اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 16 خرداد 1399
17 مهر 1398 17 مهر 1398
13:20 13:20

زنگ خطر کلسترول خون بالا و فشار خون بالا

داشتن یک عامل خطر برای بیماری های قلبی به این معنی است که باید مراقب باشید. داشتن دو معنی است که باید تغییرات اساسی در زندگی خود ایجاد کنید.دانشمندان دریافتند که وقتی افراد بیش از یک عامل خطر مانند کلسترول خون و فشار خون بالا دارند ، این عوامل با هم کار می کنند تا خطر بیماری قلبی را بدتر کند.

حتی اگر میزان کلسترول و فشار خون شما فقط به میزان خفیف بالا رفته باشد ، هنگامی که هر دو در بدن شما وجود داشته باشد ، می توانند با یکدیگر در تعامل باشند تا سریعتر به رگ های خونی و قلب شما آسیب برساند. در صورت عدم کنترل ، سرانجام آنها مرحله حمله قلبی و سکته مغزی و همچنین سایر مشکلات مانند نقص کلیه و کاهش بینایی را تعیین می کنند.

اگر قبلاً به کلسترول خون بالا مبتلا شده اید ، آن اعداد فشار خون را مانند شاهین تماشا کنید! این دو عامل خطر دوست دارند در کنار هم قرار بگیرند. اما اگر از آنچه اتفاق می افتد آگاه هستید ، می توانید در نبرد برای سلامتی خود پیروز شوید.

درک کلسترول بالا

اگر به شما کلسترول بالایی مبتلا شده است ، به این معنی است که سطح کلسترول خون شما بالاتر از آن است که اعتقاد بر سلامتی است. کلسترول نوعی ماده چربی است که بدن شما برای ساختن هورمونهای خاص ، تولید ویتامین D و ساخت سلولهای سالم از آن استفاده می کند. ما مقداری از آن را در بدن خود تولید می کنیم و مقداری از آن را از غذاهایی که می خوریم دریافت می کنیم.

اگرچه کلسترول بیش از حد در خون شما ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی ، حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش دهد. نگرانی این است که اگر کلسترول شما زیاد باشد ، مواد اضافی روغنی به دیواره شریان های شما می چسبد. با گذشت زمان ، این مقدار اضافی می تواند باعث ایجاد چربی شود ، دقیقاً مانند خاک و آهک می توانند درون شلنگ باغ ایجاد کنند.

ماده چربی سرانجام سخت می شود و نوعی پلاک غیر انعطاف پذیر ایجاد می کند که به شریان ها آسیب می رساند. آنها سفت و تنگ می شوند ، و خون شما دیگر به آسانی مانند گذشته جریان نمی یابد.

خطر نهایی این است که شریان های شما چنان باریک شوند که یک لخته خون جریان خون را مسدود کند و باعث یک اتفاق شدید قلبی عروقی شود.

آنچه سطح کلسترول بالایی را تشکیل می دهد

پزشکان هنگام تعیین وضعیت کلسترول شما از چندین شماره استفاده می کنند. به گفته موسسه ملی قلب ، ریه و خون ، این دستورالعمل های فعلی است:


کلسترول کل:

سالم
کمتر از 200 میلی گرم در هر دسی لیتر (میلی گرم در دسی لیت )
خط مرزی بالا
200 تا 239 میلی گرم در دسی لیتر
زیاد
240 میلی گرم در دسی لیتر و بالاتر

لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) یا کلسترول "بد" - نوع کلسترول در شریان ها:

سالم
کمتر از 100 میلی گرم در لیتر
خوب
100 تا 129 میلی گرم در لیتر
خط مرزی بالا
130 تا 159 میلی گرم در لیتر
زیاد
160 تا 189 میلی گرم در لیتر
خیلی زیاد
190 میلی گرم در DL و بالاتر

لیپروپروتئین با چگالی بالا (HDL) یا کلسترول "خوب" - نوعی که به حذف کلسترول از سرخرگ ها کمک می کند:

سالم
60 میلی گرم در دسی لیتر یا بالاتر
ok
41 تا 59 میلی گرم در دسی لیتر
ناسالم
40 میلی گرم در دسی لیتر یا کمتر

درمورد چه عواملی باعث ایجاد کلسترول بالا می شود ، عوامل مختلفی درگیر هستند. رژیم ، وزن و فعالیت بدنی می تواند بر میزان کلسترول تأثیر بگذارد ، اما ژن ها ، سن و جنس نیز به همین ترتیب می توانند اثر بگذارند.

کلسترول بالا چقدر می تواند منجر به فشار خون بالا شود

اگر به شما کلسترول خون بالایی مبتلا شدهاید ، ممکن است قبلاً از داروهایی برای کنترل آن استفاده کنید ، و ممکن است شما برای تغییر سطح کلسترول به طور طبیعی تغییراتی در شیوه زندگی ایجاد کرده باشید.

در همین حال ، باید مراقب فشار خون باشید. افرادی که با کلسترول خون بالا زندگی می کنند ، اغلب با فشار خون بالا نیز سر و کار دارند.

چرا چنین می شود؟ اول ، بیایید ببینیم فشار خون بالا چیست. فشار خون بالا زمانی است که نیروی بیش از حد بالای خون، در رگ های خونی است.

دوباره تصور کنید که شلنگ باغ. اگر گیاهان کوچک خود را آب می دهید ، ممکن است آب را با فشار کم باز کنید تا به شکوفه ها آسیب نرسانید. اگر می خواهید یک بوته را آب دهید ، ممکن است فشار آب را افزایش دهید تا کار سریعتر انجام شود.

حال تصور کنید که شیلنگ باغ چندین ساله است و پر از ریزه و رنده است. همچنین با افزایش سن کمی سفت است. برای رسیدن آب به فشار مورد نظر خود ، باید شیر آب را به مقدار زیاد بالا ببرید. فشار بیشتر به آب کمک می کند تا آب موجود در شیلنگ را از بین ببرد ، بنابراین هنوز هم می توانید از آن برای آبیاری گیاهان خود استفاده کنید.

اگر فشار خون بالایی دارید ، قلب و شریان های شما سناریوی مشابه را طی می کنند. از آنجا که شریان ها سفت و تنگ هستند - شاید به دلیل ایجاد کلسترول بالا - قلب شما مجبور است سخت تر کار کند تا خون از طریق آنها جریان یابد.

مثل این است که قلب شما مجبور است شیر ​​آب خود را به مقدار زیاد باز کند و خون را منفجر کند تا اکسیژن و مواد مغذی کافی به تمام اندامهای بدن که به آن نیاز دارند ، برسد.

فشار خون بالا و کلسترول برای آسیب رساندن به شریان ها با هم کار می کنند

با گذشت زمان ، این فشار زیاد به شریان ها و رگ های خونی شما آسیب می رساند. آنها فقط برای مدیریت جریان خون با فشار بالا ساخته نشده اند.

این بدان معنی است که صدمه ای به فشار خون بالا در عروق و رگ های خونی ایجاد می کند که به دلیل داشتن کلسترول خون بالا ، باعث ایجاد پلاک و باریک تر شدن عروق می شوند. به نوبه خود ، قلب شما برای پمپ کردن خون باید حتی سخت تر کار کند ، فشار اضافی را بر عضله قلب شما وارد می کند.

این دو شرط مانند یک تیم شرور هستند که با هم کار می کنند تا اوضاع را برای قلب ، شریان ها و سلامت کلی شما بدتر کنند. در واقع ، با گذشت زمان ، فشار خون بالا و کلسترول می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در چشم ها ، کلیه ها ، مغز و سایر ارگان ها شود.

اخبار مرتبط

icon news

5 واقعیت در مورد فشار خون در خانم ها

خون چیزی است که بدن برای عملکرد درست به آن نیاز دارد. اما اگر در حد طبیعی نباشد مشکل ...

این مواد غذایی به شما کمک می‌کنند تا کلسترول خون تان را کنترل کنید

 کلسترول به خصوص در سنین بالا میتواند منجر به افزایش خون وسایر بیماری های قلبی شود. ب...

درمان خانگی فشار خون بالا

تغییرات سبک زندگی سالم می تواند به شما در کنترل عوامل ایجاد فشار خون کمک کند. در اینج...

روش های کنترل فشار خون بدون مصرف دارو

 متاسفانه امروزه بسیاری از افراد بنا به دلایل مختلفی مانند  استرس، شهرنشینی، مصرف غذا...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news