اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 05 خرداد 1399
16 مهر 1398 16 مهر 1398
14:50 14:50

ماجراهای عجیب حذف یارانه‌ها: از حساب‌های اجاره‌ای تا میلیاردرهای محتاج یارانه

با حساب و کتاب جدید دولت یارانه تمام بالا شهر نشینان از جمله اهالی فرشته و الهیه و جردن و تجریش قطع خواهد شد و فرقی نمی‌کند که مستاجر تجریش باشید یا صاحبخانه، شما به هر شکل مرفه به حساب می‌آیید.

سلام نو – سرویس اقتصادی: گام اول حذف یارانه ثروتمندان بالاخره برداشته شد تا اولین گام در راهی که دولت روحانی شش سال پیش باید آن را می‌پیمود برداشته شود. محمد شریعتمداری، وزیر کار و رفاه اجتماعی پیش از این درباره حذف یارانه‌ها گفته بود: مجلس به دولت اختیار داده است برای حذف یارانه سه دهک درآمدی اقدام کند که شامل 24 میلیون نفر می‌شود. در حذف یارانه نقدی افرادی که توان مالی دارند، مشکلی وجود ندارد و انجام می‌دهیم.

او درباره روند حذف یارانه‌ها گفته بود که در این دوره حدود 170هزار خانوار یعنی 700 هزار نفر از اقشار متمکن که ضریب خطای کمتری دارد حذف می‌شوند و در مرحله بعد سراغ اقشاری خواهند رفت که مشابهت بیشتری دارند و حذف آن‌ها دقت بیشتری می‌طلبد چون برخی قشر متوسط و برخی دیگر قشر مرفه هستند.

نکته جالب ماجرای یارانه‌ها این جا بود که از همین گام اول اقدامات دولت معترضین زیادی داشت و بسیاری به حذف یارانه خود اعتراض کردند، آن هم کسانی که یا گردش مالی چند میلیاردی داشتند یا مدیرکل یک سازمان دولتی بودند.

سخنگوی ستاد تبصره 14 بودجه در این باره گفته که فردی در یکی از پاساژهای تهران بالای ۲۰ میلیارد تومان تراکنش سالیانه و حدود ماهی ۲۰۰ میلیون تومان تراکنش داشت که نسبت به حذف یارانه خود اعتراض کرده بود.

او ادامه داد: مدیر دولتی وجود داشت که حقوق بالای 15 میلیون تومان داشت  و 3 خودرو و 2 خانه به نامش ثبت شده بود. خود ایشان اذعان کرد سال گذشته یک میلیارد تومان گردش مالی داشته و ماهیانه 15 تا 20 میلیون خرید کرده است. اعلام کردیم که در صورت اعتراض هم شما حذف خواهید شد؛ اما باز هم مطرح کردند که من اعتراض خواهم کرد!

این جا حتی تعجب وزیر کار و رفاه اجتماعی هم برانگیخته شد و با اعتراض به این مدیران دولتی گفت: متأسفانه اعتراض در اقشاری صورت می‌گیرد که جای تعجب است، مدیران کل برخی دستگاه‌ها و صاحبان مشاغل آزاد مثل پیمانکاران که نباید معترض باشند، اما هستند و با پالایش اطلاعات تلاش می‌کنیم افراد متمکن مشمول دریافت یارانه نباشند.

اما این تمام ماجراهای عجیب و مزایای حذف یارانه‌ها نبود. در جریان حذف یارانه‌ها برخی به حق به حذف یارانه خود اعتراض می‌کردند ولی وضع حساب آن‌ها نشان از گردش مالی بالا داشت که با وضع مالی آنان تناسب نداشت. این جا بود که مشخص شد پدیده فروش حساب بانکی از سوی نیازمندان به مرفهین به امری مرسوم و عادی بدل شده و به شدت در جریان است.

اما شما با چقدر حقوق مرفه و پولدار حساب شده و مشمول پروسه حذف یارانه می‌شوید؟ حسن میرزایی، سخنگوی ستاد اجرایی تبصره ۱۴ بودجه ۹۸ در این باره می‌گوید: «اگر متوسط هزینه‌کرد ماهانه خانوار از این اعداد کمتر باشد، یارانه آنها برقرار خواهد بود. برای خانوار تک نفره چهار میلیون تومان، دو نفره ۵ میلیون، سه نفره ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، چهار نفره ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، پنج نفره ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، برای خانوارهای ۶ نفره و بیشتر هم به‌ازای هر نفر از اعضای خانوار، ۵۰۰ هزار تومان اضافه خواهد شد.»

با این حساب یارانه تمام بالا شهر نشینان از جمله اهالی فرشته و الهیه و جردن و تجریش قطع خواهد و فرقی نمی‌کند که مستاجر تجریش باشید یا صاحبخانه شما به هر شکل مرفه به حساب می‌آیید.

تنها با یک حساب و کتاب ساده مشخص می‌شود که دولت تا این‌جا با حذف ۷۰۰ هزار نفر، نزدیک به ۳۱ میلیارد تومان در هزینه‌های خود در یک ماه صرفه‌جویی کرده است. با این حال اگر دولت اقدام به حذف یارانه‌های ۲۴ میلیون نفر کند، هر ماه رقمی بالغ بر هزار و ۶۲ میلیارد تومان صرفه‌جویی خواهد کرد که در سال سخت 98 بار زیادی از روی دوش دولت بر می‌دارد.

مراحل بعدی حذف یارانه‌بگیران در ماه‌های آینده ادامه خواهد داشت؛ تا جایی که بنا به مصوبه دولت، حذف ۳ دهک درآمدی بالا از گروه یارانه‌بگیران اتفاق بیفتد. طبق اعلام سخنگوی ستاد اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه، در مهرماه دور جدیدی از حذف یارانه بگیران اتفاق می‌افتد تا به مرور سبد 24 میلیونی یارانه بگیران حذف شود و یارانه بگیرن کشور بیش از 25 کاهش یابند.

اخبار مرتبط

icon news

نوبخت: حقوق و یارانه‌ها منظم پرداخت خواهد شد

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: با وجود تحریم و شیوع ویروس کرونا امکان پرداخت منظم حق...

کارگاه های آسیب دیده از کرونا تسهیلات دریافت می کنند

وزیر تعاون، ‌کار و رفاه اجتماعی از پرداخت تسهیلات کرونایی به یک میلیون کارگاه خبر داد...

هر ایرانی تاکنون چقدر یارانه گرفته است؟

 مرحله ۱۱۱ یارانه نقدی، روز شنبه ۲۰ اردیبهشت ماه ساعت ۲۴ به حساب سرپرستان واریز شد و ...

زمان واریز دومین یارانه سال 99 مشخص شد

یارانه اردیبهشت ماه ۹۹ ساعت ۲۴ شنبه ۲۰ اردیبهشت به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news