اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 17 تیر 1399
21 مهر 1398 21 مهر 1398
11:20 11:20

فاجعه انسانی در پی حمله ترکیه به مناطق شمالی سوریه

سرلشکر آلکسی باکین اعلام کرد وضعیت اوضاع انسانی در مناطق شمال سوریه وخیم است و جامعه جهانی باید اقدام فوری انجام دهد.

هشدار روسیه درباره امکان وقوع فاجعه انسانی در مناطق شمالی سوریه

به گزارش سلام نو، مرکز روسی آشتی نیروهای متخاصم در سوریه نسبت به وخامت اوضاع انسانی در مناطق شمال شرق سوریه که عملیات نظامی ترکیه در آنجا ادامه دارد، ابراز نگرانی کرده و از جامعه جهانی خواست تا اقدام فوری در این رابطه انجام دهد.

به گزارش  خبرگزاری «تاس»، سرلشکر "آلکسی باکین" رئیس مرکز روسی آشتی نیروهای متخاصم در سوریه که تحت نظر وزارت دفاع روسیه فعالیت دارد، در کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد، وضعیت انسانی در مناطق همجوار مرزی در استان الحسکه در شمال شرق سوریه به خاطر انجام عملیات نظامی ارتش ترکیه در این مناطق بسیار وخیم و نگران‌کننده شده است.

این مقام نظامی تاکید کرد در حال حاضر بیش از 100 هزار نفر از ساکنین غیرنظامی در شهرهای مسکونی این مناطق به خاطر درگیری‌های نظامی فعال، مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده‌اند. در خطوط تماس درگیری‌ها، از طرف مردم غیرنظامی گزارشات متعددی درباره از بین رفتن تأسیسات شهری، زیرساختاری بهداشتی، تجاری و خدماتی به مرکز روسی آشتی نیروهای متخاصم رسیده است.

به گفته وی، بخش اعظم این مناطق در استان الحسکه، تحت کنترل ارگان‌های محلی مورد حمایت آمریکا و متحدانش در ائتلاف بین المللی قرار دارد و با توجه به ناتوانی ارگانهای محلی برای کنترل اوضاع، این مناطق وضعیت وخیمی پیدا کرده و در شرایط عدم هرگونه اقدامی از طرف آمریکا و شرکایش، سرنوشت مردم محلی نامشخص و روند ادامه افزایش پناهجویان بسیار نگران کننده شده است.

سرلشکر باکین یادآور شد که روز جمعه در برخی مناطق مسکونی در استان الحسکه، دیرالزور و رقه، تظاهرات خودجوشی از طرف مردم ساکن این مناطق علیه اشغالگری نیروهای خارجی و حمایت از تمامیت ارضی سوریه برگزار شد.

این مقام نظامی روس تاکید کرد، برای جلوگیری از وقوع یک فاجعه انسانی قریب الوقوع لازم است تا جامعه جهانی اقدام سریع برای برقراری حاکمیت جمهوری عربی سوریه بر مناطق شمال شرق این کشور انجام دهد.  وی افزود، تنها دولت قانونی سوریه می‌تواند در کمترین زمان ممکن ارسال کمک‌های انسانی این مناطق را سازماندهی کرده و از از بین رفتن تاسیسات بهداشتی و زیرساختارهای اقتصادی در این مناطق جلوگیری کند.

/خبرآنلاین

اخبار مرتبط

icon news

نشست مجازی سران کشورهای ضامن عضو روند آستانه زیر سایه کرونا/تصاویر

نشست مجازی سران کشورهای ضامن عضو روند آستانه با حضور رئیس جمهور کشورمان برگزار شد.

تمدید یک‌ساله گذرنامه شامل ترکیه نمی‌شود

بخش کنسولی سفارت ایران در آنکارا اعلام کرد: تمدید یک ساله گذرنامه شامل ترکیه نمی‌شود.

ارسال تجهیزات نظامی از ترکیه به سوریه

دیدبان حقوق بشر سوریه اعلام کرد 30 خودروی حامل تجهیزات نظامی از ترکیه به سوریه ارسال ...

ترکیه کودکان سوری را به لیبی می‌فرستد!

براساس گزارش‌ها، ترکیه کودکان و نوجوانان سوری را با کارت ملی جعلی به جنگ لیبی اعزام م...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news