اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

سه‌شنبه
سه‌شنبه 28 خرداد 1398
14 دی 1397 14 دی 1397
16:45 16:45

قاچاق طلا در کشور کاهش یافته است

عضو اتحادیه طلا و جواهر تهران اظهار کرد: به علت رکود حاکم بر بازار به علت گرانی این روزها قاچاق طلا به کمترین حد ممکن رسیده است.

مشکل قاچاق طلا حاد نیست/ سال طلایی صنعت طلا با آزادسازی واردات

محمد کشتی‌آرای با تاکید بر این که امسال مشکل قاچاق طلا حاد نیست، اظهار کرد: اگرچه میزان ورود قاچاق به کشور از لحاظ وزنی مشخص نیست، اما در سال جاری به دلیل رکود حاکم در بازار و کاهش میزان تقاضا، ورود قاچاق به کشور نیز تقلیل یافته و همچنین دستور بانک مرکزی مبنی بر آزادسازی واردات طلا مزید بر علت شده تا امسال شاهد کاهش این معضل باشیم.

رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر تهران با بیان این که طلا‌های قاچاق موجود در ویترین مغازه‌ها مربوط به سال‌های گذشته است، تصریح کرد: برخی‌ از طلاهای موجود در مغازه‌ها که قاچاق محسوب می‌شود، مربوط به سال‌های گذشته بوده و برخی دیگر نیز که به اسم طلای خارجی به طور مثال ایتالیایی، فروخته می‌شود برند داخلی بوده و فقط طرح آن الگوبرداری از سایر کشور‌ها است.

کشتی‌آرای تاکید کرد: میزان کنترل و نظارت ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در این خصوص بیشتر شده و مدام واحد‌ها را رصد می‌کنند و اگر طلایی دارای کد استاندارد نباشد با آن واحد صنفی برخورد خواهد شد.

عضو اتحادیه طلا و جواهر تهران همچنین به دستورالعمل  بانک مرکزی مبنی بر آزادسازی واردات طلا اشاره کرد و گفت: خوشبختانه بانک مرکزی تمهیداتی از جمله تعرفه گمرکی و ارزش افزوده صفر برای واردات قانونی طلا در نظر گرفته که همین موضوع قاچاق را به حداقل رسانده و باعث شده امسال، سال طلایی برای این صنعت در زمینه واردات باشد.

او همچنین درباره میزان تولید و واردات طلا توضیح داد: سالانه 2 تا 5میلیون تن طلا از چند معدن اصلی کشور تولید می‌شود که این میزان یک پنجم نیاز واحد‌های صنفی را برطرف می‌کند و مابقی نیاز را از بازیافت طلا‌های قدیمی و واردات تامین می‌کنیم.

کشتی‌آرای همچنین درباره میزان تولید مصنوعات در کشور  بیان کرد: سالانه به میزان 30 تا 40تن مصنوعات در کشور ساخته می‌شود که بیشترین نیاز داخلی را تامین می‌کند، ضمن اینکه تهران، تبریز، اصفهان، مشهد و یزد عمده‌ترین تولیدکنندگان مصنوعات طلا در کشور هستند./خبرآنلاین

اخبار مرتبط

icon news

صعود دلار بیش از طلا

دلار امروز 250 تومان رشد کرد در حالی که سکه افزایش اندکی را در بازار تجربه کرد.

چرا طلا ارزان شد

یک کارشناس بازار طلا و سکه بیان کرد: بازار از ابتدای هفته تا ابتدای روز پنج‌شنبه با و...

دلار در کف

در 50 روز اخیر دلار در پایین ترین قیمت خود قرار گرفته است.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news