اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 17 تیر 1399
03 آبان 1398 03 آبان 1398
17:00 17:00
سید حسن نصرالله:

خیزش مردم دستاوردهای مثبتی داشت/ لبنان در شرایط حساسی قرار دارد

سید حسن نصرالله دبیر کل حزب‌الله لبنان در سخنرانی امروز خود اظهار کرد: جوش و خروش مردمی دستاوردهایی داشت که مهمترین آن لغو مالیات بود. همه وظیفه دارند این دستاوردهای مثبت را حفظ کنند. 

خیزش مردمی اخیر دستاوردهای چشمگیری داشت/ بسته پیشنهادی دولت گام مثبتی به شمار می‌رود/ هر راه‌حلی باید به دور از خلاء سیاسی باشد

به گزارش سلام نو، سخنرانی «سید حسن نصرالله»، دبیر کل حزب‌الله لبنان در مورد تحولات اخیر این کشور آغاز شد.

وی گفت که از روز اول ما را متهم به تهییج تظاهرکنندگان کردند. ما از تظاهرکنندگان خواستیم از کاربرد الفاظ نادرست و تخریب اموال خودداری کرده و با نیروهای امنیتی با ملایمت برخورد کنند تا اجازه موج‌سواری به برخی احزاب را ندهید.

نصرالله تاکید کرد که آنچه در روزهای اخیر اتفاق افتاد، نشانه‌های مثبتی هم داشت که متاسفانه نشان داده نمی‌شود. وظیفه همه است که دستاودهای مثبت را حفظ کنند. این جوش و خروش مردمی مسائلی را بر حاکمیت تحمیل کرد که مهمترین آن لغو مالیات بود. جنجال زیادی در حکومت در خصوص مالیات و بودجه وجود دارد. امروز با خیزش مردمی، بودجه بدون مالیات بسته شد که دستاورد بسیار بزرگی است. آثار آن برای همه است چرا که مالیات و ارزش افزود و افزایش تعرفه بنزین بر همه تاثیر دارد.

دوم این‌که با همین فشارهای مردمی بود که پیشنهادهای اصلاحی بودجه ارائه شد که مطالب بسیار مهمی هم در آن بود که گام بسیار مثبتی به شمار می‌رود. متاسفانه افرادی که خود را تحلیلگر می‌دانند، این پیش‌نویس را بسیار تحقیر کردند. به یاد نمی‌آورم که هرگز در یک جلسه، چنین پیش‌نویس اصلاحیه با تعیین جدول زمانی بیرون بیایند. آن را تحقیر می‌کنند چرا که دستاورد مردمی است و این ما را به شبهه می‌اندازد که چه کسی چنین اقدام‌هایی انجام می‌دهد. اینها وعده تو خالی نیست. برای اجرای آنها زمان‌بندی تعیین شده است. یکی از عناوین مهمُ بازگشت اموال به یغما رفته و محاکمه غارتگران بود.

نصراالله همچنین گفت که دستاورد بعدی این است که اعتماد به خود مردم بازگشته است. پیش از این احزاب و گروه‌ها تصور می‌کردند که نمی‌توانند فرانژادی و فرامذهبی با هم کار کنند ولی اکنون این اعتماد ایجاد شده است. همه باید درباره اهداف این تظاهرات تحقیق کنیم. مردم کف خیابان، افراد فقیر و نیازمند، همه در این تظاهرات شرکت کرده و مطالبات خود درباره کار، معیشت و محیط زیست را مطرح کردند. این جزو مسائل مثبتی است که مردم با زبان خود مطرح کردند. این خروش مردمی فضای مثبتی را در کشور ایجاد کرد که همه احزابی که می‌خواهند وارد حکومت شوند، اگر در اهداف خود جدی هستند و اراده خدمت دارند، می‌توانند وارد عرصه شده و فعالیت کنند. مجلس هم در حال کمک است و حزب‌الله نیز با هم‌پیمانان و جریان‌های سیاسی همسوی خود به این روند کمک می‌کند.

وی ادامه داد: در بسته پیشنهادی تاکید شده است که اقتصاد باید پیشرانه باشد. رئیس‌جمهوری لبنان نیز فضا را برای گفت‌وگو باز کرده است ولی برخی رسانه‌ها سخنان وی را تحریف کردند. اگر مردم با او صحبت نکنند، پس چه می‌توان کرد؟ موضوع دوم این است که وقتی درباره اوضاع فعلی صحبت می‌کنیم، همه باید دنبال راه حل باشیم. ای مردم و جریان‌های سیاسی، هر راه‌حلی باید به دور از خلاء سیاسی باشد.

/ایلنا

اخبار مرتبط

icon news

تظاهرات در لبنان علیه اوضاع اقتصادی ادامه دارد

تظاهرات در شهرهای لبنان علیه اوضاع وخیم اقتصادی در این کشور ادامه دارد.

نظر میشل عون درباره آزادی تظاهرات در لبنان

میشل عون می گوید با آزادی تظاهرات اجازه نخواهد داد امنیت کشور به خطر بیفتد. او در عین...

ادامه تظاهرات ضددولتی در لبنان با رعایت فاصله گذاری اجتماعی/تصاویر

تظاهرات ضد دولتی در لبنان که ماه هاست آغاز شده است، با رعایت طرح فاصله گذاری اجتماعی ...

مارک اسپر: مردم لبنان و عراق خواهان پایان دخالت ایران در کشورشان هستند!

مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا اظهاراتی بی‌اساس و خصمانه در مورد ایران ارائه داد.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news