این مواقع استفاده از وسایل گرمایشی و خشک کن ها را به حداقل برسانید.

از اسپری دوری کنید

از اسپری مو زیاد استفاده نکنید. خشک شدن الکل موجود در آن­ها می تواند باعث خشکی و شکنندگی موها شود.

ترمیم ساختار مو

محصول فوق العاده ای به نام Toppik وجود دارد که از الیاف گیاهی برای استتار نواحی نازک مو استفاده می کند و در ایجاد ضخامت مو بسیار مفید است.

رنگ کردن موهای خاکستری

موهای خاکستری به طور طبیعی دارای بافت پر رنگ و یکنواختی هستند که نور کمتری را عبور می دهند. رنگ­های نیمه ماندگار یا دائمی، به دلیل داشتن ویتامین E می توانند باعث بهبود بافت و افزایش بدنه مو شوند، اما لازم نیست کل مو خاکستری خود را بپوشانید. می توانید با رنگ کردن برخی قسمت ها، باعث شوید موها درخشان تر به نظر برسند.

اخبار مرتبط

icon news

4 نکته برای داشتن موهای سالم و طبیعی

استرس، آلودگی، عادات غذایی نامناسب، شیوه زندگی ناسالم، عدم مراقبت و استعمال سیگار باع...

آیا لیمو برای درخشندگی وشفافیت مو مفید است؟

برای شفافیت ودر خشندگی مو، گزینه های مختلفی وجود دارد. یکی از رایج ترین و اقتصادی تری...

عید امسال موهایم را چه رنگی کنم؟

با پایان رسیدن فصل زمستان و آغاز بهار، زمان آن رسیده  که موهای خود را با رنگی تازه اح...

8 اشتباه در رابطه با موی خیس

برای خشک شدن سریع موهای مرطوب، اقداماتی را امتحان می کنید که همگی می توانند به مو آسی...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news