اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 26 تیر 1399
29 مهر 1398 29 مهر 1398
14:11 14:11

علائم خرابی واتر پمپ چیست؟

قطعات زیادی در خودرو وجود دارند که در صورت فرسوده شدن مشکلات درسر سازی را برای شما ایجاد می‎ کنند و یافتن مشکل هم معمولاً کاری خیلی ساده ای نیست. یکی از این قطعات مرموز، پمپ آب ماشین است که در صورت فرسوده شدن باید توسط راننده هرچه سریعتر تشخیص داده شود.

واتر پمپ چیست؟

قبل از این که به شناسایی علائم پمپ آب فرسوده در ماشین بپردازیم ، لازم است بدانیم که اصلاً پمپ آب چیست و چه وظیفه ای را در خودرو شما برعهده دارد. شاید خیلی ها اینگونه تصور کنند که پمپ  قطعه ضروری نیست اما در حقیقت این وسیله ، مایع خنک کننده را از طریق رادیاتور به موتور می ‎رساند و این امر باعث می‎شود که ماشین شما در روز های گرم تابستان خنک بماند و برعکس در روزهای سرد و یخ بندان زمستانی از ایجاد یخ زدگی در خودرو پیشگیری می‎ کند. هنگامی که موتور روشن است، واتر پمپ آب و ضد یخ موجود در رادیاتور را درون سر سیلندر و پوسته موتور به گردش در می‌آورد تا دمای موتور پایین بیاید. بعد از این که مایع خنک کننده از میان موتور عبور کرد، دوباره به رادیاتور بازگردانده می‌شود تا قبل از ورود مجددش به موتور، خنک شود

بنابراین واتر پمپ وظیفه مهمی دارد و باید بتوانیم علائم مربوط به فرسودگی و  یا احتمالاً خرابی و از کار افتادگی پمپ را شناسایی کنیم، این علائم عبارتند از :

1-نوسانات بیش از حد دما

اساساً درجه حرارت باید در خودرو ثابت باقی بماند. با این حال، اگر درجه حرارت مدام در حال تغییر بین دمای طبیعی و دمای بالا باشد، می توانیم به عنوان نشانه ای از اشکالات واترپمپ بدانیم. البته این یک میزان صد در صدی نیست.

2-بخار از زیر کاپوت

اگر در هنگام رانندگی و یا حتی توقف خود، از زیر کاپوت بخاری دیدید، اولین شک داغی بیش از حد موتور اتوموبیل است. زمانی که پمپ آب به درستی کارنکند، موتور دمای پایدار عملیاتی خود را حفظ نمی کند. هیچ گاه با خودرویی که موتور آن بیش از حد استاندارد داغ شده است، رانندگی را ادامه ندهید.

3-صدای عجیب مثل قرقره یا ناله های بچه گربه!

صدا قرقره شل پمپ آب یکی دیگر از علائمی است که به آسانی توسط افراد غیر متخصص قابل شناسایی است و نشان دهنده پمپ آب فرسوده در خودرو شما است، در چنین شرایطی اگر نسبت به تعمیر پمپ خودرو اقدامات لازم را انجام ندهید ممکن است باعث آسیب رسیدن به قطعات دیگر ماشین و در حالت بدبیانه ماجرا موتور خودرو شود و هزینه چند ده میلیونی بر جای بگذارد

طول عمر مفید واتر پمپ چقدر است؟

از یک واتر پمپ چقدر می‌توانیم انتظار کار کردن داشته باشیم؟ واتر پمپ همیشه در حال کار است و باعث می‌شود موتور بتواند حرارت بسیار زیاد را تحمل کند.. وقتی صحبت از طول عمر واتر پمپ به میان می‌آید، باید گفت واتر پمپ دوام زیادی دارد ولی توصیه می‌شود هر بار که تسمه تایم را تعویض می‌کنید، واتر پمپ را هم عوض کنید.

اما چه ارتباطی بین تسمه و واتر پمپ است؟ باید بدانید واتر پمپ را  تسمه تایم به طور مستقیم به کار می‌اندازد یا یک تسمه کمکی که به فولی سر واتر پمپ متصل است، پروانه داخلی را می‌چرخاند. اما در نهایت در خودروهای مختلف، عمر این تسمه‌ها بین 50  تا 120 کیلومتر متغیر است، به این ترتیب، می‌توانید به راحتی طول عمر واتر پمپ خودرو خودتان را حدس بزنید.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news