اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
یک‌شنبه
یک‌شنبه 15 تیر 1399
22 مهر 1398 22 مهر 1398
09:06 09:06

جعفری بخورید تا چشمتان سالم بماند

امروزه از جعفری به صورت گیاه تازه یا ادویه خشک استفاده می شود. جعفری به رنگ سبز روشن و دارای طعمی ملایم و تلخ است که با بسیاری از دستور العمل ها خوب می شود.

جعفری که اغلب به عنوان یکی از قدرتمندترین گیاهان مبارزه با بیماری نامیده می شود ، ارزش غذایی بسیار خوبی را ارائه می دهد و مزایای سلامتی بالقوه زیادی را به همراه دارد.

در این مقاله به چند مورد آن اشاره می کنیم.

جعفری سرشار از مواد مغذی است که از چشم شما محافظت می کند

لوتئین ، بتا کاروتن و زاکزانتین سه کاروتنوئید در جعفری هستند که به محافظت از چشم شما و تقویت بینایی سالم کمک می کنند. کاروتنوئیدها رنگدانه هایی هستند که در گیاهانی یافت می شوند که دارای فعالیت آنتی اکسیدانی قدرتمند هستند .

لوتئین و زیگزانتین ممکن است از انحطاط ماکولا وابسته به سن (AMD) ، یک بیماری غیرقابل تحمل چشم و علت اصلی نابینایی در سراسر جهان جلوگیری کنند.

در حقیقت ، خوردن غذاهای سرشار از لوتئین و زاکزانتین ممکن است خطر تاخیر AMD را تا 26٪ کاهش دهد .

بتاکاروتن یکی دیگر از کاروتنوئیدهاست که از سلامت چشم حمایت می کند. این کاروتنوئید در بدن شما به ویتامین A تبدیل می شود.

این تبدیل بتاکاروتن توضیح می دهد که چرا جعفری بسیار سرشار از ویتامین A است. یک فنجان 1/2 لیوان (30 گرم) برگ تازه خرد شده 108 درصد از RDI را برای این ویتامین فراهم می کند.

ویتامین A برای سلامتی چشم ضروری است ، زیرا به محافظت از قرنیه - خارجی ترین لایه چشم شما - و همچنین ملتحمه - غشای نازک که جلوی چشم و قسمت داخلی پلک شما را پوشانده است کمک می کند .

خلاصه

جعفری حاوی لوتئین ، زاکزانتین و بتا کاروتن ، ترکیبات گیاهی است که از سلامت چشم محافظت می کند و ممکن است خطر ابتلا به برخی از بیماری های مربوط به سن مانند AMD را کاهش دهد.

عصاره جعفری دارای خواص ضد باکتریایی است

جعفری هنگام استفاده به عنوان عصاره ممکن است مزایای ضد باکتریایی داشته باشد.

این عصاره همچنین ممکن است از رشد باکتری ها در مواد غذایی جلوگیری کند. یکی از آزمایشات نشان داد که از رشد باکتریهای مضر مانند لیستریا و سالمونلا جلوگیری می کند - که هر دو به دلیل مسمومیت غذایی شناخته می شوند .

اگرچه این عصاره پتانسیل ضد باکتریایی را در مطالعات لوله آزمایش نشان می دهد ، اما این فواید در انسان هنوز مورد مطالعه قرار نگرفته است.

خلاصه

عصاره جعفری در مطالعات لوله آزمایش دارای خواص ضد باکتریایی است. هنوز تحقیقات بیشتری لازم است.

جعفری را به رژیم غذایی خود اضافه کنید

جعفری یک عطر دهنده و طعم دهنده بسیار متنوع و ارزان است.

می توانید از نسخه خشک شده به عنوان یک ماده در دستور العمل های مختلف استفاده کنید. این می تواند طعم سوپ ها ، خورش ها و سس های گوجه فرنگی را بهتر کند. علاوه بر این ، اغلب در دستور العمل های الهام گرفته از ایتالیایی با گیاهان دیگر ترکیب می شود .

جعفری تازه همچنین افزودنی خوبی برای سس سالاد خانگی ، ماریناد و دستور العمل های غذاهای دریایی است. بسیاری از افراد در دستور العمل هایی که نیازی به پخت و پز ندارند یا در انتهای دوره پختن گیاه به آن اضافه می کنند ، از جوانه های تازه استفاده می کنند.

اخبار مرتبط

icon news

فواید عینک آفتابی

در روزهای آفتابی تابستان، با استفاده از کرم ضد آفتاب و پوشیدن عینک آفتابی از پوست و چ...

موادغذایی مهم برای سلامت چشم

با افزایش سن، اولویت بندی مواد مغذی و مصرف غذاهایی که از بینایی ما محافظت می کنند، اه...

ناخنک چشم چیست؟

چشم یکی از اعضای مهم در بدن انسان است، زیرا ما بیشترین اطلاعات خارج از بدن را از طریق...

مزایای استفاده از جعفری

جعفری گیاهی گلدار بومی مدیترانه است. دو نوع متداول ، برگ فرفری فرانسوی و برگ تخت ایتا...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news