اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 15 خرداد 1399
18 مهر 1398 18 مهر 1398
19:41 19:41

آیا نمی توانید بچه های خود را بخوابانید؟

همه والدین می دانند که رفتن کودک به رختخواب و خوابیدن او چقدر چالش برانگیز است. بدن کودکان ساعت خواب را رعایت نمی کند و تقریباً خواباندن آن­ها همیشه سخت است.

این می تواند وسوسه انگیز باشد که اجازه دهید فرزندانتان تا زمانی که احساس خواب آلودگی ندارد، بیدار  بماند، اما از نظر علمی این ایده خوبی نیست. هنگامی که کودکان به اندازه کافی نمی­خوابند، تحریک پذیر می­شوند و سخت می توانند احساسات خود را کنترل کنند. کودکانی که خواب کافی ندارند، احتمال اضافه وزن دارند و مشکلات رفتاری و یادگیری دارند.

اجرای زمان خواب منظم ممکن است آسان نباشد، اما برای سلامت و رشد شناختی فرزندان شما ضروری است.

چه ساعتی باید کودکان به رختخواب بروند؟

هیچ قانون سختگیرانه ای برای خوابیدن وجود ندارد، زیرا نیاز و الگوی خواب در کودکان متفاوت است. با این حال، با آگاهی از اینکه کودک به چه میزان خواب نیاز دارد و چه زمانی نیاز به بیدار شدن دارد، می توانید به راحتی زمان خواب مناسب را مشخص کنید.

به طور معمول، کودکان نوپا روزانه به حدود ۱۲ تا ۱۴ساعت خواب نیاز دارند، در حالی که کودکان در سن مدرسه به ۹ تا ۱۱ ساعت خواب نیاز دارند. این­ها فقط دستورالعمل های کلی است، اما با گذشت زمان می توانید بفهمید کودک شما به چه میزان خواب نیاز دارد.

برنامه زمان بندی شده، قبل از خواب

انجام کارهای مشابه هرشب، قبل از خواب، شرایط مناسبی برای خواب ایجاد می­کند. این شرایط شامل استحمام و مسواک زدن دندان است. اما این کارها بیش از۳۰ دقیقه نباید طول بکشد، (به استثناء زمان حمام) و همچنین لازم است، والدین  درمورد پایان دادن به این نوع کارها و آمادگی فرزندشان برای خواب هوشیار باشند.

قبل از خواب، نور صفحات الکترونیکی را خاموش کنید

نور صفحه تلویزیون، رایانه و تلفن در تولید ملاتونین تداخل دارد، بنابراین حداقل یک ساعت قبل از خواب آن­ها را خاموش کنید. وقتی بچه شما تقاضای فقط یک فیلم بیشتر یا یک بازی دیگر می کند، به یاد داشته باشید که نیم ساعت تماشای بیشتر صفحه نمایش، می تواند فرزند شما را برای دو ساعت دیگر بیدار نگه دارد.

فضای مناسب  را برای خواب ایجاد کنید

استرس و سطح بالای کورتیزول می­تواند در خواب اختلال ایجاد کند، بنابراین فعالیت های استرس زا و هیجان انگیز احتمالاً نباید قبل از خواب اتفاق بیفتد.

صداها را کم کنید، چراغ ها راخاموش کنید و خود را به خواب بزنید. بچه ها شاید مفهوم خواب را درک نکنند، اما آن­ها قطعاً می­توانند بگویند چه زمانی مادر و پدر نمی­خواهند بازی کنند. حداقل دو ساعت قبل از خواب محیط آرامی برای فرزندانتان فراهم  کنید، تا  خواب راحت تری داشته باشند.

مطمئن باشید که فرزند شما راحت است

خوابیدن باعث می شود کودک شما احساس کند از بقیه خانواده جداست، بنابراین اتاق خواب باید به گونه­ای طراحی شود که او احساس امنیت کند. یک پتو، خرس عروسکی و ... کودک شما را تسکین می دهد و باعث می­شود احساس امنیت و کنترل بیشتری داشته باشد.

نکته آخر

اتاق خواب را خنک نگه دارید و پای کودک را گرم کنید. این ممکن است متناقض به نظر برسد اما به توزیع خون و حرارت به طور مساوی در بدن کمک می کند و باعث خواب بهتر می شود.

برای بسیاری از والدین، ​​خوابیدن می تواند یک مبارزه واقعی باشد، اما با رعایت این نکات، کمتر در مورد خواب فرزندتان دچار چالش خواهید شد. یک یا دو مورد از این توصیه ها را برای اطمینان از اینکه کودک خواب کافی داشته باشد، آزمایش کنید.

اخبار مرتبط

icon news

آیا شما بیش از حد روی کودکتان فشار آورده اید؟

در حالی که انتظارات از فرزند می تواند کمک کننده باشد، تحت فشار قراردادن بیش از حد نیز...

مهارتهایی برای مدیریت رفتار در کودکان

هر کس می تواند مهارت های خود را در هر زمان تقویت کند. و همیشه جایی برای پیشرفت وجود د...

آموزش مفهوم زمان به کودکان

مفهوم زمان یکی از موضوعاتی است که والدین به ویژه مادران باید در آموزش به کودکان خود ت...

کدام کودک با ادب است؟

بسیاری از والدین به موضوع با ادب بودن کودک خود بسیار اهمیت می دهند به طوری که برخی از...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news