اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 03 اسفند 1398
17 مهر 1398 17 مهر 1398
16:36 16:36

تاکید لاوروف بر مخاطره آمیز بودن اقدامات آمریکا در سوریه

وزیر خارجه روسیه ضمن خطرناک و ضدونقیض خواندن اقدامات آمریکا درسوریه گفت: بارها خطر اقدامات آمریکا را به شرکایش گوشزد کردیم اما تغییری دراقدامات آنها دیده نمی‌ شود

لاوروف: اقدامات آمریکا در سوریه ضدونقیض است

به گزارش سلام نو، سرگئی لاوروف روز چهارشنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با مختار تیلئوبردی وزیر امور خارجه قزاقستان با بیان این مطلب افزود: آمریکا در سوریه (در مناطق تحت کنترل خود) تشکیلات شبیه به حکومت ایجاد کرده و با اقدامات خود میان کردها و طایفه‌های عرب ساکن این مناطق تفرقه ایجاد می‌کند.

لاوروف با بیان اینکه آمریکا بازی خطرناکی را در پیش گرفته است، افزود: رفتاری سبکسرانه با چنین موضوع حساسی ممکن است بار دیگر آتش مناقشه را در کل منطقه را برافروزد؛ باید به هر قیمتی از بروز چنین وضعیتی پیشگیری کرد.
وی ادامه داد: ما نظر خود را به آمریکایی‌ها منتقل کرده‌ایم و امیدواریم آنها به خواسته ما توجه کنند هر چند که در عمل هنوز هیچ تغییر قابل توجهی در سیاست آنها در سوریه مشاهده نکرده‌ایم.

آمریکا در سال‌های اخیر با توجه به گسترش بحران در سوریه و تضعیف حکومت مرکزی در دمشق، شماری از نیروهای نظامی خود را به صورت غیرقانونی در شمال شرق سوریه (مناطق کردنشین) مستقر کرد تا به حمایت از شبه نظامیان کرد در این منطقه پردازند.

گفته می‌شود نظامیان آمریکایی در این مناطق به صورت مخفیانه با برخی گروه‌های افراط گرا هم ارتباط گرفته و آنها را مبارزان راه آزادی سوریه می‌خوانند.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که چند ماه پیش اعلام کرده بود نیروهای نظامی آمریکا بزودی سوریه را ترک خواهند کرد، دو روز پیش پس از تماس تلفنی با همتای ترک خود دستور خروج نظامیان آمریکا را از سوریه صادر کرد.
وزیر امور خارجه روسیه در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد که بازگو کردن موارد نقص اقدامات آمریکا در سوریه برای وی دشوار است اما این اقدامات کاملا ضدو نقیض است و ناتوانی شرکای آمریکایی در مذاکره را نشان می‌دهد.
لاوروف گفت: طرف روسی بارها از آمریکا خواسته است تا به اشغال غیرقانونی خاک سوریه در منطقه التنف (آمریکا در این منطقه پایگاه نظامی ایجاد کرده است) پایان دهد/ ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

تشکر پوتین از آمریکا

ولادیمیر پوتین به دلیل به اشتراک‌گذاری اطلاعاتی که به خنثی شدن حمله‌ای تروریستی در سا...

برگزاری مانور دریایی مشترک آمریکا و عربستان

مانور دفاع دریایی مشترک بین عربستان سعودی و آمریکا هفته آینده در پایگاه دریایی ملک عب...

ارسال 13 کاروان نظامی آمریکا به سوریه

اولیگ ژورالوف اعلام کرد ارتش آمریکا از ابتدای سال جاری تاکنون، 13 کاروان نظامی خود را...

ارسال بیش از ۳۰۰ کامیون سلاح آمریکا به شمال سوریه

بنابر اعلام مرکز آشتی روسیه در سوریه ارتش آمریکا از عراق به شمال شرق سوریه ۱۳ کاروان ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news