اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 27 مهر 1398
18 مهر 1398 18 مهر 1398
12:55 12:55

فنلاند صادرات اسلحه به ترکیه را به حالت تعلیق در آورد

آنتی کایکونن، وزیر دفاع فنلاند اعلام کرد این کشور صادرات تسلیحات به ترکیه را متوقف کرد.

فنلاند فروش تسلیحات به ترکیه را متوقف کرد

به گزارش سلام نو، وزیر دفاع فنلاند روز پنجشنبه با محکوم کردن حملات ارتش ترکیه به شمال سوریه گفت: هلسینکی صادرات تسلیحات به آنکارا را متوقف کرده است.

«آنتی کایکونن» در گفت و گو با خبرنگاران گفت: فنلاند صادرات اسلحه به ترکیه را به حالت تعلیق در می آورد. این اقدام به دنبال حمله نیروهای ترکیه به شبه‌نظامیان کرد در شمال شرقی سوریه است.

تصمیم توقف صادرات به ترکیه در حالی اتخاذ می شود که دولت فنلاند سه هفته پیش به یک شرکت هواپیمایی مجوز صادرات پهپادهای نظامی به ترکیه را داده بود.

با تشدید حملات نیروهای ترکیه به شمال سوریه، اتحادیه صلح فنلاند با انتقاد شدید از مجوز دولت هلسینکی برای صادرات پهپاد به ترکیه گفت، این تصمیم نشانگر سیاست خارجی "ناسازگار" و رویکرد "ضعیف" در مورد حقوق بشر است.

میزان صادرات تسلیحات دفاعی فنلاند در سال ۲۰۱۸ به ارزش ۱۲۸ میلیون یورو بود که این میزان نسبت به سال ۲۰۱۷، ۱۷ درصد افزایش داشته است.

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه روز گذشته (چهارشنبه) از آغاز عملیات نظامی این کشور در مناطق شمالی سوریه، جایی که در ماه‌های گذشته تحت کنترل شبه نظامیان کرد نزدیک به «پ‌ک‌ک» قرار داشته، خبر داد. جنگنده‌ها و واحدهای توپخانه‌ای ارتش ترکیه از چهارشنبه شب بارها مناطق مختلف شمال سوریه را هدف قرار داده‌اند.

بنا بر اعلام خبرگزاری سوریه (سانا) در این حملات دستکم ۸ نفر کشته و ۲۰ تن هم زخمی شده‌اند.

آنکارا مدعی است این عملیات را با هدف دور کردن کردها از نواحی مرزی سوریه-ترکیه و در قالب «مبارزه با تروریسم» انجام داده است. دولت ترکیه می‌گوید قصد دارد در نواحی مرزی یک «منطقه امن» برای اسکان آوارگان سوری ایجاد کند.

بسیاری از کشورهای اروپایی عملیات نظامی ترکیه را محکوم کرده و هشدار داده‌اند که این اقدام می‌تواند بحران انسانی تازه‌ای در منطقه ایجاد کند./ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

کردهای سوریه شکایت ترکیه را نزد آمریکا بردند

امروز شنبه، نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) با بیان اینکه آنکارا به آتش بس توافق شده با...

دفاع ترامپ از آتش بس

ترامپ از انتقادات در مورد توافق آتش بس با ترکیه دفاع کرد و گفت: دموکرات ها دیوانه اند...

ترکیه شمال شرقی سوریه را بمباران کرد/نقض آتش بس

مرکز موسوم به «دیده‌بان حقوق بشر سوریه» اعلام کرد: ترکیه آتش‌بس در شمال سوریه را نقض ...

ترکیه با آتش‌بس ۵ روزه موافقت کرد/ نیروهای کرد قبول کرده‌اند

نیروهای دموکراتیک سوریه از موافقت با آتش بس پنج روزه بین ترکیه و آمریکا خبر دادند و گ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news