اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 19 تیر 1399
08 آبان 1398 08 آبان 1398
15:42 15:42

بازی سافت بال چیست؟ / قوانین بازی سافت بال

سافت بال یک ورزش گروهی است که از بیسبال ریشه‌ گرفته و در برخی کشورها به‌ ویژه ایالات متحده آمریکا بسیار پرطرفدار است.

یک بازی سافت بال شامل 18 بازیکن - 9 نفر برای هر تیم - و هفت دور است. بازی از دو نیمه تشکیل شده است که در آن هر دو تیم هر یک به نوبت به میدان می روند. هر دور به پایان نمی رسد تا زمانی که سه وقوع رخ دهد. تیم میزبان معمولاً ابتدا به میدان می رود. در پایان هر هفت مدور ، اگر امتیاز گره مساوی باشد ، تا ظهور یک برنده ، بازی ادامه خواهد داشت.

قوانین و شیوه بازی سافت بال

تیم میزبان بازی را با پرتاب اولین قدم شروع می کند. طبق مقررات سافت بال ، هر دو پای پارچ باید قبل از پرتاب توپ روی لاستیک قرار گیرد. همچنین توپ باید با استفاده از یک حرکت زیر دست پرتاب شود. در بازی سافت‌بال توپی به قطر ۱۱ تا ۱۲ اینچ (۲۸ تا ۳۰/۵ سانتیمتر) توسط بازیکنی به نام «پیچر» به سوی بازیکنی از تیم حریف که «بتر» نام دارد، پرتاب می‌شود. او با یک چوب دایره‌وار و نرم که بت نامیده می‌شود، به توپ ضربه می‌زند. بازیکنان تیم مدافع برای دریافت توپ در جای جای زمین موضع گرفته‌اند. اگر یکی از بازیکنان تیم مهاجم بتواند قبل از گرفتن توپ توسط بازیکنان تیم مقابل، سه علامت مشخص شده در زمین را که بیس نام دارند لمس کرده و در آخر دستش را به جایی که در انتهای مسیر مشخص شده بگذارد، امتیاز به نام تیم آن‌ها به ثبت خواهد رسید. «بتر» باید پس از پرتاب توپ توسط پیچر حرکت خود را شروع کند.

از طرف دیگر، اعضای تیم تهاجمی نوبت خود را خواهند گرفت تا به عنوان نبرد به میدان بروند. دستور باید برای همه کارها یکسان باشد. اگر تیم متشکل از بازیکنان زن و مرد باشد ، ترتیب جنسیت باید متناوب باشد.

سافت بال از بازی بیس بال ریشه گرفته است و دلیل نامگذاری سافت بال توپ بازی است که چون نسبت به توپ بیس بال بزرگتر و نرمتر است به آن سافت می گویند ولی بازی بیس بال چون توپ آن کوچک تر و محکم تر است به آن هارد بال هم نیز می گویند.

زمین بازی سافت بال کوچکتر از زمین بازی بیس بال است.

مشتاقان بازی سافت بال معمولا در کشورهایی چون آمریکا ، استرالیا ، انگلستان ، ژاپن و کانادا می باشند و در بین آنها از محبوبیت زیادی برخوردار است.

این بازی متعلق به هر دو گروه جنسی خانم و آقا می باشد و در ایران هم به ندرت وجود دارد.

مشخصات جسمانی بازیکنان برای بازی سافت بال

سرعت :بازیکن ها باید سرعت دویدن خوبی داشته باشند تا بتوانند در زمان حمله و دفاع موثر واقع شوند .

قدرت: قدرت در زمان پرتاب کردن و ضربه زدن با چوب فاکتور مورد توجهی می باشد.

تسلط و هماهنگی اعصاب و عضلات :برای موثر بودن باید هماهنگی عصب و عضله به خصوص چشم و دست بالا باشد تا بتواند به موقع عکس العمل نشان دهد.

تسلط ذهنی و روانی : این بازی دارای فشار روانی زیادی می باشد،یک بازیکن سافت بال به صبر و استقامت ذهنی زیادی نیاز دارد زیرا با این وجود میتواند بر فشارهای روانی پیروز شود .

لوازم و تجهیزات بازی سافت بال

توپ: اندازه توپ در بازیها با رده ای سنی مختلف متفاوت است .

اندازه توپ در مسابقات بین المللی محیطی بین 28 الی 30 سانتیمتر است .داخل توپ زیر قسمت چرمی میتواند از جنس الیاف مصنوعی و یا مخلوطی از چوب پنبه و لاستیک و یا پلی اورتان و یا مواد دیگری باشد. در سال 2002 توپ سافت بال زرد رنگ با نام اپتیک معرفی شد .

دستکش: همه مدافعان داخل زمین باید دارای دستکش مخصوصی باشند که از جنس چرم و موادی همانند چرم ساخته شده ، ظاهر دستکش کچر با بقیه مقداری متفاوت است . کاربرد دستکش به خاطر آسان توپ گرفتن و راحت گرفتن آن است و آسیبی به دست نمیرسد.

چوب سافت بال: بت یا چوب سافت بال برای ضربه زدن به توپ توسط بتر مورد نیاز می باشد ، از جنس چوب یا فلز یا آلیاژ از فلز می باشد که در ابعاد مختلف و وزنهای مختلف بستگی به سن و قدرت بازیکن در رنگهای مختلف نسبت به سلیقه وجود دارد و 86 سانتی میتر و 1 کیلو گرم وزن دارد .

لباس: رنگ لباس های هر تیم باید متفاوت باشد ، لباس ها شبیه لباس بیس بال است ولی در سافت بال اکثرً به جای شلوار از شلوارک استفاده می کنند.

کچر باید تجهیزاتی داشته باشد از جله حفاظ گردن، گارد پاها و سینه ، کلاه ایمنی ، ماسک صورت با حفاظ فلزی

دیدگاه خود را بنویسید

icon news