اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 24 مهر 1398
18 مهر 1398 18 مهر 1398
13:30 13:30

هند از ونزوئلا نفت می خرد

پالایشگاه رلاینس هند که در چهار ماه گذشته توقف واردات نفت از ونزوئلا را داشت فقط به این کشور نفت صادر می کرد، اکنون می تواند واردات نفت را از ونزوئلا ادامه دهد.

ونزوئلا به هند نفت صادر می‌کند

به گزارش سلام نو، شرکت «رلاینس» هند پس از گذشت چهار ماه از توقف واردات نفت از ونزوئلا، تصمیم گرفته است که در ماه جاری خرید نفت از این کشور را از سر بگیرد.

نشریه "اکونومیک تایمز" روز پنجشنبه به نقل از یک سخنگوی این شرکت نوشت: پالایشگاه رلاینس در چند ماه گذشته به  ونزوئلا سوخت صادر می‌کرد. این صادرات شامل تحریم‌های امریکا نمی شد. اکنون شرکت رلاینس نیز می تواند در مقابل از ونزوئلا نفت وارد کند.

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی شرکت "رفینیتیو آیکون" در حالی که شرکت ملی نفت چین و واحدهای وابسته به آن از ماه اوت (مرداد) واردات نفت از ونزوئلا را متوقف کردند، سایر شرکت‌ها از جمله رلاینس هند، نفت ونزوئلا را از طریق شرکت "روس نفت" روسیه خریداری کرده اند.

شرکت رلاینس به نفت سنگین و ترش ونزوئلا احتیاج دارد زیرا پالایشگاه های آن برای پالایش این نوع نفت تنظیم شده اند. تحریم های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا، شرایط را برای پالایشگاه ها جهت تامین نفت با کیفیت مشابه سخت تر کرده است.

بر اساس این گزارش، شرکت رلاینس در ماه جاری دو نفتکش بزرگ را  برای بارگیری نفت به ونزوئلا اعزام کرده است. بازار هند برای ونزوئلا اهمیت زیادی دارد زیرا این کشور دومین مشتری بزرگ نفتی برای کاراکاس محسوب می شود.

واشنگتن که از «خوان گوایدو» رهبر اپوزیسیون ونزوئلا حمایت می کند تحریم های مالی علیه این کشور وضع کرده است.

آمریکا، هند را تحت فشار قرار داده است تا واردات نفت از ونزوئلا را متوقف کند.

شرکت صنایع رلاینس و نارایا انرژی، تنها شرکت های هندی هستند که روزانه ۳۰۰ هزار بشکه نفت خام از ونزوئلا وارد می کردند.

ونزوئلا در میان پنج کشور بزرگ تأمین کننده نفت هند قرار دارد؛ اما حجم واردات نفت هند از این کشور عضو اوپک به دلیل بحران‌های سیاسی و اقتصادی و همچنین نبود سرمایه گذاری در بخش تولید نفت ونزوئلا، کاهش یافته است.

در دوره آوریل تا دسامبر سال ۲۰۱۸ واردات نفت هند از ونزوئلا با ۶.۲۸ درصد کاهش به ۱۳.۴۲ میلیون تن نفت خام رسید. این واردات در مدت مشابه سال قبل ۱۴.۳۲ میلیون تن نفت خام بوده است./ ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

عربستان به نفتکش ایرانی موشک شلیک کرده؟

شرکت ملی نفتکش ایران شلیک موشک از خاک عربستان به نفتکش سابیتی در دریای سرخ را تکذیب ک...

بالاترین ذخایر ارزی هند ثبت شد

در ماه سپتامبر بالاترین ذخایر ارزی هند ثبت شد. رئیس کل بانک مرکزی هند اعلام کرد در ما...

وابسته به نفت نخواهیم بود / دولت نمی‌تواند هزینه‌هایش را کاهش دهد

فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد و دارایی معتقد است وابستگی بودجه به نفت امری اجتناب ناپذیر ا...

رایزنی هند با روسیه برای یافتن مسیر مناسب واردات نفت

 نخست وزیر هند راهی روسیه شد تا در نشست اقتصاد شرق حضور یابد و در دیدار با پوتین در پ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news