اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
یک‌شنبه
یک‌شنبه 18 خرداد 1399
17 مهر 1398 17 مهر 1398
13:50 13:50

توسعه دهنگان باتری‌های لیتیومی نوبل شیمی گرفتند

نوبل 2019 در رشته شیمی به جان بی گودیناف، ام. استنلی ویتینگهام و آکیرا یوشینو که توسعه دهنده باتری های لیتیومی هستند تعلق گرقت.

نوبل شیمی

جایزه نوبل ۲۰۱۹ در رشته شیمی به طور مشترک به جان بی گودیناف، ام. استنلی ویتینگهام و آکیرا یوشینو اهدا شد.

به گزارش سلام نو؛ "گوران هانسون" دبیر کل آکادمی نوبل نام جان بی گودیناف، ام. استنلی ویتینگهام و آکیرا یوشینو را به عنوان برندگان جایزه نوبل شیمی سال ۲۰۱۹ به خاطر توسعه باتری‌های لیتیوم-یونی معرفی کرد.

"آکیرا یوشینو"(Akira Yoshino) برنده ژاپنی جایزه نوبل شیمی امسال موفق شد لیتیوم خالص را از باتری حذف کند، در عوض آن را کاملاً بر اساس یون‌های لیتیوم ایجاد کند که از لیتیوم خالص ایمن‌تر است. این کار باعث شد باتری در عمل کارایی بیشتری داشته باشد.

"جان.بی گودایناف"(John B. Goodenough) نیز به توسعه باتری‌های لیتیوم یونی کمک بسیاری کرده‌ است. جان بی. گودایناف دانشمند زمینه فیزیک حالت جامد اهل ایالات متحده آمریکا است که پتانسیل باتری‌های لیتیومی را دو برابر کرده است و شرایط مناسبی را برای توسعه باتری‌های بسیار قدرتمندتر و کاربردی‌تر مهیا کند.

او در حال حاضر استاد مهندسی مکانیک و علم مواد در دانشگاه تگزاس در آستین است. در سال ۲۰۱۴، او جایزه "چارلز استارک دراپر"(Charles Stark Draper Prize) را برای کمک به توسعه باتری لیتیم-یون دریافت کرد. وی همچنین برنده جوایز دیگری همچون جوایز "همکار انجمن سلطنتی"(FRS) و "مدال ملی علوم"(National Medal of Science) شده‌ است.

"استنلی ویتینگهام"(Stanley Whittingham) نیز هنگامی که در اوایل دهه 70 میلادی اولین باتری لیتیوم کاربردی را تولید کرد، از رانش عظیم لیتیوم برای انتشار و آزاد کردن الکترون خارجی آن استفاده کرد.

جالب اینکه هر سه نفر آنها از سال 2016 تاکنون همواره جزو نامزدهای دریافت کننده جایزه نوبل بوده‌اند تا اینکه بالاخره امسال موفق به کسب آن شدند./ ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

اپل واچ در سال 2019 چقدر فروخت؟

اپل در سال 2019 ، 30.7 میلیون اپل واچ  فروخته است که نسبت به سال قبل 36 درصد افزایش د...

بدترین فناوری های سال 2019 +عکس

در مطلب زیر می توانید با بدترین فناوری های سال 2019 آشنا شوید.

خون آبی و شیری هم وجود دارد!+عکس

عجیب‌ترین بیماری‌های سال ۲۰۱۹ را می توانید در مطلب زیر بخوانید، که یکی از آنها خون به...

فهرستی از بهترین گوشی‌های هوشمند در سال جاری

مارکس براون‌لی با نام مستعار MKBHD تولیدکننده محتوا در یوتیوب فهرست جدیدی را از بهتری...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news