اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
یک‌شنبه
یک‌شنبه 18 خرداد 1399
16 مهر 1398 16 مهر 1398
20:23 20:23

سخنگوی اردوغان: نمیخواهیم جای آمریکا در سوریه را بگیریم

 روز سه شنبه، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد که ترکیه از تمامیت ارضی و سیاسی سوریه حمایت می‌کند و ما جایگزین آمریکا در سوریه نخواهیم بود

سخنگوی اردوغان:  ترکیه جایگزین آمریکا در سوریه نخواهد بود

به گزارش سلام نو، ابراهیم کالین در مصاحبه ای اختصاصی به شبکه سی ان ان درباره عملیات احتمالی ارتش این کشور در شمال سوریه گفت: ترکیه در پی اشغالگری و تغییر بافت قومی نیست. هدف ایجاد منطقه امن در سوریه و فراهم کردن زمینه بازگشت پناهجویان به کشورشان است.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه گفت: ما اجازه نخواهیم داد عناصر گروه داعش به ترکیه بیایند و یا به کشورهای اروپایی یا دیگر کشورها بروند.

سخنگوی اردوغان در پاسخ به این سوال که «آیا از ناتو برای این عملیات اجازه گرفته‌اید؟ » گفت: این عملیات ارتباطی به ناتو ندارد. این عملیات به علت نگرانی‌های امنیتی ترکیه اجرا خواهد شد.

بر تمامیت ارضی سوریه تاکید داریم

مولود چاووش‌اوغلو وزیر خارجه ترکیه نیز در پاسخ به اظهارات مقامات آمریکایی مبنی بر عدم همراهی آمریکا با ترکیه جهت تأسیس منطقه امن در شمال سوریه گفت: از آغاز بحران سوریه تاکنون همواره بر تمامیت ارضی این کشور تاکید کرده‌ایم و از این به بعد نیز به همین رویه ادامه خواهیم داد.

وی افزود: با پاکسازی منطقه مدنظرمان از گروه‌های تروریستی، بقا و امنیت خودمان را تأمین کرده و برای بازگشت آرامش و صلح به سوریه تلاش خواهیم کرد.

به دنبال افزایش تنش میان آمریکا و ترکیه در مورد پرونده سوریه، دونالد ترامپ و رجب طیب اردوغان روسای جمهوری آمریکا و ترکیه در یک تماس تلفنی درباره طرح منطقه امن در شمال سوریه گفت‌ وگو کردند.

کاخ سفید اعلام کرد که ترکیه بزودی در شمال سوریه دست به عملیاتی نظامی خواهد زد که آمریکا در آن مشارکت نخواهد داشت.

ترکیه مدتهاست که در حال رایزنی با آمریکا برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه است. مقام‌های نظامی ترکیه و آمریکا هفتم ماه اوت (۱۶ مرداد) در مورد طرح ایجاد منطقه امن در شمال سوریه به توافق رسیدند. آنکارا مدعی است که هدف از این اقدام، ایجاد منطقه‌ای امن برای بازگرداندن آوارگان سوری از ترکیه به کشورشان است/ ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

حمله نیروهای ترکیه به تل تمر

اشغالگران  ترکیه با انواع اسلحه به چند روستا در «تل تمر» در شمال شرقی الحسکه یورش برد...

تکذیب حمله به یک کشتی ترکیه در بندر طرابلس

سخنگوی دفتر ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد اخبار منتشر شده درباره غرق شدن یک فروند کشتی...

حمله توپخانه‌ای ارتش ترکیه به سوریه

کانال رسمی "تی‌آر تی" ترکیه از حملات توپخانه‌ای ارتش این کشور به پایگاه‌های ارتش سوری...

دمشق ترکیه را به نقض توافق سوچی و آستانه متهم کرد

معاون وزیر خارجه سوریه اقدامات ترکیه در این کشور را در تضاد با توافقات سوچی و آستانه ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news