اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 21 آبان 1398
22 مهر 1398 22 مهر 1398
17:47 17:47

تاکید پوتین بر همکاری مسکو و ریاض برای امنیت خاورمیانه

رئیس جمهور روسیه در دیدار با پادشاه عربستان گفت که هماهنگی مسکو و ریاض را عنصر ضروری برای تضمین امنیت در خاورمیانه و شمال آفریقا می‌دانیم

پوتین: هماهنگی مسکو و ریاض برای امنیت در خاورمیانه ضروری است

به گزارش سلام نو، وی روز دوشنبه ادامه داد: اطمینان دارم که بدون مشارکت منصفانه و بلند مدت عربستان، حل مشکلات خاص منطقه ای ممکن نیست.

پوتین ابراز امیدواری کرد که سفر وی به پادشاهی انگیزه جدیدی را در همکاری دو کشور به وجود آورد.

ولادیمیر پوتین امروز دوشنبه در آغاز دیدار رسمی خود با پادشاه عربستان با تاکید برگسترش روابط و همکاری‌های روسیه و عربستان سعودی گفت: امیدوار به توسعه روابط دوستانه خود با عربستان سعودی هستیم.

وی با یادآوری اینکه ۹۰ سال از برقراری روابط دیپلماتیک بین روسیه و عربستان می‌گذرد، اظهار داشت: اتحاد جماهیر شوروی اولین کشوری بود که حکومت عربستان سعودی را به رسمیت شناخت.
پوتین گفت: همکاری‌های روسیه و عربستان به صورت سودمند و متقابل در حال توسعه است و روابط دوجانبه هر روز مستحکم‌تر از گذشته می‌شود.

وی سپس به سفر دو سال پیش پادشاه سعودی به روسیه اشاره کرد و افزود: توافق‌های به دست آمده با موفقیت در حال اجراست و حجم مبادلات بازرگانی دوجانبه سال گذشته با ۱۵ درصد رشد از یک میلیارد دلار فراتر رفت.
رئیس جمهوری روسیه سپس با موثر توصیف کردن عملکرد کمیسیون مشترک همکاری‌های روسیه و عربستان اظهار داشت: همایش اقتصادی روسیه و عربستان سعودی تشکیل شده و کارفرمایان و سرمایه‌گذاران دو کشور در آن در حال گفت وگو و یافتن راه های گسترش همکاری ها هستند ضمن اینکه من هم امروز در این نشست شرکت می‌کنیم و قرار است در جریان آن موافقتنامه‌ها و تفاهمنامه‌های متعددی امضا شود.
رئیس جمهوری روسیه گفت: سال آینده عربستان ریاست گروه بیست کشور صنعتی را برعهده خواهد داشت و ما امروز در این باره نیز تبادل نظر خواهیم کرد.

پوتین خاطرنشان کرد: در جریان مذاکرات امروز در خصوص طرح‌های زیربنایی بین دو کشور و نیز مسائل مهم بین‌المللی گفت‌وگو می‌کنیم.

گفتنی است، ولادیمیر پوتین ظهر امروز به وقت مسکو وارد ریاض شد و از طرف فیصل بن بندر بن عبدالعزیز حاکم استان ریاض و تارق فریس شهردار ریاض مورد استقبال رسمی قرار گرفت.
پوتین تا ساعاتی دیگر ضمن دیدار و گفت‌وگو با ملک سلمان و ولیعهد این کشور در نشست شورای اقتصادی روسیه و عربستان نیز شرکت خواهد کرد.
این سفر از مدتی پیش در دستور کار کرملین قرار داشته است و رئیس جمهوری روسیه با دستور کار بررسی اوضاع در خاورمیانه و شمال آفریقا که از اهمیت بالایی بر خوردار است به ریاض رفته است.
پوتین پس از حضور در عربستان، به امارات متحده عربی هم خواهد رفت.
رئیس جمهوری روسیه برای اولین بار در تاریخ، سال ۲۰۰۷ به عربستان رفته بود و ۱۰ سال پس از این سفر، سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی از روسیه دیدن کرد.
صاحبنظران روس مهمترین هدف سفر پوتین به عربستان را جلب نظر مساعد ریاض و دبی به بازگشت سوریه به اتحادیه عرب عنوان می‌کنند که می‌تواند مهمترین دستاورد منطقه‌ای پوتین در بازگشت از عربستان و امارات به حساب آید./ ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

ترامپ: در 2020 پوتین را به گروه هفت می آورم

در دیدار مکرون و ترامپ در کنفرانسی مطبوعاتی در حاشیه نشست گروه 7، دونالد ترامپ اعلام ...

پوتین با کیم جونگ اون دیدار کرد

رئیس‌جمهوری روسیه  با رهبر کره‌شمالی دیدار و گفت و گو کرد.

درخواست بشار اسد در دیدار با فرستاده پوتین

رئیس‌جمهور سوریه در دیدار با فرستاده ولادیمیر پوتین در دمشق گفت: توافق روسیه و ترکیه ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news