اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 28 آبان 1398
25 مهر 1398 25 مهر 1398
19:57 19:57

قطر درباره جنگ در منطقه هشدار داد/ برخورد ما با اختلاف ایران و آمریکا منطقی است

روز پنجشنبه، قطر اعلام کرد که هر نوع درگیری در خلیج فارس باعث درگیری همه کشورها  خواهد شد، البته دوحه با اختلافات میان آمریکا و ایران منطقی رفتار می‌ کند

قطر: جنگ در منطقه تمامی کشورها را دربر خواهد گرفت

به گزارش سلام نو به نقل از شبکه تلویزیونی "روسیا الیوم"، "لولوه الخاطر" سخنگوی وزارت امورخارجه قطر در پاسخ به این سوال که موضع دوحه در قبال اختلاف آمریکا با ایران و امکان رویارویی نظامی دو کشور چیست، گفت: باید به این مسأله با دیدی وسیع تر نگاه کرد.

وی ادامه داد: قطر به تنهایی ۳۰ درصد از کل گاز مایع جهان را تأمین می‌کند، حال تصور کنیم، صادرات گاز ناگهان متوقف شود، چه بلایی بر سر قیمت‌های نفت و گاز خواهد آمد؟ چه اتفاقی برای ژاپن می‌افتد که ۶۰ درصد از گاز مورد نیاز خود را از قطر تأمین می‌کند.

الخاطر اضافه کرد: چه اتفاقی برای انگلیس روی خواهد داد که ۳۰ درصد از گاز مورد نیازش را از ما می‌خرد، ‌همچنین برای دیگر کشورها امثال هند، سنگاپور، چین و کره جنوبی چه اتفاقی خواهد افتاد؟

وی نسبت به پیامدهایی ناشی از تشدید تنش و احتمال رویارویی نظامی آمریکا و ایران در منطقه هشدار داد و با طرح سوالی افزود: چرا همواره از موضع دوحه درباره این مسأله پرسش می‌شود، ‌درحالی که این موضوع بر تمامی کشورها تأثیر گذار خواهد گذاشت.

الخاطر در پاسخ به این سوال که با توجه به این که بزرگ ترین پایگاه نظامی آمریکا در منطقه در قطر قرار داد، آیا دوحه از واشنگتن درخواست کرده است که نباید از خاک آن کشور حمله‌ای به ایران صورت گیرد، ‌هم گفت:‌ مسوولان قطری این درخواست را مطرح نکرده اند و بسیار سخت خواهد بود، به موضوعات فرضی پاسخ داد که هنوز مطرح نشده است.

اظهارات سخنگوی وزارت امورخارجه قطر دو هفته پس از آن مطرح می‌شود که ارتش آمریکا پس از ۱۳ سال، ششم مهرماه به طور ناگهانی صدها تن از پرسنل خود را از پایگاه العدید قطر خارج و مسئولیت کنترل نیروهای‌ هوایی در منطقه را به تیم‌هایی در پایگاه نیروی‌ هوایی آمریکا در کارولینا منتقل کرد.

پس از تخلیه ساختمان پایگاه العدید قطر، ستاد فرماندهی نیروی هوایی آمریکا هم اکنون ناوگان هوایی خود در خاورمیانه و شمال آفریقا را از ۷ هزار مایل دورتر در کارولینا هدایت می‌کند./ ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

آمریکا در تلاش برای بهم ریختن اوضاع در ایران

براساس اعلام کارشناسان روس، آمریکا به‌دنبال تشدید اعتراضات و دمیدن در شعله‌های این نا...

مصر: ساخت شهرک در اراضی اشغالی مغایر با قوانین بین‌المللی است

احمد حافظ، سخنگوی وزارت امور خارجه مصر در بیانیه‌ای اعلام کرد قاهره به قطعنامه‌های سا...

واکنش شدید ظریف به حمایت ریاکارانه آمریکا از اغتشاشات ایران

وزیر امور خارجه اعلام حمایت مقامات آمریکایی از مردم ایران را دروغی شرم آور خواند و گف...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news