اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 16 خرداد 1399
18 مهر 1398 18 مهر 1398
12:55 12:55

فنلاند صادرات اسلحه به ترکیه را به حالت تعلیق در آورد

آنتی کایکونن، وزیر دفاع فنلاند اعلام کرد این کشور صادرات تسلیحات به ترکیه را متوقف کرد.

فنلاند فروش تسلیحات به ترکیه را متوقف کرد

به گزارش سلام نو، وزیر دفاع فنلاند روز پنجشنبه با محکوم کردن حملات ارتش ترکیه به شمال سوریه گفت: هلسینکی صادرات تسلیحات به آنکارا را متوقف کرده است.

«آنتی کایکونن» در گفت و گو با خبرنگاران گفت: فنلاند صادرات اسلحه به ترکیه را به حالت تعلیق در می آورد. این اقدام به دنبال حمله نیروهای ترکیه به شبه‌نظامیان کرد در شمال شرقی سوریه است.

تصمیم توقف صادرات به ترکیه در حالی اتخاذ می شود که دولت فنلاند سه هفته پیش به یک شرکت هواپیمایی مجوز صادرات پهپادهای نظامی به ترکیه را داده بود.

با تشدید حملات نیروهای ترکیه به شمال سوریه، اتحادیه صلح فنلاند با انتقاد شدید از مجوز دولت هلسینکی برای صادرات پهپاد به ترکیه گفت، این تصمیم نشانگر سیاست خارجی "ناسازگار" و رویکرد "ضعیف" در مورد حقوق بشر است.

میزان صادرات تسلیحات دفاعی فنلاند در سال ۲۰۱۸ به ارزش ۱۲۸ میلیون یورو بود که این میزان نسبت به سال ۲۰۱۷، ۱۷ درصد افزایش داشته است.

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه روز گذشته (چهارشنبه) از آغاز عملیات نظامی این کشور در مناطق شمالی سوریه، جایی که در ماه‌های گذشته تحت کنترل شبه نظامیان کرد نزدیک به «پ‌ک‌ک» قرار داشته، خبر داد. جنگنده‌ها و واحدهای توپخانه‌ای ارتش ترکیه از چهارشنبه شب بارها مناطق مختلف شمال سوریه را هدف قرار داده‌اند.

بنا بر اعلام خبرگزاری سوریه (سانا) در این حملات دستکم ۸ نفر کشته و ۲۰ تن هم زخمی شده‌اند.

آنکارا مدعی است این عملیات را با هدف دور کردن کردها از نواحی مرزی سوریه-ترکیه و در قالب «مبارزه با تروریسم» انجام داده است. دولت ترکیه می‌گوید قصد دارد در نواحی مرزی یک «منطقه امن» برای اسکان آوارگان سوری ایجاد کند.

بسیاری از کشورهای اروپایی عملیات نظامی ترکیه را محکوم کرده و هشدار داده‌اند که این اقدام می‌تواند بحران انسانی تازه‌ای در منطقه ایجاد کند./ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

یونان آماده تقابل نظامی با ترکیه

طبق اعلام نیکلاس پانایوتوپولوس، وزیر دفاع یونان، این کشور در راستای حفظ حاکمیت خود بر...

بازگشایی مرز بازرگان در هفته جاری قوت گرفت

مهرداد سعادت رئیس اتاق مشترک ایران و ترکیه خبر از احتمال بازگشایی مرز بازرگان در هفته...

ترکیه اعضای فنلاندی داعش را اخراج کرد

طبق اعلام وزارت کشور ترکیه، 12 نفر از اعضای فنلاندی گروه تروریستی داعش به کشورشان باز...

پایان ممنوعیت سفر در ترکیه

وزارت کشور ترکیه اعلام کرد مقررات منع رفت و آمد بین شهری در این کشور پایان یافت.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news