اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 06 اسفند 1398
27 مهر 1398 27 مهر 1398
21:59 21:59

عطریانفر ایده «نواصلاح طلبی» تاجیک و حجاریان را ایده آلیستی دانست

 عضو حزب کارگزاران در واکنش به طرح مفهوم نواصلاح طلبی از طرف تاجیک و حجاریان، گفت: ما باید هشیار باشیم که مبادا با فاصله‌گیری از واقعیت سیاسی و با نوعی از رفتار های ایدئالیستی عرصه سیاست برای حضور ما تنگ شود

واکنش عضو حزب کارگزاران به ایده «نواصلاح طلبی» تاجیک و حجاریان

به گزارش سلام نو، محمد عطریانفر در بخشی از گفتگوی خود درباره ضرورت نواصلاح‌طلبی گفت: پوست‌اندازی در مفهوم اصلاح طلبی مستتر است بحث اصلاح طلبی اگر بخواهد در هر زمان پاسخ گوی نیاز ها و مطالبات مردم باشد به اقتضای شرایط و زمان باید دچار تغییر و تحول باشد.در واقع اگر ما بخواهیم مفهوم واقعی اصلاح طلبی را تبیین کنیم باید به این نکته توجه کنیم که اصلاح طلبی عبارت است از پاسخ به اقتضای شرایط در قبال مطالبات و نیازهای مردم بر حسب شرایط کشور و وضعیت منطقه.

عطریانفر:باید بین اصلاح‌طلبان و شورای‌نگهبان اعتمادسازی صورت گیرد

وی افزود: طبیعی است که وقتی معنای واقعی اصلاح طلبی را در این چارچوب به رسمیت بشناسیم به ناچار باید بپذیریم که اصلاح طلبی یک  نظریه سخت یا غیرقابل تغییر نیست. این تعریف را باید به عنوان مفهوم اصلی قلمداد کنیم و به تناسب شرایط باید از مفهوم اصلاح‌طلبی و کارکرد های ان تعریف جدیدی ارائه بدهیم. این معنای اصلاح‌طلبی است؛ اگر تصور اصلاح طلبان این باشد که نظریه اصلاحات یک نظریه  صلب و یا یک حریم سخت غیرقابل تغییر است پس طبیعی است که این نظریه به مرور زمان محتوا و مفهوم واقعی خودش را از دست می‌دهد وبه یک نظریه سنتی و شکست خورده تبدیل می‌شود. از همین نظر است تعدادی از دوستان در مقام مفهوم سازی جدید اصلاحات برخی از این نکات را مطرح می‌کنند.

عضو حزب کارگزاران سازندگی درباره فاصله گرفتن اصلاحات از اصول و آرمان‌های اصلاح طلبی گفت: اصول اولیه اصلاحات همین تعبیری است که عرض کردم. یکی از رویکردهای مهم اصلاح طلبی این است که ما در فرایند پیشبرد نظریه اصلاحات باید نسبت به کسب قدرت حساسیت داشته باشیم تا با تکیه بر قدرت بتوانیم مطالبات مردم را پاسخ بدهیم. مگر ما می‌توانیم از قدرت فاصله بگیریم؟

وی با اشاره به طرح نواصلاح طلبی از سوی افرادی مانند محمدرضا تاجیک و سعید حجاریان گفت: آنچه که دوستان هم اشاره می‌کنند خارج از عرض بنده نیست، ما فاصله نگرفتیم. ما اگر بگوییم که آرمان های اصلاحات آرمانهایی صلب و تغییر ناپذیر است در واقع علیه نظریه خودمان سخن گفتیم.از این حیث است که ما هیچ فاصله ای از اصلاحات نگرفتیم.

عطریانفر افزود: در سال ۸۸ اتفاقاتی رخ داد که به صورت کاملا مشخص ومحسوس اصلاحات را تحت فشار و تزریقات سیاسی قرار داد و این امر دلالت بر این داشت که اصلاحات  در امر سیاست های خارجی خود دقت های لازم را به خرج نداده بود برای همین ان شرایط سخت بوجود آمد چراکه همیشه رقبای سیاسی دوست دارند به شکل های مختلف رقیب اصلاح طلب خودشان را از زمین خارج کنند.

وی گفت: ما باید هشیار باشیم و نگذاریم که به دلیل غیر واقع بینانه و فاصله‌گیری از واقعیت سیاسی و با نوعی از رفتار های ایدئالیستی عرصه سیاست برای حضور ما تنگ شود، ما باید همواره و هر روز در مقام تبیین شرایط باشیم و به مقتضای شرایط هم تدبیر و تصمیم سیاسی داشته باشیم./ خبرآنلاین

اخبار مرتبط

icon news

اصلاح‌طلبان و صندوق رای؛ فرصت‌هایی که قدر دانسته نشد

در چهار سال گذشته اعتبار رای لیست امید در تهران عملا بر باد رفت و فراکسیون برآمده از ...

عطریانفر: کارگزاران امروز لیست می‌دهد

محمد عطریانفرعضو شورای مرکزی حزب کارگزاران اعلام کرد تا فردا لیست کارگزاران اعلام می‌...

احتمالا اصلاح‌طلبان در 1400 از لاریجانی حمایت می کنند!

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی اعلام کرد که اگر اصلاح‌طلبان نتواند چهره‌های شا...

دو حزب از سه حزب اصلی اصلاحات مخالف طرح سرا هستند

یک عضو حزب کارگزاران سازندگی گفت: در رابطه با طرح سرا از مجموعه ۳ حزب مهم شورای عالی ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news