اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 25 تیر 1399
01 آبان 1398 01 آبان 1398
10:29 10:29

آیا ازعفونت سینوس رنج می برید؟

اگر از عفونت سینوس رنج می برید، در اینجا آنچه برای رفع این مشکل می توانید انجام دهید، بیان شده است.

عفونت های سینوسی می توانند بسیار ناراحت کننده باشند. آن­ها می توانند باعث شوند چشم، بینی، گونه ها و پیشانی شما برای چند روز یا حتی چند هفته متورم شوند.

سینوس دقیقاً چیست؟

آن­ها حفره های کوچکی در جمجمه هستند که به سوراخ بینی وصل می شوند. سینوس­های سالم پر از هوا می شوند. با این حال، وقتی آلوده شوند، متورم و پر از مایع شده و مسدود می شوند که در نتیجه نفس کشیدن را دشوار می‌سازند. علائم دیگر عبارتند از:

·        درد و فشاردر صورت

·        مخاط رنگی

·        کاهش حس بو و طعم

·        درد در فک بالا و دندان

·        درد گوش

·        گلو درد

·        سرفه ای که هنگام شب بدتر می شود

·        بوی بد دهان

برای اکثر افراد، سینوزیت یک عفونت موقتی است. برای سایرین، بیش از چهار هفته طول می کشد و به درمان هم پاسخ نمی­دهد. علل شایع عفونت های مکرر سینوسی، یک سپتوم انحرافی است که به علت تغییر در حفره بینی و رشد ناخواسته  پولیپ بینی ایجاد می شود.

گزینه های درمانی عفونت های مزمن سینوس

قبل از اینکه از شر سینوزیت خلاص شوید باید علت آن را مشخص کنید. اگر یک عفونت ویروسی موجب سینوزیت شما باشد، ممکن است آنتی بیوتیک ها موثر نباشند. بهتر است به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما می تواند یک یا چند مورد از گزینه های درمانی زیر را توصیه کند.

1. مسکن ها

برخی مسکن های بدون نسخه می توانند به رفع ناراحتی کمک کنند تا عفونت پاک شود. با این حال، شما نباید بیش از ده روز از مسکن های OTC استفاده کنید. همچنین، دستورالعمل های موجود بر روی برچسب را فراموش نکنید. اگر عفونت سینوس شما بعد از گذشت چند روز از مصرف مسکن، بهبود نیافت، به پزشک مراجعه کنید.

2. داروهای آلرژی

از آنجا که آلرژی می تواند باعث سینوزیت مزمن شود، آزمایش و درمان آلرژی می تواند عفونت را پاک کند. آنتی هیستامین ها ناراحتی را تسکین داده و باعث تسکین کوتاه مدت می شوند، در حالی که برخی داروهای آلرژی شما را نسبت به آلرژن ها حساس تر می کنند و ممکن است یک راه حل طولانی مدت ارائه دهند .

3. دکونژستانت

این دسته از داروها با پاک کردن حفره های بینی موجب تخلیه مخاط می شوند. آن­ها به صورت قرص و اسپری در دسترس هستند. با این حال، شما نباید بیش از سه روز از اسپری استفاده کنید، زیرا این امر می تواند علائم شما را بدتر کند.

4. آنتی بیوتیک ها

آنتی بیوتیک ها تنها در صورتی موثر هستند که عفونت شما باکتریایی باشد. بنابراین، قبل از تلاش برای درمان عفونت سینوس با آنتی بیوتیک ها، به پزشک مراجعه کنید.

5. جراحی

اگر گزینه های درمانی دیگر کارایی نداشته باشند، پزشک ممکن است برای برداشتن انسداد و بزرگتر کردن معابر سینوس، جراحی را توصیه کند.

گذشته از درمان پزشکی، تغییر در شیوه زندگی و داروهای خانگی نیز می تواند کمک کننده باشد. آن­ها شامل موارد زیر هستند:

1. نوشیدن مایعات زیاد برای نازک شدن مخاط و کاهش انسداد.

2. استفاده از دستگاه بخور در اتاق هایی که بیشتر وقت خود را درآنجا صرف می کنید.

3. برای تسکین فشار، کمپرس حوله گرم یا تنفس در بخار گرم توصیه می شود.

عفونت های مزمن سینوس می­توانند دردناک و ناراحت کننده باشند. بنابراین اگر از نوع بیماری خود مطمئن نیستید، برای تشخیص صحیح به پزشک مراجعه کنید.

اخبار مرتبط

icon news

سینوزیت حاد چیست؟

فشار بر روی بینی و فشار روی گونه های ما ، نزدیک چشم یا پیشانی ممکن است به معنای ابتلا...

سینوزیت چیست؟

براساس اعلام انستیتوی ملی آلرژی و بیماریهای عفونی ، یک عفونت سینوسی یا سینوزیت یک بیم...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news