اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 01 آذر 1398
24 مهر 1398 24 مهر 1398
20:28 20:28

عراقچی از عزم ایران برای گام چهارم خبر داد

معاون سیاسی وزارت خارجه تداوم اجرای یکجانبه برجام را توجیه پذیر ندانست و اظهار داشت ایران مصمم به برداشتن گام‌ های بعدی کاهش تعهدات است

عراقچی: ایران به برداشتن گام‌های بعدی کاهش تعهدات مصمم است

به گزارش سلام نو، پنجمین دور رایرنی‌های سیاسی ایران و سوئد توسط سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان و خانم آنیکا سودر قائم مقام وزارت امور خارجه سوئد روز چهارشنبه در تهران برگزار شد.

سید عباس عراقچی با قابل قبول و رو به رشد خواندن تعاملات و همکاری های دو کشور در عرصه های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی، گفت: جمهوری اسلامی ایران به رغم خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم و فشار حداکثری سعی کرده است همچنان پنجره های تعامل و دیپلماسی را باز نگاه دارد اما متاسفانه اروپا فقط به حمایت های سیاسی اکتفا کرده و از دادن هزینه برای ادامه حیات این توافق خودداری می کند.
عراقچی افزود: تصمیم ایران مبنی بر انتخاب رویکرد مقاومت حداکثری و فعال برابر فشار حداکثری در واکنش به سیاست های غیرقابل قبول آمریکا است.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه تداوم اجرای یکجانبه برجام را توجیه پذیر ندانست و اظهار داشت ایران مصمم به برداشتن گام های بعدی کاهش تعهدات است و این تصمیم تا تامین شرایط مورد نظر و برآورده شدن منافع اقتصادی ایران از برجام تغییر نخواهد کرد.
عراقچی افزود: از اروپا انتظار داریم مواضع سازنده اتخاذ کرده و به منظور  بازسازی اعتماد واقعا هزینه کند.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان در ادامه در خصوص آخرین وضعیت منطفه افزود: متاسفانه منطقه در نتیجه سیاست ها و رفتارهای غلط و اشتباه برخی از کنشگران شاهد تشدید تنش ها و بحران ها و به مخاطره  افتادن ثبات و امنیت است. امنیت در منطقه غیرقابل تقسیم است. آزادی کشتیرانی و امنیت انرژی باید برای همه باشد. ایران برای این منظور تاکنون طرح ها و پیشنهاداتی را ارائه کرده است که آخرین آنها ابتکار صلح هرمز با تکیه بر کشورهای منطقه و مبتنی بر اصل عدم مداخله و تجاوز است.
عراقچی افزود: از کلیه کشورها از جمله سوئد دعوت می‌کنیم برای پیشبرد این ابتکار همکاری کنند.

سوئد همواره بر حفظ و اجرای برجام حمایت کرده است

آنیکا سودر نیز در این دیدار با تبیین اراده سیاسی سوئد برای استمرار و فعال نگه‌داشتن همکاری های دوجانبه و حل مسائل مبتلا گفت: سوئد هماهنگ با اتحادیه اروپا از حفظ و اجرای برجام که متضمن منافع و آثار مثبت به ویژه امنیتی برای کلیه طرف ها می باشد حمایت کرده است. سوئد همچنان امیدوار است برجام بتواند به یمن تلاش های اروپا برای منتفع ساختن ایران و تداوم همکاری ایران، به حیات خود ادامه دهد.
سودر با اشاره بر اهمیت ادامه حیات برجام، لزوم انجام تلاش های همه جانبه برای این مهم را مورد تاکید قرار داد.
وی با ابراز نگرانی نسبت به تحولات جاری در منطقه گفت: تداوم و گسترش تنش ها و بحران ها نشان داده است که راه حل سیاسی و دیپلماتیک تنها راه حل است و کشورش آمادگی دارد از کلیه تلاش ها و ابتکارات موجود حمایت کند.
قائم مقام وزارت امور خارجه سوئد همچنین از کشورمان به خاطر آزاد کردن کشتی انگلیسی که مالک آن یک شرکت سوئدی بود، قدردانی و تشکر کرد.

دو طرف در این دور از رایزنی ها مهمترین مسائل و تحولات بین المللی و همچنین موضوعات روابط دو کشور را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند/ ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

ایران برجام را نقض نکرده است!

کلسی داونپورت، مدیر بخش سیاست عدم اشاعه تسلیحات اتمی در انجمن کنترل تسلیحات آمریکا اع...

تهدید عراقچی درباره کاهش بیشتر تعهدات برجامی +فیلم

عراقچی در حاشیه «کنفرانس بین المللی منع گسترش تسلیحات هسته‌ای و خلع سلاح» گفت: شرایط ...

گازدهی به سانتریفیوژها در فردو تحت نظارت آژانس

حمید بعیدی‌نژاد در توییتی اعلام کرد گام چهارم ایران در راستای کاهش اجرای تعهداتش، گاز...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news