اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 27 آبان 1398
12 آبان 1398 12 آبان 1398
09:59 09:59

کاربران کروم بخوانند

شب گذشته گوگل در پی کشف یک حفره امنیتی از کاربران خود خواست که یک بروزرسانی اضطراری روی کروم انجام دهند.

به گزارش سلام نو، شب گذشته و همزمان با پرپایی هالویین گوگل با انتشار یک به‌روزرسانی اضطراری ترسی را به جان کاربران انداخت که برخلاف نمایش های هالووین کاملا واقعی بود.

به‌روزرسانی ۷۸.۰.۳۹ کروم برای رفع آسیب پذیری روز صفر CVE-2019-13720 منتشر شد که توسط دو مهندس کسپرسکی به نام های «آنتون ایوانف» و «الکسی کولائف» در نسخه ۷۸ این مرورگر شناسایی شده بود. این حفره امنیتی از نوع باگ های use after free است و در کامپوننت صوتی کروم کشف شده است.

این نوع باگ ناشی از تخریب حافظه است و زمانی رخ می دهد که یک اپلیکیشن در پی استفاده از فضایی در حافظه است که پس از آزادسازی به اپ دیگری اختصاص یافته. این سناریو معمولا باعث کرش اپ می شود اما گاهی اوقات عواقب بدتری نظیر اجرای کدهای مخرب را به دنبال دارد.

آسیب پذیری روز صفر

آنطور که کسپرسکی می گوید از این آسیب پذیری روز صفر برای نصب بدافزار روی دستگاه های کاربران سوءاستفاده شده است. هرچند محققان امنیتی گروه خاصی را به عنوان عاملان این نفوذ معرفی نکرده اند اما کدهای پیدا شده شباهت هایی با بدافزار هکرهای منتسب به کره شمالی وجود دارد. کمپانی روسی در حال ردیابی حملات مبتنی بر این باگ روز صفر با اسم رمز Operation WizardOpium است.

این دومین بار در سال جاری میلادی است که سر و کله آسیب پذیری های روز صفر در مرورگر کروم پیدا می شود. اسفند گذشته محققان از آسیب پذیری بسیار خطرناکی در مرورگر مذکور خبر دادند که به هکرها اجازه می داد با اجرای کدهای مخرب، کنترل رایانه قربانی را از راه دور در اختیار بگیرند.

در خبر دیگری مربوط به کروم، گوگل در نهایت واسط برنامه نویسی واقعیت افزوده WebXR API را منتشر کرد که امکان ارائه تجربیات بهینه VR و AR برای موبایل و هدست های واقعیت افزوده در این مرورگر را به توسعه دهندگان می دهد./ دیجیاتو

اخبار مرتبط

icon news

زبان محلی به گوگل مپس اضافه شد

گوگل در اقدامی جدید با بروزرسانی گوگل مپس برای سیستم عامل‌های اندروید و iOS زبان محلی...

تغییر لوگوی گوگل به مناسبت روز کهنه سربازان در آمریکا

گوگل هر ساله در ۱۱ نوامبر برای احترام به کهنه سربازان آمریکایی لوگوی خود را تغییر می ...

تسلط روزافزون گوگل بر زندگی بشر +فیلم

گوگل با آینده‌ای که برای خود ترسیم کرده است بیشتر و بیشتر ما را تحت کنترل خود قرار خو...

چه برندهایی دنبال ساخت گوشی تاشو هستند؟

گوشی تاشو بسیار مدل جذابی است و همه به دنبال ساخت آن هستند. حالا هم از سامسونگ، ال جی...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news