اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 07 اسفند 1398
16 مهر 1398 16 مهر 1398
18:37 18:37
رئیس اتاق بازرگانی تهران:

بدعهدی اروپا موجب نگاه ایران به شرق شد

بنا به اعلام رئیس اتاق بازرگانی تهران، اینستکس هنوز فعال نشده و با این روش ایران نمی‌تواند با اروپا ارتباط اقتصادی برقرار کند و به همین دلیل از غرب به شرق متمایل شده است

خوانساری: تغییر نگاه از غرب به شرق، نتیجه بدعهدی اروپا بود

به گزارش سلام نو، «مسعود خوانساری» روز سه‌شنبه در نشست روابط تجاری آلمان و ایران - که در هتل پارسیان آزادی برگزار شد - افزود: در ۴۰ سال گذشته روابط دو کشور در بهترین سطح بوده و کمترین چالش را با آلمان داشته‌ایم. باتوجه به سابقه آلمان در ایران، صنایع ما عمدتا آلمانی بوده و آشنایی تجار کشور با آلمان با هیج کشوری قابل مقایسه نیست.

وی ادامه داد: خوشبین بودیم پس از برجام سرمایه‌گذاری‌های غربی در ایران افزایش یابد و روابط اقتصادی بیشتر شود اما پس از خروج آمریکا از برجام این اتفاق عملی نشد. در این مدت هم انتظار ایران از اروپا برآورده نشد و عملا اتحادیه اروپا نتوانست در مقابل آمریکا کاری از پیش ببرد.

خوانساری با تاکید بر اینکه اتکا به توان داخلی، توجه به همسایگان و صادرات باید مورد توجه کشور قرار گیرد، تصریح کرد: ایران با هشت کشور محصور در خشکی همسایه است که ظرفیت خوبی برای صادرات و حتی واردات ایجاد می‌کند. افزایش قیمت ارز نیز علیرغم صدماتی که وارد کرد، منجر به رشد صادرات محصولات شده و واردات را کاهش داد. چنانچه بسیاری از صنایع و قطعاتی که پیشتر از خارج وارد می کردیم را با توجه به قیمت دلار می‌توانیم در داخل بسازیم.

وی با اعتقاد به اینکه در زمان تحریم اگر مناسب عمل کنیم می‌توانیم به اقتصاد استحکام ببخشیم، تصریح کرد:  سال گذشته بسیاری از انجمن‌های تولیدی کشور مانند پوشاک و قطعه‌سازان نسبت به واردات بیش از اندازه گلایه‌مند بودند، اما امروز بسیاری از کارخانه‌ها مثل نساجی با ظرفیت بالا مشغول به کار بوده و بسیاری از تولیدکنندگان با مهندسی معکوس، بسیار از قطعات را در داخل تولید می‌کنند و این‌ها فرصتی است که تحریم برای کشور ایجاد کرده است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اهمیت تجارت با همسایگان ادامه داد: تمام کشورهای همسایه که عمدتا وارد کننده محصولات ایرانی هستند، سال گذشته کمتر مورد توجه بودند. واردات کشورهای همجوار ما نزدیک به یک هزار میلیارد دلار است که سهم ایران از این گردش مالی، حدود ۴۰ میلیارد دلار است. به راحتی می‌توانیم با استفاده از ظرفیت برق و انرژی، این درصد را افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه اگرچه صنعت غرب را نمی‌توان با شرق مقایسه کرد، اظهار کرد: در شرایط موجود باید به سمتی حرکت کنیم که مشکلاتمان را حل کند. پس از تحریم با اروپا حتی تبادل تجاری صورت نمی‌گیرد، سرمایه‌گذاری پیشکش.

رئیس اتاق تهران گفت: حتی اگر اینستکس فعال شود اما آمریکا اجازه ندهد اروپا از ایران نفت بخرد، تامین مالی آن چگونه صورت می‌گیرد؟

خوانساری ضمن انتقاد نسبت به تجارت یکطرفه با اروپا بیان کرد: نباید انتظار داشت ما کماکان واردکننده محصولات غربی باشیم بدون اینکه غرب از ما نفت و محصول بخرد. خواسته نهایی آمریکا همین است که ما به واردکننده محصولات نهایی تبدیل شویم، چنانچه این کشور واردات ماشین سواری به ایران را ممنوع نکرده اما واردات قطعات ماشین را تحریم کرده است تا ما را وابسته به کالای ساخته شده کند. بنابراین تنها در صورت وجود ارتباط تجاری دوجانبه می توان به ادامه ارتباط با اروپا امیدوار بود.
وی در پایان خاطرنشان کرد: درست است طرف اروپایی با آمریکا در حد بالایی تجارت می‌کنند، اما باید بپذیریم اتحادیه اروپا در هر صورت باید برای خودش استقلال داشته باشند ./ ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

اینستکس دیگر روی کاغذ به درد نمی‌خورد

از همان ابتدا می شد از برآیند مواضع دولت این نکته را دریافت که اینستکس بیش از آنکه کا...

دولت با عارضه بی تصمیمی مواجه است / مدیرانی میانی دولت علاقه‌ای به نظرات کارشناسی ندارند

مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران معتقد است با وجود عل...

تردید در کارایی اینستکس!/ مبادله نفت و گاز در کار نخواهد بود

یک اقتصاددان اظهار کرد که سازوکار مالی اتحادیه اروپا موسوم به اینستکس کارایی نخواهد د...

اینستکس بیشتر کارکرد سیاسی دارد تا اقتصادی

اروپا از ماه ها پیش وعده اجرایی شدن این طرح را داده بود اما تعللی که در این امر صورت ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news