اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 16 خرداد 1399
13 دی 1397 13 دی 1397
13:04 13:04

جام ملت های آسیا 2019

در آستانه جام ملت های آسیا 2019 رسانه‌ها پس از مدت‌ها حمایت بی قید و شرط از کی‌روش تصمیم گرفته‌اند که او را ادب کنند و با تحریم جوابش را بدهند! اما سوال اینجاست این تحریم در آستانه جام ملت های آسیا 2019 کی‌روش را ادب می‌کند یا تیم ملی را زمین می‌زند؟

سلام نو - سرویس ورزشی:

جام ملت های آسیا 2019 بی‌تردید مهم‌ترین رقابت فوتبالی ایرانیان در چند سال اخیر خواهد بود، رقابتی که ایران پس از سال‌های سال امکان کسب جام را در آن دارد.

جام ملت های آسیا 2019 اولین دوره‌ی جام ملت‌هاست که قرار است با حضور 24 تیم برگزار شود  و همین مسئله باعث شده تا مسیر پیش روی ایران مسیر به نسبت راحت‌تری باشد. نکته قابل توجه این است که مسابقات مقدماتی این دوره با رقابت‌های جام جهانی 2018 روسیه ترکیب شد.

با ترکیب شدن رقابت‌های مقدماتی جام جهانی با جام ملت‌های آسیا ۱۲ تیمی که در پایان مرحله دوم مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ به مرحله سوم صعود کردند، علاوه بر صعود به مرحله بعد به‌طور مستقیم در مسابقات نهایی جام ملت های آسیا 2019 نیز صعود کرده و سایر تیم‌ها که از صعود به جام جهانی بازمانده‌اند برای ۱۲ سهمیه باقی مانده جام ملت‌ها در شش گروه چهار تیمی به رقابت کردند و در نهایت تیم‌های اول و دوم هر گروه به مسابقات نهایی راه پیدا کردند.

مدافع عنوان قهرمانی در جام ملت های آسیا 2019 تیم ملی استرالیا است و در صورت تکرار قهرمانی در جام ملت های آسیا 2019 به عنوان نماینده آسیا در جام کنفدراسیون‌های ۲۰۲۱ شرکت کند.

شانس‌های قهرمانی جام ملت های آسیا 2019

آن‎چنان که گفته شد برای اولین بار در این رقابت‌ها 24 تیم حاضر هستند و در 6 گروه 4 تیمی به رقابت با هم خواهند پرداخت. همین مسئله باعث شده که راه صعود به فینال برای تیم‌های قدرتمندی مثل ایران آسان‌تر شود.

در کنار ایران سه قطب سنتی دیگر فوتبال آسیا یعنی عربستان، کره جنوبی و ژاپن شانس‌های جدی کسب عنوان قهرمانی در آسیا هستند و استرالیا هم خود را مدعی جدی و مدافع عنوان قهرمانی می‌داند.

ژاپن با در اختیار داشتن لژیونرهای قدرتمند خود و با تکیه بر کیفیت فنی خاص فوتبالش قصد دارد از چهار عنوان قهرمانی خود دفاع کند و با عملکرد خوب خود در جام جهانی نشان داده آماده این کار است.

کره جنوبی دیگر مدعی قهرمانی است که با تکیه بر عملکرد درخشان خود در ادوار جام جهانی قصد دارد برای بار سوم جام ملت‌های آسیا را به خانه ببرد.

عربستان نیز دیگر مدعی جام ملت‌های آسیا است که امید دارد با پشتوانه بازی‌های تدارکاتی با کیفیت خود بتواند در فینال جام ملت‌ها حضور پیدا کند و جام را به خانه ببرد.

استرالیا اما قدرت نوظهور آسیا است که توانسته در مدت کوتاهی خود را در اثبات کند و قهرمانی جام ملت‌ها را در کارنامه داشته باشد و امروز در قامت مدافع عنوان قهرمانی بیاستد.

گروه بندی جام ملت های آسیا 2019

گروه بندی به شرح زیر است:

گروه A

امارات، تایلند، هند، بحرین

گروه B

استرالیا، سوریه، فلسطین، اردن

گروه C

کره جنوبی، چین، قرقیزستان، فیلیپین

گروه D

ایران، عراق، ویتنام، یمن

گروه E

عربستان، قطر،لبنان، کره شمالی

گروه F

ژاپن، ازبکستان، عمان، ترکمنستان

بسیاری معتقدند با توجه به افزایش تیم‌ها، قدرت تیم ایران و البته مسیر احتمالی تیم ملی کشورمان تا فینان جام ملت های آسیا 2019 ما مسیر نسبتا ساده‌ای در پیش داریم و قهرمانی در این دوره از رقابت‌ها امر دشورای نیست، اما متاسفانه تنش‌های میان کی‌روش و مربیان و بازیکنان در کنار کمبود امکانات تیم ملی باعث شده تا امیدها برای کسب جام هر روز کم‌تر از پیش شده.

ایران جدی‌ترین رقیب ایران

تیم ملی کنونی فوتبال ایران، با ثبات ترین و مجهز ترین تیم بزرگسالان ایران در طول تاریخ محسوب می شود، چه آن که برخلاف اغلب ادوار گذشته مربی درجه یکی مسئول تیم است که طی هشت سال گذشته در کارش تداوم و ثبات داشته است و از لحاظ امکانات و تدارکات نیز قابل قیاس با هیچ نسل دیگری نیست.

این تیم تازه چندماه است که از بالاترین سطح فوتبال جهان یعنی جام جهانی برگشته است و گرچه موفق به رقم زدن نخستین صعود از مرحله گروهی این تورنمنت نشد اما برای اولین مرتبه چهار امتیاز از سه بازی اش اندوخت و فقط یک باخت (آن هم مقابل تیم پرستاره اسپانیا و با یک گل تصادفی) را تجربه کرد. حتی منتقدان کی روش هم می دانند که اگر تیم ما کمی خوش شانس بود با همین مقدار امتیاز هم می توانست صعود تاریخی را رقم بزند.

اگر از اهالی فوتبال ایران درباره خصوصیات کی روش پرسیده شود؛ کسی درایت و توانایی فنی این سرمربی تراز اول جهانی تردید و تشکیک وارد کند حتی بازیکنانی که با او کار کرده و توسط مرد پرتغالی کنار گذاشته شده اند هم به خود اجازه نمی دهند که دانش و کاربلدی این مربی را زیر سوال ببرند اما احتمالا، قریب به اتفاق مربیان و مدیران روی خصوصیات شخصیتی او که از روحیه مبارزه طلبی و تمامیت خواهی اش نشات می گیرد، به عنوان نقطه ضعف انگشت می گذارند.

از سوی دیگر حالا و در آستانه جام ملت های آسیا 2019 رسانه‌ها پس از مدت‌ها حمایت بی قید و شرط از کی‌روش تصمیم گرفته‌اند که او را ادب کنند و با تحریم جوابش را بدهند! اما سوال اینجاست این تحریم در آستانه جام ملت های آسیا 2019 کی‌روش را ادب می‌کند یا تیم ملی را زمین می‌زند؟

راه دشوار ایران در جام ملت های آسیا 2019

اخیرا رسانه‌های کلمبیایی گزارش دادند کارلوس کی‌روش با فدراسیون فوتبال کلمبیا برای تصدی پست سرمربی‌گری تیم ملی فوتبال این کشور به توافق رسیده و او با ترک ایران و شروع به کار در کلمبیا تنها یک قدم کوچک فاصله دارد. اخباری که مدت‌ها است در اطراف تیم ملی دیده می‌شود و خود یکی از عوامل تنش‌زا در تیم است.

همین مسئله در کنار فاجعه بازی‌ها تدارکاتی، بدرقه ناخوشایند تیم ملی و بی محلی مسئولین فدارسیون به تیم در کنار تقویت دوگانه کی‌‌روش-برانکو باعث شده تا غبار در مسیر قهرمانی بیش از همیشه باشد به خصوص این که کی‌روش هم اخیرا حرف‌های دل‌سرد کننده‌ای زده است.

مدل امتیاز دهی

بد نیست در آخر با شیوه امتیاز دهی در این جام آشنا شوید. در صورتی که براساس امتیازهای کسب شده در هر بازی (برد ۳ امتیاز، تساوی ۱ امتیاز و باخت ۰ امتیاز) دو تیم در یک گروه امتیاز مساوی داشته باشند به ترتیب ضوابط زیر تصمیم‌گیری خواهند شد:

امتیازات بدست آمده در بازی‌های دوجانبه تیم ها؛

تفاضل گل در مسابقات دوجانبه؛

تعداد گل زده در مسابقات دوجانبه؛

تفاضل گل در همه مسابقات گروهی؛

تعداد گل‌های زده در همه مسابقات گروهی؛

اگر دو تیم که در تمامی معیارهای بالا برابر باشند و در آخرین مسابقه مرحلهٔ گروهی در مقابل یکدیگر قرار گرفتند، ضربات پنالتی تعیین‌کننده تیم صعود کننده می‌باشد؛

امتیاز انضباطی (کارت زرد = ۱ امتیاز منفی، کارت قرمز غیر مستقیم = ۳ امتیاز منفی، کارت قرمز مستقیم = ۳ امتیاز منفی، کارت زرد و پس از آن کارت قرمز مستقیم = ۴ امتیاز منفی)؛

قرعه کشی توسط کمیته برگزاری مسابقات.

اخبار مرتبط

icon news

خاطرات عجیب ستاره‌های فوتبال از احمد رضا عابدزاده

یک تاز بود و مغرور. گاهی حریف را دریبل می‌زد، گاهی ضربه ایستگاهی می‌زد، گاهی واکنش عج...

اظهارات جدید اسکوچیچ درباره بازگشت به ایران

سرمربی تیم‌ملی فوتبال ایران گفت: با یک چشم برهم زدن برنامه‌ریزی می‌کنم اما امکانات با...

می‌ماندم قهرمان جام ملت‌ها می‌شدیم!

برانکو ایوانکوویچ در مصاحبه‌ای از دلایل ناکامی تیم ملی در جام جهانی ۲۰۰۶ صحبت کرد.

میزبانی جام ملت های 2027؛ فرصتی برای به خود آمدن

فوتبال ایران در سال‌های اخیر مشکلات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری کم نداشته و به هر جای آن ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news