اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
یک‌شنبه
یک‌شنبه 18 خرداد 1399
18 مهر 1398 18 مهر 1398
18:33 18:33

کیمیا علیزاده ، جوان ترین مدال آور ایران

کیمیا علیزاده زنوزی تکواندوکار ایرانی است که در ۱۹ تیر ۱۳۷۷ در کرج به دنیا آمده است او اصالتاً آذربایجانی می باشد و فرزند ارشد خانواده است و دارای یک برادر کوچکتر از خود می باشد کیمیا در بازی های المپیک ریو ۲۰۱۶ در کلاس وزن ۵۷ کیلوگرم موفق به دریافت مدال برنز شد و توانست جوانترین مدال آور ایران شود.

 

جوان ترین مدال آور ایران

قبل از او عنوان جوان ترین متعلق به ناصر گیوه‌چی که در المپیک ۱۹۵۲ هلسینکی در سن ۱۹ سالگی موفق به دریافت مدال شد،ولی کیمیا علیزاده با اختلاف یک سال سن جایگاه گیوه‌چی را گرفت.

علیزاده در ۱۷ تیر ۱۳۹۶ به دلیل اختلال مشکوک به سندروم گیلن باره در بیمارستان تحت نظر قرار گرفت.

کسب مدال برنز در مسابقات ریو 2016

در المپیک ریو ۲۰۱۶ کیمیا علیزاده به عنوان نماینده ایران شرکت کرد و توانست حریف اندونزی خود را شکست دهد و سهمیه المپیک ریو ۲۰۱۶ را برای ایران به دست آورد علیزاده در اولین مبارزه المپیکی خود حریف کرواسی خود را شکست داد و به یک چهارم نهایی راه یافت بعد در مصاحبه ای پس از اولین مبارزه خود اعلام کرد:

« همیشه مبارزه اول مانند فینال است و من در این مبارزه مانند انتظارم ظاهر نشدم»

و در مسابقه بعدی خود از حریف اسپانیایی خود با اختلاف یک امتیاز شکست خورد و در دیدار ماقبل رده بندی از حریف تایلندی خود گذشت و راهی مرحله رده بندی شد و رقیب سوئدی خود را شکست داد و موفق به کسب نشان برنز شد و توانست عنوان جوانترین بانوی مدال آور ایران در المپیک را به دست آورد.

شرکت در المپیک کره جنوبی

کیمیا در بازی های آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون در کلاس وزن ۶۲ کیلوگرم شرکت کرد و موفق به کسب مدال شد و این موفقیت امیدی را در وی و مربیان و فدراسیون ایجاد کرد که می تواند در مسابقات کره جنوبی شرکت کند و صاحب مدال شود اما در این مسابقات کیمیا علیزاده تنها نظاره گر بود و فدراسیون به علت سن کم او و نرسیدن سن وی به ۱۷ سالگی  مجوز بازی به او را نداند و علیرغم تلاش ها و شکایت کشور ایران نتیجه ای حاصل نشد ، وی در تیرماه ۹۷ به عنوان پرچمدار کاروان ایران در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ انتخاب شد.

کیمیا دو بار دوم دبیرستان را خواند

کیمیا علیزاده به دلیل شرکت در اردوها و مسابقات در ماه‌های خرداد و شهریور نتوانست در امتحانات خود شرکت کند و مجبور به خواندن مجدد مقطع تحصیلی دوم دبیرستان شد .

ازدواج کیمیا علیزاده

در مرداد ماه ۱۳۹۷ در سن ۲۰ سالگی با حامد معدنچی والیبالیست سابق ایران ازدواج نمود.

پیام تبریک رییس جمهور ایران و سازمان ملل متحد به کیمیا علیزاده

سازمان ملل متحد: «کسب مدال برنز از سوی کیمیا علیزاده در ریو ۲۰۱۶ و مهم‌تر از آن هموار ساختن راه دیگر بانوان برای دنبال کردن رویاهای خود در زمینه ورزش را به وی تبریک می‌گوییم.'کیمیا علیزاده این تکواندوکار ایرانی به نخستین ورزشکار زن تاریخ ایران تبدیل شد که برای کشورش در المپیک صاحب مدال شده‌است. در این پیام تبریک از کیمیا به عنوان منبع الهام بخش یاد شده و در ادامه موفقیت وی را سازمان ملل به همه ایرانیان تبریک گفته ‌است.»

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران: دخترم کیمیا، همه مردم به ویژه بانوان ایران‌زمین را شاد کردی؛ شادی همیشگی را برایت آرزومندم.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news