اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 12 خرداد 1399
15 مهر 1398 15 مهر 1398
18:59 18:59

اندوکاردیت چیست؟

اندوکاردیت التهاب درون شامه قلب شما است که به نام آندوکاردیوم قرار دارد. معمولاً در اثر باکتری ایجاد می شود. هنگامی که التهاب در اثر عفونت ایجاد شود ، به این بیماری آندوکاردیت عفونی گفته می شود. آندوکاردیت در افراد با قلب سالم شایع نیست .

علائم اندوکاردیت چیست؟

علائم اندوکاردیت همیشه شدید نیست و ممکن است با گذشت زمان آهسته رشد کند. در مراحل اولیه اندوکاردیت ، علائم مشابه بسیاری از بیماری های دیگر است. به همین دلیل است که بسیاری از موارد تشخیص داده نمی شوند.

بسیاری از علائم مشابه موارد آنفولانزا یا عفونتهای دیگر مانند ذات الریه است . با این حال ، برخی از افراد علائم شدیدی را تجربه می کنند که ناگهان ظاهر می شود. این علائم ممکن است به دلیل التهاب یا آسیب ناشی از آن باشد.

علائم شایع اندوکاردیت

·       سوفل قلب ، که صدای غیر طبیعی قلب از جریان خون آشفته از قلب است

·       پوست رنگ پریده

·       تب یا لرز

·       عرق شب

·       درد ماهیچه یا درد مفاصل

·       حالت تهوع یا کاهش اشتها

·       احساس پری در قسمت بالای

·       کاهش وزن غیر عمدی

·       پا ، پاها یا شکم متورم است

·       سرفه یا تنگی نفس

علائم کمتر شایع آندوکاردیت شامل موارد زیر است:

خون در ادرار شما

کاهش وزن

طحال بزرگ شده ، که ممکن است لمس شود

ممکن است تغییراتی در پوست ایجاد شود ، از جمله: (لکه های قرمز یا بنفش زیر پوست انگشتان یا انگشتان پا)

لکه های قرمز و بنفش ریز از سلول های خونی که از رگ های مویرگی پاره شده بیرون می آیند ، که معمولاً در سفیدی چشم ها ، داخل گونه ها ، روی سقف دهان یا روی سینه ظاهر می شود.

علائم و نشانه های اندوکاردیت عفونی در افراد مختلف متفاوت است. آنها می توانند به مرور زمان تغییر کنند و به علت عفونت ، سلامت قلب و مدت زمان وجود عفونت بستگی دارند. اگر سابقه مشکلات قلبی ، جراحی قلب یا اندوکاردیت قبلی را دارید ، در صورت بروز هر یک از این علائم باید سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت داشتن تب شدید که از بین نمی رود یا به طور غیرمعمول خسته هستید و نمی دانید که چرا ، به خصوص با پزشک خود تماس بگیرید بسیار مهم است.

دلایل اندوکاردیت چیست؟

علت اصلی اندوکاردیت رشد بیش از حد باکتری ها است. اگرچه این باکتریها به طور معمول در سطوح داخل یا خارج بدن شما زندگی می کنند ، ممکن است با خوردن یا نوشیدن آنها را به جریان خون خود وارد کنید.

در مورد اندوکاردیت عفونی ، میکروب ها از طریق جریان خون و قلب شما حرکت می کنند ، در آنجا تکثیر می شوند و باعث التهاب می شوند. همچنین ممکن است اندوکاردیت توسط قارچ ها یا میکروب های دیگر ایجاد شود.

خوردن و نوشیدن تنها راه ورود میکروب به بدن شما نیست. آنها همچنین می توانند از طریق:

مسواک زدن

بهداشت ضعیف دهان یا بیماری لثه

انجام یک روش دندانپزشکی که باعث زخم لثه شما می شود

داشتن یک بیماری مقاربتی

استفاده از سوزن آلوده

از طریق سوند ادراری و یا سوند داخل وریدی

اندوکاردیت چگونه درمان می شود؟

آنتی بیوتیک ها

اگر اندوکاردیت شما ناشی از باکتری باشد ، با درمان آنتی بیوتیکی داخل وریدی درمان می شود. پزشک به شما توصیه می کند تا زمانی که عفونت و التهاب مرتبط با آن به طور موثر درمان نشود ، آنتی بیوتیک مصرف کنید. احتمالاً حداقل تا یک هفته این موارد را در بیمارستان دریافت خواهید کرد ، تا زمانی که علائم بهبودی را نشان ندهید. شما نیاز به ادامه درمان آنتی بیوتیکی در هنگام ترخیص از بیمارستان دارید. ممکن است بعداً در درمان خود به آنتی بیوتیک های خوراکی منتقل شوید. درمان آنتی بیوتیکی به طور معمول شش هفته طول می کشد

عمل جراحی

اندوکاردیت عفونی طولانی مدت یا دریچه های قلب آسیب دیده ناشی از اندوکاردیت ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد. جراحی ممکن است برای از بین بردن هر نوع بافت مرده ، بافت اسکار ، جمع شدن مایعات یا بقایای بافت آلوده انجام شود. جراحی نیز ممکن است برای ترمیم یا از بین بردن دریچه قلب آسیب دیده شما انجام شود و آن را با مواد ساخته شده توسط انسان یا بافت حیوانات جایگزین کنید.

چگونه می توان از اندوکاردیت جلوگیری کرد؟

داشتن بهداشت دهان و دندان خوب و مسواک زدن منظم دندان می تواند به کاهش خطر ایجاد باکتری در دهان و ورود به جریان خون کمک کند. این باعث کاهش خطر ابتلا به اندوکاردیت در اثر عفونت دهان یا آسیب می شود. اگر تحت معالجه دندان پزشکی قرار گرفتید که به دنبال آنتی بیوتیک ها شد ، حتما آنتی بیوتیک های خود را طبق دستورالعمل مصرف کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news