اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 22 مهر 1398
18 مهر 1398 18 مهر 1398
17:27 17:27

در مورد کلسترول بیشتر بدانید

 کلسترول در رژیم غذایی بسیار سردرگم است. برخی معتقدند که این ماده مضر است و باید به هر قیمتی حذف شود، در حالی که برخی دیگر معتقدند که می­تواند مفید باشد. کلسترول برای سلامتی ضروری است. کبد در حقیقت کلسترول تولید می کند که به تولید هورمون های ضروری، صفرا و ویتامین D کمک می کند.

چرا کلسترول با داشتن چنین اثراتی می تواند مضرباشد؟

کلسترول موجود در غذا با کلسترول موجود در خون تفاوت دارد. کلسترول خون، برخلاف کلسترول موجود درغذا، شریان ها را مسدود نمی کند. این واقعیت ساده به تنهایی دلیل بیشتر سردرگمی ها در مورد کلسترول است.

دو نوع کلسترول خون وجود دارد:

1.  LDL کلسترول بدی است که باعث ایجاد پلاکت در دیواره شریان می شود و می تواند منجر به سکته مغزی یا حمله قلبی شود.

2. HDL کلسترول خوبی است که در واقع توانایی حذف کلسترول بد از دیواره شریان ها را دارد و سپس آن را به کبد منتقل می کند.

از هر سه نفر، یک نفر مستعد دریافت اثرات کلسترول غذایی برخون است‌. برای این افراد افزایش کلسترول در رژیم غذایی باعث افزایش کلسترول خون می شود. با این حال، برای بقیه، چربی های ترانس و کربوهیدرات ها تأثیر بسیار بیشتری در سطح کلسترول خون دارند.

هنوزهم آزمایش، تنها راه برای مشخص کردن این است که آیا شما یکی از کسانی هستید که سطح کلسترول خونتان تحت تأثیر کلسترول رژیم غذایی است یا خیر. به همین دلیل، مهم است که کلسترول را در رژیم غذایی خود محدود کنید، به خصوص اگر به دیابت یا بیماری قلبی مبتلا هستید.

آیا باید کلسترول را از رژیم غذایی حذف کنید؟

کلسترول رژیم غذایی در محصولات حیوانی مانند تخم مرغ، لبنیات، گوشت گاو، مرغ و صدف وجود دارد. آن­ها در واقع منابع اصلی کلسترول در رژیم های غذایی ما هستند. USDA حد کلسترول را ۳۰۰ میلی گرم در روز توصیه می کند.

با این حال، این بدان معنا نیست که اگر محصولات حیوانی را نخورید، به طور خودکار کلسترول غذایی جذب نخواهید کرد. بسیاری از غذاهایی که دارای علامت کلسترول یا کلسترول پایین هستند، در واقع حاوی مقادیر زیادی چربی های ترانس هستند که به همان اندازه برای سلامتی شما بد هستند. چربی های ترانس باعث افزایش کلسترول LDL شده و کلسترول HDL را کاهش می دهند و باعث می شوند، قلب و عروق شما در معرض پلاکت قرار گیرند.

کلسترول کم، غذاهایی با چربی اشباع کم

غذاهایی با کلسترول کم و چربی اشباع شده، بهترین غذاها برای سلامتی قلب هستند. این ها را می توان در غذاهای گیاهی مانند لوبیا خشک، نخود فرنگی، عدس، غلات کامل، آجیل و بیشتر میوه ها و سبزیجات پیدا کرد. اگر تصمیم به خوردن گوشت دارید، به سراغ مرغ پخته شده، آب پز، مرغ طعم دار یا برشته شده، ماهی یا گوشت بدون چربی بروید. همچنین، شما با خیال راحت می­توانید روزانه حدود یک تخم مرغ بخورید بدون اینکه تأثیر منفی داشته باشد، در صورت داشتن دیابت یا بیماری قلبی با پزشک خود در مورد رژیم غذایی تان صحبت کنید.

اخبار مرتبط

icon news

کاهش کلسترول بد خون با استفاده از روش های طبیعی

کلسترول بد خون خود می تواند عاملی برای  ابتلا به بسیاری از بیماری ها باشد. گفتنی است ...

ورزش های مناسب کاهش کلسترول خون

متاسفانه امروزه بنا به دلایل مختلفی مانند تغییر سبک زندگی، کم تحرکی، استفاده بیش از ا...

ورزش های مناسب کاهش کلسترول خون

متاسفانه امروزه بنا به دلایل مختلفی مانند تغییر سبک زندگی، کم تحرکی، استفاده بیش از ا...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news