اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 21 آبان 1398
23 مهر 1398 23 مهر 1398
22:23 22:23

اردوغان: توافق دولت سوریه با شبه‌نظامیان کُرد کثیف است!

ریاست جمهوری ترکیه طی بیانیه‌ ای به توافق اخیر دولت سوریه با شبه‌ نظامیان کُرد سوری واکنش نشان داد و آن را «توافق کثیف» خواند

بیانیه شدیداللحن اردوغان در واکنش به توافق دولت سوریه با شبه‌نظامیان کُرد

به گزارش سلام نو به نقل از الجزیره، ریاست‌جمهوری ترکیه شامگاه سه‌شنبه (۲۳ مهر) با صدور بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن توافق مذکور، اعلام کرد که کشورش، چه با حمایت و چه بدون حمایت جامعه جهانی، به عملیات علیه «گروه‌های تروریست» در شمال سوریه ادامه خواهد داد.

دولت ترکیه چهارشنبه گذشته (۱۷ مهر) عملیاتی تحت عنوان «چشمه صلح» در شمال سوریه آغاز کرد. آنکارا گفته است هدف از این عملیات، دور کردن گروه‌های تروریستی از مرزهای جنوبی ترکیه و ایجاد منطقه امن در طول این مرزها به منظور اسکان بیش از دو ملیون پناهده سوریِ ساکن ترکیه است.

دولت ترکیه شبه‌نظامیان «یگان‌های مدافع خلق» (ی.پ.گ) و «نیروهای دموکراتیک سوریه» (اس.دی.اف) را که مورد حمایت آمریکا است، «تروریست» و امتداد گروهک تروریستی «حزب کارگران کردستان» (پ.ک.ک) می‌داند.

دولت سوریه این عملیات را به شدت محکوم کرده و آن را مصداق نقض حاکمیت ملی خود دانسته است. بر اساس ادعای ترکیه، بیش از ۶۰۰ «تروریست» طی یک هفته از آغاز این عملیات کشته شده و بیش از ده روستا و شهرک در این عملیات به سیطره نیروهای ترکیه درآمده است.

شبه‌نظامیان کُرد سوریه یکشنبه این هفته بعد از پیشروی ترکیه مجبور به توافق با دمشق شدند و به ارتش سوریه اجازه دادند تا در شهر منبج و اطراف آن مستقر شوند. استقرار نیروهای سوریه امروز سه‌شنبه در این شهر اتفاق افتاد و بر اساس اعلام وزارت دفاع روسیه، ارتش سوریه بیش از هزار کیلومتر مربع را به کنترل خود درآورده‌اند.

این توافق در حالی صورت گرفت که شبه‌نظامیان کُرد طی چند سال گذشته، بارها از مذاکره با دولت سوریه جهت استقرار نیروهای نظامی این کشور در شمال شرق امتناع کرده و یا به تعهدات خود در ذیل مذاکرات عمل نکردند./ فارس

اخبار مرتبط

icon news

اردوغان راهی واشنگتن می‌شود

امروز دوشنبه، روابط عمومی دفتر ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد که اردوغان فردا برای سفری...

هشدار ترامپ به اردوغان برای خرید سامانه اس ۴۰۰

به گفته مشاور امنیت ملی آمریکا، این کشور به شدت از ترکیه به دلیل خرید سامانه اس۴۰۰ از...

محور گفت‌ و‌گوی فوری عباس و اردوغان چه بود؟

 رجب طیب اردوغان و محمود عباس طی یک گفت و گوی تلفنی به بررسی تحولات منطقه پرداخته و ت...

ترکیه: ماموریت آمریکا در سوریه حفاظت از تروریست هاست

بعد از آنکه پنتاگون اعلام کرد که درآمد نفت سوریه متعلق به کردهای سوریه خواهد بود، گرو...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news