اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 28 آبان 1398
25 مهر 1398 25 مهر 1398
19:37 19:37
متحد سابق ترامپ در اندیشه انتقام؛

جان بولتون از پشت به ترامپ خنجر می‌زند؟

اتفاقات اخیر در آمریکا می‌تواند جان بولتون را حسابی برای رقابت با ترامپ هیجان زده کند، چون احتمالا مشاور امنیت ملی سابق رییس جمهور حرف‌های بسیاری برای گفتن درباره رییس سابق خود در انتخابات پیش رو دارد.

سلام نو – سرویس بین الملل : همین چند وقت پیش بود که دونالد ترامپ با یک توییت جان بولتون را اخراج کرد، کسی که مشاور امنیت ملی او و از جدی‌ترین چهره‌های مخالف ایران در چهار دهه گذشته بود.

بولتون سومین و البته تندترین مشاور امنیت ملی ترامپ بود. او یک جمهوری خواه تمام عیار و یک بار آمریکایی  بود. در سیاست آمریکا باز به کسی گفته می‌شود که طرفدار جنگ برای گسترش قدرت آمریکا است.

وقتی دونالد ترامپ به ریاست جمهوری رسید، نام بولتون به عنوان یکی از نامزدهای احتمالی برای وزارت خارجه مطرح شد. او به این پست نرسید اما یک سال و نیم بعد موفق شد به سمت مشاور امنیت ملی برسد که به هر شکل مقامی مناسب برای بولتون بود تا بتواند با عملی کردن ایده‌های خود جای پمپئو را در وزارت خارجه بگیرد، اما در نهایت چنین نشد و خودش از رینگ خارج شد!

اما جایگاه بولتون چه اهمیتی داشت؟ مشاور امنیت ملی در ساختار سیاسی آمریکا پست مهمی است که علاوه بر مشاوره به رئیس‌جمهور برای تعیین خط مشی سیاست خارجی و امنیت ملی، وظیفه هماهنگی بین ارگان‌های مختلف برای پیشبرد سیاست خارجی مورد نظر رئیس‌جمهور را برعهده دارد. تصمیم رییس جمهور آمریکا وزن مشاور امنیت ملی را مشخص می‌کند. در دولت ترامپ تا زمان بولتون مشاور امنیت ملی امنیت بسیاری داشت، در عوضش در دولت اوباما این هیلاری کلینتون و جان کری بودند که سیاست خارجی آمریکا را اداره می‌کردند. بولتون به اسناد و اطلاعات مهمی در سیاست خارجی آمریکا در دوران ترامپ دسترسی داشت.

حالا ظاهرا این چهره مهم سابق دولت ترامپ ظاهرا در اندیشه حضور در انتخابات ریاست جمهوری و رقابت با دونالد ترامپ است. پس از برکناری بولتون روزنامه گاردین انگلیس از او با عنوان کابوس یاد کرد و نوشت: دوران کاری وی باید مدت ها پیش پایان می یافت، ولی مطمئن باشید یا از فاکس نیوز ( شبکه تلویزیونی زیر مجموعه شرکت رسانه‌ای نیوز کورپوریشن وابسته به روپرت مرداک و نزدیک به تندروهای آمریکا) سر در می آورد، یا دست راستی ها آنقدر پول خرج می کنند تا دیپلماسی را بکشد. شاید هم در آینده نامزد ریاست جمهوری شد.

این اما نخستین بار نیست که نام بولتون برای ریاست جمهوری مطرح می‌شود، او در سال 2016 هم قصد داشت با محوریت سیاست خارجی نامزد انتخابات شود که در نهایت چنین نشد.

اما این بار ظاهرا شایعه حضور او جدی‌تر است و برخی مقامات کاخ سفید هم نگران او هستند. یک منبع مطلع در این باره به نشنال اینترست گفت که بولتون می‌تواند جان دینِ دونالد ترامپ باشد. دین در زمان نیسکون در دولت او حاضر بود و بر روی واترگیت سرپوش گذاشت، اما در نهایت در کنگره علیه نیکسون شهادت داد.

برخی چهره‌های ارشد کاخ سفید نگران این هستند که بولتون از پشت به ترامپ خنجر بزند و با ورود به عرصه انتخابات حرف‌هایی علیه ترامپ بزند که واکنش به آن‌ها ساده نباشد.

ماجرا تا آنجا پیش رفته که برخی رسانه‌های آمریکایی گفته‌اند ترامپ نگران این است که بولتون پشت کمپینی باشد که اخیرا درباره تماس ترامپ با رییس جمهور اوکراین علیه کاخ سفید به راه افتاده.

این اتفاقات می‌تواند جان بولتون را حسابی برای رقابت با ترامپ هیجان زده کند، چون احتمالا مشاور امنیت ملی سابق ترامپ حرف‌های بسیاری برای گفتن درباره  رییس سابق خود در انتخابات پیش رو دارد.

اگر بولتون نامزد انتخابات شود باید به نگرانی‌های اهالی کاخ سفید حق چون بولتون به خوبی می‌داند او از انتخابات درون حزبی هم جان سالم به در نمی‌برد چه برسد به انتخابات اصلی، پس حسابی خود را آماده می‌کند تا محکم‌ترین ضربات را به ترامپ بزند. آیا او در انتخابات شرکت می‌کند؟ آیا چیزهایی در رابطه با روابط پشت پرده ترامپ، ایران، کره شمالی و داعش می‌گوید که ترامپ زمین‌گیر شود؟ برای پاسخ به این سوال‌ها تنها باید چند ماه دیگر صبر کرد.

اخبار مرتبط

icon news

نتانیاهو از ترامپ تقدیر کرد

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از دونالد ترامپ بخاطر اصلاح ظلم تاریخی در ...

ترامپ خطاب به رهبر کر ه شمالی: سریع عمل کن!

رئیس جمهوری آمریکا  در توئیتی خطاب به کیم جونگ اون گفت وی باید برای رسیدن به توافق با...

کمک‌های نظامی محرمانه ترامپ به اوکراین

یک دستیار ارشد شورای امنیت ملی آمریکا اعلام کرد جان بولتون ماه اوت گذشته زمانی که همچ...

انتشار متن مکالمه ترامپ با رئیس جمهوری اوکراین

کاخ سفید متنی را منتشر کرده که به بیان مقامات این کاخ، مربوط به مکالمه اول دونالد ترا...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news