اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
یک‌شنبه
یک‌شنبه 18 خرداد 1399
11 آبان 1398 11 آبان 1398
10:05 10:05
منتجب نیا:

اصلاح طلبان قصد تک روی ندارند

رسول منتجب نیا اظهار کرد: حزب جمهوریت به هر حزب اصلاح طلبی که از نظر فکری نزدیک باشد در روندی کاملا دموکراتیک تعامل و ائتلاف می کند.

منتجب نیا: جمهوریت قصد تک روی ندارد

به گزارش سلام نو، «رسول منتجب نیا» در نشست با اصحاب رسانه، اظهار کرد: نخستین کنگره حزب جمهوریت ایران اسلامی در صحت، سلامت، بدون حاشیه و به دموکراتیک ترین وجه برگزار شد.   فعالیت‌های این حزب تازه تاسیس نیمه سال ۹۷ با تشکیل جلسات هیات موسس آغاز شد و پایه های یک حزب قوی خارج از قدرت با رویکرد کاملا مشورتی ریخته شد.

وی اضافه کرد: در این مدت تلاش های زیادی برای تصویب اساسنامه و مرامنامه و همچنین ساماندهی مراکز استانی انجام شد تا اینکه استعلام های مربوطه از سوی کمیسیون ماده ۱۰ احزاب در مردادماه به نتیجه رسید و مجوز تاسیس حزب جمهوریت را صادر کرد.

منتجب نیا خاطرنشان کرد: پس از صدور مجوز تاسیس حزب، فعالیت های ما سرعت بیشتری گرفت. با توجه به اینکه باید حداکثر پس از گذشت ۶ ماه از تاسیس حزب، کنگره سراسری را برگزار و ارکان حزب و اعضای شورای مرکزی را مشخص می‌کردیم، این کنگره روز پنجشنبه برگزار شد.

رییس هیات موسس حزب جمهوریت ادامه داد: در راستای برگزاری این کنگره دعوتی از اعضای حزب از سراسر کشور انجام شد و از ستادهای استانی درخواست شد تا اسامی اشخاصی که می توانند به تهران سفر کنند به ستاد مرکزی حزب ارسال کنند. خوشبختانه با وجود اینکه ما حضور افراد را منوط به تایید مسئولان استانی کرده بودیم ولی استقبال پرشوری از این کنگره به عمل آمد.

منتجب نیا با اشاره به روند برگزاری کنگره حزب جمهوریت، گفت: پس از اتمام بخش اول کنگره و پایان تنفسی کوتاه جلسه به صورت رسمی تر با مدیریت هیات رئیسه ای که در افتتاحیه انتخاب شده بودند پیگیری شد. تعداد کاندیداها برای شورای مرکزی که با ۴۵ عضو اصلی و ۶ عضو علی البدل و ۳ عضو بازرس و ۲ علی البدل حزب تشکیل می‌شود، ۶۹ نفر بود.

رئیس هیات موسس حزب جمهوریت یادآور شد: ما فضا را برای تبلیغات و لابی کردن باز گذاشته بودیم. علاوه بر اینکه در فضای مجازی نیز نامزد ها رزومه خود را در معرض دید اعضای حزب قرار داده بودند.

وی افزود: از ۷۰۰ تعرفه آماده شده برای این انتخابات ۵۵۰ رای به داخل صندوق‌ها ریخته شد. البته اعضای شورای مرکزی، علی البدل و بازرسی حدنصاب قانونی رای را اخذ کردند. با توجه به اینکه از ابتدا تاکید ما به جوانان و بانوان شده بود شاهد حضور چشم گیر جوانان و بانوان در انتخابات شورای مرکزی بودیم به طوری که ۹ نفر از بانوان که ۲۰ درصد از منتخبان را تشکیل می دادند. همچنین از ۴۵ نفر اعضای شورای مرکزی ۲۵ نفر از منتخبان از جوانان زیر ۳۷ سال هستند که جای امیدواری دارد. به این ترتیب سن بیش از ۵۰ درصد اعضای شورای مرکزی حزب جمهوریت زیر ۳۷ سال است.

منتجب نیا گفت: یکی از نکات کنگره روز گذشته این بود که معتقدیم علاوه بر حضور پرشور اعضا از سراسر کشور، این کنگره یکی از کم حاشیه ترین کنگره هایی بود که بنده از گذشته تاکنون سراغ دارم.

احزاب اصلاح طلب معمولا پیامی از رئیس دولت اصلاحات قرائت می‌شود ولی در کنگره پنجشنبه چنین پیامی قرائت نشد، گفت: ما در این رابطه درخواست کرده بودیم که خاتمی پیامی دهند که در جریان کنگره خوانده شود. ولی گویا نامه ای که به دفتر وی فرستاده شد به دستش نرسیده و همچنین پیام هایی که به نزدیکان وی داده شده بود ظاهرا به او منتقل نشده بود که البته معتقدم که این اتفاق سهوی بوده و عمدی در کار نبوده است. این کنگره روز تعطیل برگزار شد و رئیس دولت اصلاحات نیز در تهران حضور نداشت.

منتجب نیا همچنین درباره کیفیت حضور محسن رهامی در حزب جمهوریت گفت: آقای رهامی عضو عادی حزب است و به رغم اینکه ما درخواست کردیم در انتخابات شورای مرکزی شرکت کند ولی از آنجا که وی عضو شورای مرکزی حزب دیگری هستند قانونا نمی توانند عضو شورای مرکزی دو حزب باشند.

وی افزود: به زودی شورای مرکزی حزب جمهوریت تشکیل جلسه می دهد و در خصوص انتخاب دبیرکل و ارکان حزب تصمیم گیری می شود.
منتجب نیا با بیان اینکه قصد تک روی نداریم، خاطرنشان کرد: ما اصلاح طلب هستیم و با هر حزب اصلاح طلبی که از نظر فکری نزدیک باشیم در یک روند کاملا دموکراتیک تعامل و ائتلاف می کنیم ولی هر جا هم نیاز باشد مستقل عمل می کنیم. در مورد درخواست عضویت در شورای هماهنگی احزاب اصلاح طلب نیز شواری مرکزی حزب تصمیم گیری می کند و من شخصا ورود نمی کنم.

/ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

ظریف کاندید ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ می‌شود؟

گمانه‌‌زنی‌هایی درباره محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، به عنوان نامزد اصلاح‌طلبان در ...

حداد عادل با معادل ‌سازی کلمات به اصلاح‌طلبان ضربه زد!

حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی برای کلماتی جدید معادل‌سازی کرده است.

حذف اصلاح‌طلبان شاید ولی حذف اصلاح‌طلبی نشدنی است

در سال 88 چنین تجربه‌ای تکرار شد و بخشی از نیروهای محافظه‌کار با چرخش در جای اصلاح‌طل...

یک گام به جلو یا دو گام به عقب؟ اصلاح‌طلبان در دو راهی اصلاح و انکار

اما اگر استعفای موسوی لاری نخستین گام از بازنگری اساسی در نگاه اصلاح‌طلبان باشد می‌تو...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news