اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 07 اسفند 1398
17 مهر 1398 17 مهر 1398
12:20 12:20

سهم 88 درصدی تهرانی ها از اختلالات روانی

 احمد حاجبی در همایش سلامت روان با اعلم اینکه ۲۳/۶ درصد از جمعیت کشور اختلا روانی دارند گفت: سهم شهر تهران از این رقم 88 درصد است و فقط یک سوم از آمار این بیماران به مراکز درمانی مراجعه می کنند.

شیوع ۲۳ درصدی اختلالات روانی در کشور

به گزارش سلام نو، احمد حاجبی در همایش سلامت روان که به مناسبت هفته سلامت روان در وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار داشت: هر ساله ۱۰ اکتبر همزمان با ۱۸ مهرماه روز جهانی سلامت روان شناخته شده است.البته پیش از اعلام فدراسیون جهانی بهداشت روان نیز ما در کشور هفته‌ای تحت عنوان سلامت روان داشتیم که این نشان‌دهنده قدمت این موضوع در کشور است؛ امسال نیز این هفته با شعار «ارتقای سلامت روان، جامعه با نشاط» در کشور برگزار می‌شود.

حاجبی طرح تحول سلامت را نقطه عطفی در جهت ارتقا سلامت روان دانست و تصریح کرد: تا پیش از طرح تحول سلامت یکی از آرزوهای ما این بود که کارشناسان ارشد سلامت روان بیشتری تربیت شوند که اکنون حدود ۹۵ درصد کارشناس ارشد سلامت روان تربیت شده‌اند.

وی با بیان اینکه تا پیش از سال ۹۲ خدمات ادغام یافته سلامت روان در نظام مراقبت بهداشتی بر اساس مباحثی بود که از سال ۶۹ آغاز به کار کرده بود گفت: ما توانسته بودیم خدمات را ساده کنیم و بهورز ما بتواند با آموزش‌هایی که دیده‌ بود فرد با اختلال روانی را شناسایی کرده و به مراتب بالاتر معرفی کند.

حاجبی در خصوص آمار شیوع اختلال روانی افزود: تا سال ۹۲ شیوع اختلالات روانی در کشور در بازه سنی ۱۵ تا ۶۴ سال حدود ۲۳/۶ درصد بوده است که سهم شهر تهران ۸۸ درصد است. پیش از انجام مطالعه صورت گرفته تنها یک سوم بیماران مبتلا به اختلال روان از خدمات درمانی استفاده کرده بودند و ۶۲/۹ درصد افراد دارای اختلال روان در پاسخ به سوال عدم چرایی مراجعه به متخصص، گفته بودند فکر می‌کردیم خودمان بهبود می‌یابیم.

وی تأکید کرد: این سخن نشان می‌دهد سواد سلامت جامعه در چه سطح پایینی قرار دارد و نیاز به فعالیت بیشتری در این بخش داریم.

حاجبی به پیشروی به سوی ارائه خدمات phc تأکید کرد و گفت: برای بهبود ارائه خدمات باید در حوزه phc سرمایه‌گذاری کرده و با منابع محدود به دنبال بهره‌وری حداکثری باشیم.

وی در خصوص استراتژی‌های وزارت بهداشت در حوزه سلامت روان پس از طرح تحول سلامت، عنوان داشت: به دنبال این طرح به سراغ حمایت‌طلبی از مدیران ارشد کشور برای ارتقا کیفی و کمی خدمات این حوزه گام برداشتیم، همچنین از سال ۸۳ موضوعات مهارت فرزندپروری را به سیستم وارد کردیم که البته نیاز به زمان بیشتری برای بروز و ظهور دارد. همواره توانمندسازی بهورزان و پزشکان عمومی در اولویت ما بوده است.

حاجبی با اشاره به اهداف بعدی برای ارتقا سلامت روان در کشور گفت: به دنبال استفاده حداکثری از ظرفیت کارشناسان‌مان هستیم. یکی از این طرح‌ها که توجه و تأکید ویژه‌ای نسبت به آن داریم، گسترش خدمات حوزه سلامت روان روستاها است که این امر نیاز به جذب کارشناسان متخصص دارد. همچنین تمرکز بعدی ما افزایش راندمان مراقبت از بیماران حوزه سلامت روان است./ فارس

اخبار مرتبط

icon news

وزیر بهداشت درباره تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها چه گفت؟

دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت گفت: در رابطه با بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها امروز ساعت ۱...

خبر خوش کرونایی از قم!

دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت گفت: ۳۰ بیمار جدید مبتلا به کرونا از قم در حال ترخیص هستن...

توضیحات وزارت بهداشت درباره کمبود ماسک در ایران

دکتر کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت درباره چالش در توزیع مواد بهداشتی گفت: تمام ...

کلاهبرداری با ماسک و دستکش به بهانه تست کرونا !

دانشگاه علوم پزشکی البرز در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که چیزی به نام تست کرونا درب منزل ند...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news