اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 13 تیر 1399
01 آبان 1398 01 آبان 1398
12:15 12:15
عیسی کلانتری بیان کرد:

انتقال آب خزر با۶ شرط سازمان محیط زیست/ موضوع انتقال آب سیاسی نیست

عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست گفت: انتقال آب دریای خزر یک موضوع سیاسی نیست و عده‌ای اطلاعات غلط در این مورد دارند.

۶ شرط سازمان محیط زیست برای انتقال آب خزر/ برخی با اطلاعات غلط مساله را سیاسی می‌کنند/  موضوع به هیچ کسی ربطی ندارد

به گزارش سلام نو، عیسی کلانتری در پایان جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران حاضر شد و در پاسخ به سوالی در خصوص انتقال آب دریای خزر به سمنان، گفت: آب خزر و جاده تهران - شمال را ما ارزیابی زیست محیطی می‌کنیم اما تخصیص آب با وزرات نیرو است؛ آنها از ما درخواست می‌کنند ارزیابی زیست محیطی را بررسی کنیم و پاسخ مثبت و یا پاسخ منفی بدهیم و اگر هم ظرف مدت دوماه پاسخ ندهیم مثل قانون برنامه ششم مصوبه تلقی می‌شود.

وی ادامه داد: وزارت نیرو در مردادماه از ما خواسته بود و ما گفتیم اگر این شش شرط را عملی کنند از نظر ما بلامانع است البته در حین اجرا هم ما باید نظارت کنیم.

کلانتری همچنین در خصوص نگرانی‌ها در رابطه با انتقال آب خزر گفت: حجم دریای خزر ۸۶ هزار میلیارد متر مکعب است و برداشت ما در سال حداکثر ۲۰۰ میلیون خواهد بود؛ برخی می‌گویند آب شور می‌شود اما اگر ۲۰۰ میلیون در سال برداشت شود ۲.۶ ملیون تن نمک به دریای خزر برمی‌گردد. این ۳ ۰.۰.۰. در هزارم درصد در صدسال می‌شود. برخی اطلاعات غلط می‌دهند و مساله را سیاسی می‌کنند.

وی ادامه داد: در سال ۹۲ و ۹۳ تصویب کرده بودند که ۳ میلیارد متر مکعب آب خزر به دریاچه ارومیه برود و این یعنی ۱۵ برابر این آبی که الان می‌خواهد برداشت شود و هیچ کسی صدایش درنیامده بود و وزارت نیرو و محیط زیست تایید کرده بودند اما ستاد احیای دریاچه ارومیه مخالفت کرد. آن زمانی که مصوب بود و بودجه هم‌ آماده بود کسی صدایش در نیامده بود. الان ۲۰۰ میلیون مترمکعب می‌خواهند ببرند اینقدر سرو صدا شده است. مسائل نباید سیاسی شود و باید فنی بماند.

کلانتری گفت: وزارت نیرو از ما درخواست کرد و ما هم بررسی کردیم و شش شرط گذاشتیم، حالا اگر می‌خواهد اجرا کنند. شما اگر هر سنگی را بردارید و جابجا کنید اثرات زیست محیطی دارد اما دولت موظف است آب شرب و بهداشت همه شهروندان را تامین کند و به هیچ کسی ربطی ندارد. طبق قانون توزیع عادلانه‌ آب وزارت نیرو باید برای آب شرب تامین باشد. همان وزارتخانه هم راهش را بلد است. من فقط بررسی زیست محیطی می‌کنم و شش شرط ما هم الزام‌آور است.

/ایلنا

اخبار مرتبط

icon news

تاکید روحانی بر حل بحران آتش سوزی جنگل‌ها

حسن روحانی در گفت و گوهای تلفنی جداگانه با وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و رییس س...

رأی دادگاه ۷ مدیر دیگر بانک سرمایه صادر شد/ معاون رئیس جمهور چند پرونده قضائی دارد

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری امروز اعلام کرد:رای محکومیت ۷ نفر دی...

نابودی 700 هکتار از جنگل هیرکانی در انتقال آب خزر

اسماعیل کهرم، کارشناس حوزه آب گفت: طرح انتقال آب خزر به فلات مرکزی ایران از نظر اقتصا...

تجمع اعتراضی نمایندگان در جایگاه رییس مجلس

نمایندگان سه استان شمالی کشور امروز در جلسه علنی مجلس در اعتراض و مخالفت با انتقال آب...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news