اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
یک‌شنبه
یک‌شنبه 15 تیر 1399
01 آبان 1398 01 آبان 1398
14:10 14:10

موش‌ها هنگام رانندگی استرس کمتری دارند!

پژوهشگران آمریکایی در تحقیقات جدید دریافتند که مغز موش ها انعطاف زیادی دارد و هنگام رانندگی استرس کمتری دارند.

موش راننده

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود موش‌هایی را به رانندگی ترغیب کردند و دریافتند که این موش‌ها، استرس کمتری را تجربه می‌کنند.

به گزارش سلام نو و به نقل از نیوساینتیست ، موش‌ها در یک آزمایش توانستند از عهده راندن یک خودروی کوچک برآیند و نشان دهند که انعطاف مغز آنها بیش از حد تصور است. شاید یافته‌های این پژوهش بتوانند به درک این موضوع کمک کند که چگونه یادگیری مهارت‌های جدید می‌توانند به تسکین استرس کمک کنند و شرایط عصبی و روانی نیز می‌توانند بر توانایی‌های ذهنی تاثیر بگذارند.

"کلی لمبرت"(Kelly Lambert)، پژوهشگر "دانشگاه ریچموند"(U of R) آمریکا گفت: این موضوع مشخص است که جوندگان می‌توانند نحوه تشخیص اشیا را یاد بگیرند و راه خود را در میان مسیرهای پیچیده پیدا کنند. آزمایش‌هایی از این دست معمولا برای بررسی نحوه تاثیر شرایط مغز بر عملکرد شناختی صورت می‌گیرند اما فقط می‌توانند روزنه کوچکی در مورد شرایط حیوان مورد نظر در اختیار پژوهشگران بگذارند.

لمبرت و همکارانش به این سوال برخوردند که آیا موش‌ها می‌توانند کارهایی پیچیده مانند راندن یک وسیله نقلیه در حال حرکت را یاد بگیرند یا خیر. آنها یک خودروی کوچک را از ظرف پلاستیکی غذا ساختند که کف آن از جنس آلومینیوم بود، روی چرخ‌هایی سوار شده بود و میله‌هایی از جنس مس به عنوان فرمان داشت. هنگامی که موش روی کف آلومینیومی می‌ایستاد و میله‌های مسی را با پنجه‌های خود می‌گرفت، جریان الکتریکی راه اندازی می‌شد و خودرو به سمت جلو حرکت می‌کرد. با چرخیدن فرمان به سمت چپ، مرکز و راست، حرکت آن در جهت‌های گوناگون تنظیم می‌شد.

در این آزمایش، رانندگی به شش موش ماده و ۱۱ موش نر آموزش داده شد. هنگامی که موش‌ها فرمان را لمس می‌کردند و خودرو را به سمت جلو حرکت می‌دادند، مقداری غلات به عنوان جایزه به آنها داده می‌شد؛ در نتیجه موش‌ها تشویق ‌می‌شدند تا برای دریافت جایزه بیشتر، مهارت‌های رانندگی خود را تقویت کنند.

لمبرت ادامه داد: موش‌ها یاد گرفتند خودرو را به مسیرهای منحصر به فرد هدایت کنند و الگوهایی را به کار ببرند که هرگز از آنها استفاده نکرده بودند تا در نهایت به جایزه برسند.

در پایان آزمایش به نظر می‌رسید که رانندگی به آرامش موش‌ها کمک کرده است. پژوهشگران نتیجه کار را با بررسی سطح دو هورمون کورتیزول و "دی‌هیدرواپی‌آندروسترون"(DHEA) که با استرس مرتبط هستند، مورد ارزیابی قرار دادند.

این ارزیابی نشان داد که سطح استرس موش‌ها پس از انجام دادن کارهای دشوار و دریافت جایزه، کاهش می‌یابد.

لمبرت گفت: به نظر می‌رسید نتیجه مثبت کار، حس رضایت را به موش‌ها هدیه می‌کند. این احساس در انسان‌ها، با نام "خودکارآمدی" شناخته می‌شود.

پژوهشگران با این آزمایش دریافتند موش‌هایی که رانندگی می‌کنند، نسبت به موش‌هایی که به عنوان مسافر در خودرو حضور دارند، استرس کمتری را تجربه می‌کنند.

پژوهشگران قصد دارند آزمایش‌های بیشتری را انجام دهند تا درک بهتری از نحوه یادگیری رانندگی توسط موش‌ها و تاثیر آن در کاهش استرس داشته باشند.

این پژوهش، در مجله "Behavioural Brain Research" به چاپ رسید./ ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

قابلیت بی نظیری که به اپل واچ افزوده می شود

اپل واچ که پرفروش ترین ساعت هوشمند اپل در جهان محسوب می شود و اطلاعات خوبی را در رابط...

واکنش گیاهان هنگام استرس

پژوهشگران در مواقع استرس زا مثل بریده شدن ساقه یا نبود آب، میکروفون هایی در فاصله 10 ...

اختراع دختر ۱۴ ساله برای حل نقطه کور راننده+عکس

دختر ۱۴ ساله اهل پنسیلوانیای آمریکا به نام "آلاینا گسلر" در اختراع جالبی با یک دوربین...

حسگرهای چسبی نشان دهنده سلامت بدن

محققان دانشگاه استنفورد اعلام کردند موفق به توسعه حسگری شدند که سلامتی کاربر را ردیاب...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news