اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 13 تیر 1399
21 مهر 1398 21 مهر 1398
19:47 19:47
تهدید نیروهای دموکراتیک سوریه:

کردهای سوریه هم پیمان روسیه و سوریه می شوند

فرمانده کل شبه نظامیان کُرد در دیدار با معاون نماینده آمریکا در ائتلاف آمریکایی ضد داعش گفت، اگر آمریکا ترکیه را در شمال سوریه متوقف نکند، کردها همپیمان روسیه و سوریه می شوند

کردهای سوریه آمریکا را تهدید کردند

به گزارش سلام نو، شبکه خبری سی ان ان، روز گذشته (شنبه) متن گفت و گوی "مظلوم کوبانی" فرمانده کل نیروهای "قسد" با "ویلیام روباک" معاون فرستاده ویژه آمریکا در ائتلاف آمریکایی ضد داعش  در روز پنجشنبه گذشته را منتشر کرد.

طبق این متن، روباک در این دیدار تلاش کرد که به نیروهای کُرد اطمینان بدهد که واشنگتن در حال تماس با عالی ترین مقامات ترکیه برای دست یابی به آتش بس و توقف حملات است. وی همچنین گفت که به احتمال زیاد، حملات آنکار از ۳۰ کیلومتری مرزهایش فراتر نمی رود.

اما کوبانی ضمن اتخاذ موضع قاطعانه، آمریکا را به فروش کُردها و تسلیم کردن آنها به مرگ، متهم کرد و از واشنگتن خواست توضیح بدهد که آیا به ترکیه اجازه می دهد بر نوار مرزی به عمق ۳۰ کیلومتری سیطره یابد یا نه؟

این مقام کُرد ادامه داد: در صورتی که آمریکا با این مسئله موافقت کند، به سرعت  به دمشق و روسیه متوسل خواهد شد و از آن دو می خواهد تا حریم هوایی سوریه را به روی جنگنده های ترکیه ببندند.

وی افزود: تنها دو قدرت در منطقه می توانند جلوی حملات ترکیه را بگیرند: آمریکا و روسیه.

کوبانی خطاب به آمریکایی ها گفت: طی دو روز گذشته از ظاهر شدن در برابر رسانه ها و گفتن اینکه واشنگتن پشت ما را خالی کرده امتناع ورزیدم. تمایل دارم که به سرعت  از منطقه خارج شوید تا از جنگنده های روسیه و نظام سوریه بخواهیم حریم هوایی را تحت کنترل خود بگیرند. یا حمله به مردم ما را متوقف کنید یا کنار بروید تا از روسیه بخواهیم این کار را انجام دهد.

کردها تهدید کردند

فرمانده کل نیروهای قسد وجود هرگونه طرح جدایی طلبانه و نقشه های خصمانه کُردهای شمال شرقی سوریه علیه ترکیه را تکذیب و تاکید کرد که رهبران کرد تمایل دارند در روند سیاسی کشور با احترام کامل به تمامیت ارضی آن حضور فعالی داشته باشند.

وی ادامه داد: نمی خواهم نیروهایم مانند گذشته باقی بمانند. این نیروها برای نابودی داعش تشکیل شدند اما ما در نهایت می خواهیم که تحت فرمان دولت سوریه دربیاییم.

کوبانی ضمن مخالفت قاطع با طرح های ترکیه برای سیطره بر مناطق مرزی داخل سوریه، گفت که آماده است با آنکارا درباره نگرانی های امنیتی اش گفت و گو کند.

معاون فرستاده ویژه آمریکا در ائتلاف آمریکایی ضد داعش نیز در پاسخ به سخنان کوبانی گفت که موضع نیروهای قسد را درک می کند و از وی خواست تا  زمان پاسخگویی آمریکا موضعی اتخاذ نکند.

عملیات نظامی ارتش ترکیه در شمال شرق سوریه با نام عملیات «چشمه صلح» با اعلام رسمی رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه در روز چهارشنبه گذشته آغاز شده است./ ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

شیوع طاعون در مغولستان

مقامات مغولستان اعلام کردند با شناسایی دو نفر که به طاعون مبتلا شده‌‌اند مناطقی از ای...

افزایش شمار قربانیان کرونا در روسیه

مرکز مبارزه با کرونای روسیه اعلام کرد شمار جانباختگان کرونا در این کشور به ۹ هزار و ۶...

پوتین تا ۲۰۳۶ در قدرت می‌ماند

کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه اعلام کرد اصلاحات جدید روسیه با حمایت ۷۸.۰۳ درصد از روس‌...

درخواست پلوسی برای تحریم روسیه

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد با توجه به گزارشات ارائه شده در مور...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news