اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 28 آبان 1398
10 آذر 1397 10 آذر 1397
12:10 12:10

حناچی اصلاح‌طلبان را پیروز می‌کند یا اصلاح‌طلبان بعد از حاکمیت، مردم را هم از دست می‌دهند؟

اصلاح طلبان تمام سرمایه خود، از جمله آبروی سیدمحمد خاتمی را در گرو دولت، لیست امید و شورای شهر گذاشتند و تاکنون از هیچ کدام جواب در خوری کسب نکرده‌اند!

سلام نو - سرویس سیاسی: اعضای شورای شهر تهران در نهایت برای بار سوم دست به انتخاب شهردار زدند و پیروز حناچی را بعد از کش و قوس‌های فراوان به ساختمان بهشت رساندند. اصلاح‌طلب‌ها امید دارند این انتخاب آخرین شهردار آن‌ها باشد! انتخابی که به هر شکل دردسرهای خودش را اصلاح طلبان دارد!

پیروز حناچی متخصص، خوش سابقه و احتمالا کارآمد است ولی او و شورای شهر باید در دو سال باقی مانده یک برگ شاهکار رو کنند! عملکرد معمول یک شهردار چیزی نیست که این روزها بتواند شورای شهر، فراکسیون امید و اصلاح طلبان را نجات دهد! ولی چرا ضرورت دارد که شهردار آتی برگ برنده رو کند؟

در ضرورت شق القمر کردن شهردار تهران!

اگر این روزها روزهای اول کاری شورای شهر جدید تهران بود می‌شد گفت که یک شهردار با ثبات، قدرتمند و کارآمد با کارآیی متوسط می‌تواند حضور اصلاح طلبان در شورای بعد را هم تضمین کند، ولی واقعیت این است در شرایط فعلی و پس از مردود شدن نجفی و افشانی اصلاح طلبان جز با یک شق القمر نمی‌توانند از آتش شورای شهر فعلی به سلامت به شورای بعد برسند!

اصلاح طلبان در شورای شهر امروز هم متاثر از عملکرد بی ثبات خودشان هستند، هم متاثر از عملکرد ضعیف فراکسیون امید در مجلس و هم متاثر از عملکرد سوال برانگیز دولت و به این راحتی نمی‌توانند از پاسخگویی بگریزند.

برای همین آن‌ها امروز به شهرداری نیاز دارند که معجزه کند و کاری کارستان تحویلشان دهد تا بتوانند در برابر کارنامه اتوبان سازی قالیباف قرار دهند.

مسئله اصلاح طلبان چیست؟

اصلاح طلبان امروز دو مسئله مهم دارند. مسئله بیرونی اصلاح طلبان رد صلاحیت‌ها است. مشکل درونی هم خطر پیری و عقیم شدگی در کنار مشکل تهدید رخنه ثروت نامشروع و پول کثیف در تعیین مناسبات داخلی است.

واقعیت این است که رد صلاحیت‌ها در سالیان گذشته به تولید و بازتولید سیاستمداران سطح پایینی منجر شده که اصلاح طلبان برای دست یافتن به حداقل‌ها مجبور به تکیه بر آنان شدند. نمایندگانی که حتی یک مصاحبه در ماه هم ندارند، پای یک طرح را هم امضا نکردند و در مجموع هیچ کارنامه‌ای ندارند و تنها به این فساد دامن می‌زنند.

متاسفانه اکنون سیاست و سیاستمداران به مرزهای کثیف خود نزدیک شده‌اند. مساله پاکدستی و آزادی ، نقطه قوت اصلاح‌طلبان بود در چند دهه گذشته بود و حتی جایی که آن‌ها توان نزاع با فسادهای احمدی‌نژاد را داشتند، اما اکنون علائمی وجود دارد که نشان از نابودی این ویژگی دارد. پیران و جوانان که در هیات مدیره‌ها هستند و از پست داشتن لذت و سود می‌برند و هیچ تخصصی در جایگاهی گه در آن هستند ندارد.

برای همین است که مردم بعضا می‌گویند "اصلاح طلب، اصولگرا دیگه تمومه ماجرا".  اصلاح طلبان باید دقت می‌کردند که در وضععیت فعلی کمک مالی نباید باعث قراردادن افراد در لیست و یا سپردن پست به افراد شود اتفاقی که افتاد و شان اصلاح طلبان را در خطر جدی قرار داد.

فقدان چسب بین اصلاح طلبان با مردم و حاکمیت

آذر منصور عضو ارشد و موثر حزب اتحاد ملت درباره مسائل این روزهای اصلاح طلبان می‌گوید:" حاصل تجربه این سالیان دور و نزدیک به من نوعی می‌گوید که اصلاح‌طلبان تا زمانی که بتوانند آن چسب لازم را بین خود و مردم ایجاد کنند، طبیعتا زمینه پذیرش در حاکمیت هم ممکن است افزایش پیدا کند."

وی تاکید می‌کند:" به نظر من اما راه همین است؛ اینکه با همین مشی و با همین رویکرد اصلاح‌طلبان بتوانند مطالبات مردم و همه گروه‌های اجتماعی را نمایندگی کنند. یعنی بخاطر اینکه حاکمیت آنها را به عنوان یک تهدید قلمداد نکند باید بتوانند بین خود و بدنه اجتماعی فاصله نیندازند، این خیلی مهم است. اصلاح‌طلبان باید بتوانند مطالبات مردم را نمایندگی کرده و با این مطالبات، آن چسب بین خودشان و حاکمیت را هم محکم کنند. در این شرایط است که فرصتی برای براندازها باقی نمی‌ماند. به نظر من این دو ملاحظه خیلی جدی است."

آیا اصلاح طلبان بعد از حاکمیت، مردم را هم از دست می‌دهند؟

اصلاح طلبان در این سال‌ها فراز و فرود بسیار داشته‌اند. در شورای اول بد عملکردند، در مجلس ششم با حاکمیت به مشکل خوردند، در سال 84 با تعدد کاندیدا رای خود را شکستند و در 88 عملا با حاکمیت دعوا کردند، ولی در تمام این‌ سال‌ها همیشه سرمایه مردمی خود را حفظ کردند.

سرمایه‌ای که انگار امروز از همیشه بیشتر در خطر است و مردم بیش از همیشه مستعد قهر با اصلاح طلبان هستند. اصلاح طلبان تمام  سرمایه خود، از جمله آبروی سیدمحمد خاتمی را در گرو دولت، لیست امید و شورای شهر گذاشتند و تاکنون از هیچ کدام جواب در خوری کسب نکرده‌اند!

آیا ادامه این روند اصلاح طلبان را از حاکمیت رانده و از مردم مانده می‌کند؟ نمی‌شود دقیق پاسخ داد! یک شهردار شاهکار، یک کنش خاص از دولت و یا یکی اتفاق عجیب مثل مرگ آیت الله هاشمی می‌تواند رابط یک جریان به مردم را به طور کلی از حالت عادی خارج کند. کاری که از صولت و هیبت پیروز حناچی بر می‌آید. حناچی می‌تواند با آن صدا و قد و قامت و کارآمدی احتمالی به معجزه اصلاح‌طلبان بدل شود، یک معجزه در اوج ناامیدی.

اخبار مرتبط

icon news

سرا دمیدن روح در بدنه اجتماعی اصلاحات است

یک نماینده تهران در مجلس درباره طرح سرا - سامانه رای سنجی جریان اصلاحات – نوشت که این...

جواد امام در پاسخ به کرباسچی؛ خاتمی با طرح سرا موافق است!

اظهارات اخیر غلامحسین کرباسچی واکنش جواد امام عضو شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان را در...

دو رویکرد متضاد به طرح «سرا»،/ سامانه رای سنجی اصلاحات الیگارشیک است یا دموکراتیک؟

با تصویب طرح سامانه رای سنجی اصلاح طلبان با عنوان سرا، دو دسته موافقان و مخالفان با ت...

انتقاد کرباسچی از بیراهه رفتن اصلاح طلبان

غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی گفت: انتخابات با حضور با رغبت مردم معنا...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news