اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 16 تیر 1399
03 آبان 1398 03 آبان 1398
15:45 15:45

بازداشت سه نفرمسلح در تظاهرات بغداد

مقامات امنیتی در عراق، از دستگیری 3 فرد مسلح که میان تظاهرکنندگان نفوذ کرده و قصد شلیک به معترضان و نیروهای امنیتی را داشتند، خبر دادند.

سه فرد مسلح نفوذی در تظاهرات بغداد بازداشت شدند

به گزارش سلام نو، مسوولان امنیتی دقایقی پیش از دستگیری دو فرد مسلح که میان تظاهرکنندگان در دو نقطه از بغداد نفوذ کرده بود، توسط معترضان و تحویل وی به ماموران خبر دادند.

شبکه تلویزیونی العهد روز جمعه خبر داد که تظاهرکنندگان در میدان تحریر در مرکز شهر بغداد، فردی مسلح که در میان آنان نفوذ پیدا کرده و قصد شلیک به معترضان و نیروهای امنیتی را داشت، متوقف و به نیروهای امنیتی تحویل داده شد.

یک مقام امنیتی نیز دقایقی پیش به رسانه ها گفت که یک فرد مسلح که از بالای ساختمانی در  خیابان سعدون در ضلع جنوب میدان تحریر اقدام به شلیک به معترضان می کرد، با کمک خود آنان بازداشت شد.

اطلاعات بیشتری در خصوص این دو فرد و هویت آنان منتشر شده است.

همزمان مقامات استان نجف از دستگیری فردی که در اعتراضات اخیر بغداد با استفاده از تفنگ قناسه اقدام به کشتن تعدادی از تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی کرده بود، شب گذشته هنگام ورود به نجف خبر دادند.

درباه این فرد هم اطلاعات بیشتری منتشر نشده است اما موضوع افراد نفوذی در میان تظاهرکنندگان و نیز تک تیراندازانی که بصورت مستقیم و پر تعداد، سر و سینه معترضان و نیروهای امنیتی را هدف می گرفتند، یکی از موضوعات  جنجالی و مورد بحث در عراق طی هفته های اخیر بوده است.

مقامات می گویند دست هایی در کار است که با انحراف اعتراضات مسالمت آمیز، وحدت عراقی ها را خدشه دار و کشور را به سمت هرج و مرج پیش ببرد.

دفتر آیت الله سیستانی مرجعیت عالی عراق نیز امروز بیانیه ای صادر کرد و در آن نسبت، اقدامات خشونت بار از سوی معترضان و نیروهای امنیتی که کشور را به سمت هرج و مرج و افزایش مداخلات خارجی می برد، هشدار داد.

در پی انتشار فراخوان هایی مبنی بر آغاز دوباره اعتراضات خیابانی در بغداد و چند شهر دیگر از عصر امروز، در شبکه های مجازی، گروهی به پیشواز آن رفته و از دیشب و بویژه سحرگاه امروز در چند مرحله پس از تجمع در میدان تحریر بغداد و عبور از پل جمهوری یک بار نیز توانستند موانع را کنار  زده و وارد منطقه سبز شوند.

تلاش و اصرار چندباره عده ای از تظاهرکنندگان برای ورود مجدد به منطقه سبز در ساعات صبح امروز با اقدام ماموران امنیتی بی نتیجه ماند و آنان بارها با شلیک گاز اشک آور و گلوله های صوتی، معترضان را از اطراف دروازه اصلی این منطقه دور کردند.

کمیته حقوق بشر عراق نیز دقایقی پیش در اطلاعیه ای نتایج اولیه زخمی ها و تلفات اعتراضات امروز در بغداد و همچنین استان المثنی را اعلام کرد و از کشته شدن یک تن و زخمی شدن ۲۲۷ نفر خبر داد که سه تن از  زخمی ها به استان المثنی و بقیه مربوط به شهر بغداد است.

اطلاعیه تاکید کرده است که این افراد بوسیله گاز اشک آور، بمب های صوتی و یا آب داغ در جریان کشمکش میان تظاهرکنندگان و تلاش نیروهای منیتی برای جلوگیری از ورود آنان به داخل منطقه سبز رخ داده است./ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

آغاز تظاهرات در کربلا و نجف

معترضان عراقی در کربلا و نجف خواستار برکناری استاندار و ارجاع عاملان کشتار تظاهرکنندگ...

برگزاری راهپیمایی روز قدس در بغداد

مردم بغداد و دیگر شهرهای عراق برای همبستگی با ملت فلسطین به مناسبت روز جهانی قدس به خ...

بغداد در قرنطینه

استاندار بغداد در بیانیه‌ای اعلام کرد در صورت نقض دستورالعمل‌ها برای پیشگیری از شیوع ...

آغاز مراسم تشییع پیکر سردارشهید قاسم سلیمانی در بغداد

مراسم تشییع پیکر سردار شهید قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس و شهدای حشد شعبی از فرودگا...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news