اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 16 خرداد 1399
18 مهر 1398 18 مهر 1398
12:47 12:47

فنلاند به ترکیه تسلیحات نظامی نمی‌فروشد

وزیر دفاع فنلاند اعلام کرد بخاطر مخالفت با حملات ارتش ترکیه به شمال سوریه دیگر صادرات تسلیحات نظامی به آنکارا نخواهد داشت.

فنلاند فروش تسلیحات نظامی به ترکیه را متوقف کرد

به گزارش سلام نو، «آنتی کایکونن» در گفت و گو با خبرنگاران گفت: فنلاند صادرات اسلحه به ترکیه را به حالت تعلیق در می آورد. این اقدام به دنبال حمله نیروهای ترکیه به شبه‌نظامیان کرد در شمال شرقی سوریه است.

تصمیم توقف صادرات به ترکیه در حالی اتخاذ می شود که دولت فنلاند سه هفته پیش به یک شرکت هواپیمایی مجوز صادرات پهپادهای نظامی به ترکیه را داده بود.

با تشدید حملات نیروهای ترکیه به شمال سوریه، اتحادیه صلح فنلاند با انتقاد شدید از مجوز دولت هلسینکی برای صادرات پهپاد به ترکیه گفت، این تصمیم نشانگر سیاست خارجی "ناسازگار" و رویکرد "ضعیف" در مورد حقوق بشر است.

میزان صادرات تسلیحات دفاعی فنلاند در سال ۲۰۱۸ به ارزش ۱۲۸ میلیون یورو بود که این میزان نسبت به سال ۲۰۱۷، ۱۷ درصد افزایش داشته است.

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه روز گذشته (چهارشنبه) از آغاز عملیات نظامی این کشور در مناطق شمالی سوریه، جایی که در ماه‌های گذشته تحت کنترل شبه نظامیان کرد نزدیک به «پ‌ک‌ک» قرار داشته، خبر داد. جنگنده‌ها و واحدهای توپخانه‌ای ارتش ترکیه از چهارشنبه شب بارها مناطق مختلف شمال سوریه را هدف قرار داده‌اند.

بنا بر اعلام خبرگزاری سوریه (سانا) در این حملات دستکم ۸ نفر کشته و ۲۰ تن هم زخمی شده‌اند.

آنکارا مدعی است این عملیات را با هدف دور کردن کردها از نواحی مرزی سوریه-ترکیه و در قالب «مبارزه با تروریسم» انجام داده است. دولت ترکیه می‌گوید قصد دارد در نواحی مرزی یک «منطقه امن» برای اسکان آوارگان سوری ایجاد کند.

بسیاری از کشورهای اروپایی عملیات نظامی ترکیه را محکوم کرده و هشدار داده‌اند که این اقدام می‌تواند بحران انسانی تازه‌ای در منطقه ایجاد کند.

/ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

ترکیه اعضای فنلاندی داعش را اخراج کرد

طبق اعلام وزارت کشور ترکیه، 12 نفر از اعضای فنلاندی گروه تروریستی داعش به کشورشان باز...

حمله نیروهای ترکیه به تل تمر

اشغالگران  ترکیه با انواع اسلحه به چند روستا در «تل تمر» در شمال شرقی الحسکه یورش برد...

عملیات ضد عفونی کردن مراکز عمومی در آنکارا آغاز شد

طبق اعلام شهرداری آنکارا، ضد عفونی کردن ایستگاه‌های مسافربری مترو و مرکزی آنکارا برای...

بحران کرونا در هواپیمایی که از تهران عازم استانبول بود! / فرود اضطراری در فرودگاه آنکارا

به دلیل احتمال ابتلای یکی از مسافران پرواز هواپیمای ترکیش ایرلاین که از تهران عازم اس...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news