اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 24 مهر 1398
16 مهر 1398 16 مهر 1398
20:23 20:23

سخنگوی اردوغان: نمیخواهیم جای آمریکا در سوریه را بگیریم

 روز سه شنبه، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد که ترکیه از تمامیت ارضی و سیاسی سوریه حمایت می‌کند و ما جایگزین آمریکا در سوریه نخواهیم بود

سخنگوی اردوغان:  ترکیه جایگزین آمریکا در سوریه نخواهد بود

به گزارش سلام نو، ابراهیم کالین در مصاحبه ای اختصاصی به شبکه سی ان ان درباره عملیات احتمالی ارتش این کشور در شمال سوریه گفت: ترکیه در پی اشغالگری و تغییر بافت قومی نیست. هدف ایجاد منطقه امن در سوریه و فراهم کردن زمینه بازگشت پناهجویان به کشورشان است.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه گفت: ما اجازه نخواهیم داد عناصر گروه داعش به ترکیه بیایند و یا به کشورهای اروپایی یا دیگر کشورها بروند.

سخنگوی اردوغان در پاسخ به این سوال که «آیا از ناتو برای این عملیات اجازه گرفته‌اید؟ » گفت: این عملیات ارتباطی به ناتو ندارد. این عملیات به علت نگرانی‌های امنیتی ترکیه اجرا خواهد شد.

بر تمامیت ارضی سوریه تاکید داریم

مولود چاووش‌اوغلو وزیر خارجه ترکیه نیز در پاسخ به اظهارات مقامات آمریکایی مبنی بر عدم همراهی آمریکا با ترکیه جهت تأسیس منطقه امن در شمال سوریه گفت: از آغاز بحران سوریه تاکنون همواره بر تمامیت ارضی این کشور تاکید کرده‌ایم و از این به بعد نیز به همین رویه ادامه خواهیم داد.

وی افزود: با پاکسازی منطقه مدنظرمان از گروه‌های تروریستی، بقا و امنیت خودمان را تأمین کرده و برای بازگشت آرامش و صلح به سوریه تلاش خواهیم کرد.

به دنبال افزایش تنش میان آمریکا و ترکیه در مورد پرونده سوریه، دونالد ترامپ و رجب طیب اردوغان روسای جمهوری آمریکا و ترکیه در یک تماس تلفنی درباره طرح منطقه امن در شمال سوریه گفت‌ وگو کردند.

کاخ سفید اعلام کرد که ترکیه بزودی در شمال سوریه دست به عملیاتی نظامی خواهد زد که آمریکا در آن مشارکت نخواهد داشت.

ترکیه مدتهاست که در حال رایزنی با آمریکا برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه است. مقام‌های نظامی ترکیه و آمریکا هفتم ماه اوت (۱۶ مرداد) در مورد طرح ایجاد منطقه امن در شمال سوریه به توافق رسیدند. آنکارا مدعی است که هدف از این اقدام، ایجاد منطقه‌ای امن برای بازگرداندن آوارگان سوری از ترکیه به کشورشان است/ ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

فیلمبرداری پهپاد ترکیه‌ از حمله به کردها +فیلم

یک پهپادی ترکیه فیلمی را از حمله به یگان‌های شبه نظامی کرد ثبت کرده است

آمریکا ترکیه را تهدید به افزایش تحریم ها کرد

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا ترکیه را که تهدید به افزایش تحریم ها کرد مگر آنکه بحر...

ایتالیا: از همه ابزارها برای توقف ترکیه در سوریه استفاده می کنیم

نخست‌ وزیر ایتالیا با اعلام اینکه توقف صادرات سلاح به ترکیه تنها قدم اول است، گفت: از...

رایزنی انگلیس و ناتو درباره حمله ترکیه به سوریه

 روز سه‌ شنبه، نخست وزیر انگلیس و دبیرکل سازمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در لندن دیدار و...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news