اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 22 آذر 1398
16 مهر 1398 16 مهر 1398
23:52 23:52
ابراهیم رئیسی دستور داد؛

بررسی جرایم سیاسی در هیات منصفه مطبوعات

بنا به اعلام قاضی سراج، با تاکید آیت الله رئیسى علاوه بر جرایم مطبوعاتى، جرایم سیاسى را نیز هیات منصفه مطبوعات رسیدگى خواهند کرد

نماینده تام الاختیار رئیس قوه قضاییه در تعیین اعضای هیات منصفه سراسر کشور خاطرنشان کرد: رئیس هیات، رئیس قوه قضاییه و یا نماینده تام الاختیار وی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس شورای ائمه جمعه و رئیس شورای شهر از اعضای این هیات هستند.

وی ادامه داد: امروز تقریبا دو سال هیات منصفه سابق به اتمام رسیده و ما موظف به انتخاب اعضای جدید هیات منصفه تهران هستیم؛ در تهران ٢٢ نفر و در استان‌ها ١٤ نفر باید از صنوف مختلف تعیین شوند و در کل کشور ٤٤١ نفر اعضای هیات منصفه از صنوف مختلف باید تعیین شوند که امروز در تهران ٢١ نفر از صنوف مختلف تعیین شدند.

قاضی سراج ضمن تشریح اسامی ٢١ نفر از اعضای استان تهران بیان کرد: فقط پنج نفر از اعضای هیات منصفه جدید هستند و بقیه ابقا شدند، علی اکبر کسائیان، علی اکبر اشعری، علیرضا سربخش، یوسف قروی قوچانی، احمد مومنی راد، سید مرتضی موسویان، محمود خسروی وفا، عفت شریعتی، محمدمهدی حیدریان، نادر قدیانی، پروین صلیحی، محمدحسن رحیمیان، ناصر نوری زاده، روح الله عالمی، میثم امرودی، محسن قمی، شهریار بهرانی، سیدعلی جمالیان، یحیی آل اسحاق، حمیدزاده و محمدرضا احمدی اعضای جدید هیات منصفه استان تهران هیتند که به مدت دو سال انجام وظیفه خواهند کرد.

وی در ادامه اظهار کرد: امسال هیات منصفه نسبت به سال های قبل تفاوتی دارد، با تاکید آیت الله رئیسی جرایم سیاسی هم این هیات باید طبق قانون رسیدگی کند و علاوه بر جرایم مطبوعاتی، جرایم سیاسی را نیز هیات منصفه مطبوعات رسیدگی خواهند کرد.

نماینده تام الاختیار رئیس قوه قضاییه در تعیین اعضای هیات منصفه سراسر کشور در ادامه و در خصوص نحوه انتخاب اعضا گفت: در قانون احصاء شده است که این اعضا باید از صنوف مختلف تعیین شوند که ما از صنوف مختلف تعدادی اسامی داشتیم و هیات از بین اسامی که معرفی شده تشخیص داد افرادی را که صالح می داند انتخاب کند که این کار را انجام داده و امروز ٢١ نفر انتخاب شدند.

قاضی سراج با اشاره به عملکرد هیات منصفه در طول دو سال گذشته اظهار کرد: ما ١٨٠ جلسه در هیات منصفه استان تهران جلسه داشتیم که ٨٠ رای به محکومیت دادند و همه محکومیت‌ها مالی بود. ٧٥ برائت و موقوفی تعقیب دادیم و مابقی نیز تجدید جلسه شده است.

نماینده تام الاختیار رئیس قوه قضاییه در تعیین اعضای هیات منصفه سراسر کشور با بیان اینکه هیات نظارت مطبوعات حدود ١٢ هزار مجوز داده است، اذعان کرد: از بین ١٢ هزار مطبوعه فضای مجازی و مکتوب ٨٠ محکومیت آن هم جریمه مالی و حداقلی محکوم شدند.

وی با بیان اینکه به دنبال پیشگیری هستیم تا مچ گیری، گفت: اخیرا رئیس قوه قضاییه شوراهای حل اختلاف مطبوعاتی را نیز به همین منظور تشکیل دادند و در دوره جدید قوه قضاییه برنامه این است که افرادی که وارد مطبوعات می‌شوند توجیه شوند تا خدایی نکرده مشکلی ایجاد نشود.

رئیس سابق سازمان بازرسی در مورد موضوع هفت سنگان در قزوین گفت: موضوه هفت سنگان در سال ٥٣ مطرح بوده که قطعه بندی و واگذار و سپس اقدام کردند؛ یکسری از افراد به عنوان تعاونی خریداری کردند که علاوه بر آن ما کشف کردیم کنار آن ٢٧ هکتار وجود دارد. چهار گزارش در این رابطه به آیت الله رئیسی ارائه شده است که وی نیز دستور اکید برای رسیدگی داده است.

قاضی سراج تصریح کرد: در رابطه با باستی هیلز نیز گزارش کاملی تهیه شده است.

وی افزود: در رابطه با لواسانات هم گزارشات متعددی تهیه کردیم که خود آیت الله رئیسی بیان کرد بهترین گزارش بود و دستور بررسی داده شد و انشالله در آینده اقدامات خوبی برای مسائلی که مطرح بود انجام می شود و پاسخ افکار عمومی داده خواهد شد.

قاضی سراج در ادامه و در خصوص آخرین وضعیت پرونده خودرو و سیل بیان کرد: در خصوص خودرو با وزیر و تمامی قطعه سازان جلسه داشتیم و در رابطه با افرادی که با قطعه خودرو کار می کردند نیز تکلیف کردیم.

وی با اشاره به ورود ۵۰ هزار وسیله نقلیه دپو شده به بازار اظهار کرد: پس از آن جلسه حدود ٥٠ هزار وسیله نقلیه ای که در پارکینگ‌ها دپو شده بودند به دست مردم رسید.

مشاور رئیس دستگاه قضا با اشاره به ارسال گزارشاتی در خصوص خودرو به رئیس دستگاه قضایی و مراجع رسیدگی کننده، خاطرنشان کرد: قطعه سازان مکلف شدند قطعات را به خودروسازان بدهند و پس از این جریان، سیر نزولی در بازار پیدا شد.

قاضی سراج در ادامه و در خصوص اقدامات سازمان بازرسی در مورد حوادث سیل در کشور و در زمان تصدی وی، اظهار کرد: رئیس قوه قضاییه به من دستور دادند که در خصوص چهار استان سیل خیز اقدام کنم، پس از آن بخشنامه ای صادر کردند تا در خصوص ٣١ استان از باب پیشگیری از وقوع سیل اقدام کنیم.

وی افزود: خوشبختانه در خصوص ۳۱ استان اقدام کردیم و تا زمانی که در سازمان بازرسی بودم ٢٢ گزارش کامل در خصوص سیل به مراجع ذی صلاح و رئیس دستگاه قضایی ارائه کردیم که رئیس دستگاه قضایی در این خصوص به مقامات قضایی مربوطه دستور دادند.

قاضی سراج در پایان بیان کرد: در خصوص حوادث سیل در چهار استان کشور نیز یک هفته پیش از خروج از سازمان بازرسی، حدود چهار تا پنج هزار برگ در مورد این استان‌ها با جزئیات گزارش کاملی دادیم که در این خصوص نیز رئیس قوه قضاییه دستور داده تا این گزارش بررسی شود./ میزان

اخبار مرتبط

icon news

رئیسی: حاشیه‌ سازی بیفایده است/ مبارزه با فساد متوقف نخواهد شد

رئیس قوه قضاییه بر تداوم مبارزه قاطعانه و مصمم با فساد تاکید کرد و گفت: هیچ گونه حاشی...

دستور رئیسی برای رسیدگی به مشکلات زلزله زدگان تبریز

ابراهیم رییسی رئیس قوه قضاییه با انتشار پیامی با آسیب دیدگان زلزله آذربایجان شرقی ابر...

رییسی به راهپیمایی اربعین رفت

سیدابراهیم رییسی رییس قوه قضاییه به راهپیمایی اربعین رفت و گفت قصد مصاحبه در این زمین...

با کوله بران کاری نداریم به دنبال قاچاقچیان بزرگ هستیم / سپاه امنیت دریا را تأمین کرده است

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه در استان هرمزگان گفت: سپاه پاسداران تلاش ز...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news