اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 15 خرداد 1399
16 مهر 1398 16 مهر 1398
12:24 12:24

آیا از خط سیاه روی ناخن باید نگران شد؟

اگر یک خط سیاه باریک  به طور عمودی در زیر ناخن شما شکل گرفته است ، خونریزی اسپلینتر نامیده می شود. به دلایل مختلف رخ می دهد و ممکن است بی ضرر باشد و یا نشانه ای از وضعیت جدی تر سلامتی باشد.

این حالت خونریزی اسپلینتر یا همان خونریزی رگه ای نامیده می شود زیرا ممکن است مانند یک شکاف چوب زیر ناخن شما به نظر برسد. این بیماری در اثر رگ های خونی آسیب دیده زیر ناخن شما ایجاد می شود.

علائم خونریزی رگه ای

رنگ قهوه ای سیاه یا قرمز است.

هنگام اعمال فشار به ناخن ، ظاهر آن تغییر نمی کند.

در یک یا چند مکان زیر ناخن شما ظاهر می شود.

خطوط ضخیم تر که نوار افقی روی ناخن ایجاد می کنند خطوط Beau نامیده می شوند . اینها معمولاً مضر نیستند ، اما ممکن است نشانه ای از سرطان به نام ملانوم (نوعی سرطان پوست)باشد.

دلایل ایجاد خط سیاه روی ناخن چیست؟

خطوط سیاه روی ناخن می تواند نتیجه بسیاری از شرایط باشد.

تروما یکی از شایع ترین دلایل خونریزی اسپلینتر است. این ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که چیزی به سطح ناخن شما آسیب برساند و رگ خونی را در زیر ناخن شما پاره کند. شما همچنین ممکن است دچار صدمه ناخن شوید حتی بدون آنکه متوجه شوید ، مانند زمانی که چیزی را خیلی محکم فشار می دهید.

اندوکاردیت یک بیماری قلبی است که ممکن است باعث خونریزی اسپلینتر شود. پانزده درصد از مبتلایان به اندوکاردیت خونریزی شکاکی دارند. اندوکاردیت وقتی اتفاق می افتد که محفظه داخلی یا دریچه های قلب دچار عفونت شوند. ممکن است در نتیجه بیماری غدد قلبی سایر شرایط جدی قلب را تجربه کنید. آندوکاردیت به طور کلی در افرادی که پیش از این شرایط قلبی دارند ، بروز می کند.

پسوریازیس همچنین ممکن است باعث خونریزی شود. پسوریازیس یک بیماری مزمن پوستی است که می تواند به عنوان پلاک های نقره ای یا فلس روی پوست تجلی یابد. تا 50 درصد از مبتلایان به پسوریازیس خونریزی و سایر شرایط ناخن را تجربه می کنند.

علل خونریزی اسپلینتر یا رگه ای

·       عفونت

·       واسکولیت

·       لوپوس

·       قارچ ناخن

·       گلسنگ پلان

·       داروهایی که لخته شدن خون را تغییر می دهد

·       بیماری رینود

·       بیماری های کلیوی ، ریه یا گردش خون

·       شیمی درمانی

خطوط Beau در هر 20 ناخن ممکن است نشانه ای از این باشد:

·       اوریون

·       بیماری تیرویید

·       دیابت

·       سیفیلیس

چگونه علت خط سیاه روی ناخن تشخیص داده می شود؟

اگر مطمئن هستید که خط سیاه روی ناخن شما ناشی از تروما نبود ، با پزشک خود تماس بگیرید. اگر تروما بعد از چند هفته وضعیت دیگری ایجاد کرده است یا به نظر نمی رسد به خودی خود بهبود یابد ، باید به پزشک مراجعه کنید.

اگر گمان می کنید خونریزی اسپلینتر علت بیماری جدی تر است ، برای قرار ملاقات باید با پزشک خود تماس بگیرید. به عنوان مثال ، اگر شما دچار اندوکاردیت هستید ، ممکن است علائم دیگری مانند خستگی ، تب ، پوست کمرنگ ، درد مفاصل و تنگی نفس را تجربه کنید. پسوریازیس ممکن است به صورت بثورات ، لکه دار یا فلس روی پوست شما ، به ویژه در پوست سر ، صورت ، دست ، پا و پوست شما ظاهر شود.

خونریزی شکافی که عود کرده یا روی بیش از یک ناخن قرار دارد نیز باید توسط پزشک معاینه شود.

وقتی پزشک خود را می بینید ، از آنها انتظار داشته باشید که سابقه پزشکی را انجام دهند و یک معاینه فیزیکی انجام دهند. اگر مشکوک به یک بیماری زمینه ای باشد ممکن است پزشک بعد از قرار ملاقات شما آزمایش بیشتری را توصیه کند.

چگونه خط سیاه روی ناخن درمان می شود؟

درمان خونریزی اسپلینتر بسته به علت اصلی بیماری متفاوت خواهد بود. در برخی موارد ، شما ممکن است به هیچ درمانی نیاز نداشته باشید و خونریزی اسپلینتر با ناخن رشد می کند.

اگر خونریزی اسپلینتر نشانه وضعیت پزشکی دیگری است ، باید برای معالجه به پزشک مراجعه کنید. شرایط بهداشتی که باعث خونریزی شکافته می شوند کاملاً متفاوت هستند ، بنابراین هیچ درمانی استاندارد برای بهبود وضعیت ناخن وجود ندارد. به عنوان مثال ، اندوکاردیت نیاز به آنتی بیوتیک و احتمالاً جراحی دارد. پسوریازیس یک وضعیت مادام العمر است که به درمان های موضعی و دهان و همچنین راهکارهای پیشگیری نیاز دارد.

اخبار مرتبط

icon news

چرا ناخن های ما تا روزی که می میریم رشد می کنند؟

بیشتر ما می دانیم که ناخن ها از ماده ای سختی به نام کراتین ساخته شده اند، همان ماده ت...

7 موردی که ناخن هایتان می توانند در مورد سلامتی شما بگویند

شما زمان زیادی را صرف برش دادن، شکل دادن، تنظیم کردن و مرتب کردن ناخن های خود می کنید...

علت لکه های سفید روی ناخن

لوکونیشیا شرایطی است که خطوط یا نقاط سفید روی انگشت یا ناخنهای پا ظاهر می شود. این یک...

برخی از آسیب های کاشت ناخن و ناخن مصنوعی

کاشت ناخن یکی از پرطرفدارترین روش های زیبایی ناخن است که این روزها بسیاری از خانم ها ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news