اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 28 آبان 1398
14 دی 1397 14 دی 1397
10:13 10:13

تا کنون بیش از ۲۲۰۰ پناهجو در راه اروپا غرق شده‌اند

کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان اعلام کرد: در سال ۲۰۱۸ میلادی بیش از ۲۲۰۰ پناهجو در تلاش برای رسیدن به خاک اروپا به‌ ویژه اسپانیا در دریای مدیترانه غرق شده‌اند.
حادثه دریایی کشتی غرق تانزانیا آفریقا پناهجو

به گزارش سلام نو، سازمان ملل متحد می‌گوید که در سال گذشته میلادی بیش از ۲۲۰۰ نفر که تلاش داشتند به صورت غیرقانونی وارد خاک اروپا شوند جان خود را در دریای مدیترانه از دست داده‌اند.

به گفته کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان (UNHCR)، شمار کسانی که در سال ۲۰۱۸ در تلاش برای رسیدن به خاک اروپا کشته یا مفقود شده‌اند بالغ بر ۲۲۶۲ نفر می‌شود. این تعداد یک سال پیش از آن برابر با ۳۱۳۹ نفر بود.

بنابر این گزارش، شمار کل کسانی که از طریق مدیترانه خود را به اروپا رساندند از ۱۷۲ هزار و ۳۰۱ نفر در سال ۲۰۱۷ به ۱۱۳هزار و ۴۸۲ نفر در سال گذشته کاهش یافته است. در سال ۲۰۱۵ این رقم از این هم بیش‌تر بود و بیش از یک میلیون نفر می‌شد.

این سازمان می‌گوید: مقصد اصلی پناهجویان نیز تغییر کرده و اغلب آن‌ها خود را از دریای مدیترانه به اسپانیا رسانده‌اند. در حالی که در  سال‌های پیش، مقصد اصلی آن‌ها بیش‌تر ایتالیا و یونان بود.

بنابر گزارش دویچه‌وله، سخنگوی کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان می‌گوید: گارد ساحلی اسپانیا تنها در دو روز نخست سال ۲۰۱۹ جان بیش از ۳۲۰ مهاجر را در دریای مدیترانه نجات داده است. در اولین روز سال جدید میلادی ۱۱۱ نفر و در دومین روز ۲۱۴ نفر دیگر نجات یافته‌اند.

همچنین در روز دوشنبه (آخرین روز سال ۲۰۱۸) ۱۸۰ پناهجو در سواحل مالت نجات داده‌ شده‌اند که ۱۵۲ نفر از آن‌ها سوار بر یک قایق چوبی سانحه‌دیده بودند. در یک مورد دیگر نیز جان ۲۸ نفر از سرنشینان یک قایق نجات داده شده است./ایسنا

دیدگاه خود را بنویسید

icon news