اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 19 تیر 1399
13 آبان 1398 13 آبان 1398
12:10 12:10

استاد دانشگاه شیراز، دانشمند برتر آکادمی علوم دنیا شد

دکتر حمیدرضا پورقاسمی به عنوان یکی از پنچ دانشمند برتر زیر 40 سال در آکادمی علوم دنیا انتخاب شد. ایشان دانشیار بخش مهندسی منابع طبیعی و محیط زیست در دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز هستند.

دکتر حمیدرضا پورقاسمی، به عنوان تنها استاد ایرانی و یکی از پنج دانشمند برتر زیر ۴۰ سال آکادمی علوم دنیا (TWAS-CASAREP) در سال ۲۰۱۹ انتخاب شد.

به گزارش سلام نو ، دکتر پورقاسمی هم‌اکنون به عنوان دانشیار بخش مهندسی منابع طبیعی و محیط زیست در دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز مشغول تدریس و پژوهش است.

آکادمی علوم دنیا (TWAS) با هدف پیشرفت علم در کشورهای درحال توسعه در سال ۱۹۸۳ در Trieste کشور ایتالیا با گروهی از دانشمندان ممتاز دنیا و به افتخار پروفسور عبدالسلام برنده جایزه نوبل از کشور پاکستان بنیان‌گذاری شد.

در حال حاضر TWAS دارای یک هزار و ۱۱۶ عضو از ۹۰ کشور دنیاست که ۷۳ عضو آن از کشورهای درحال توسعه هستند.

اعضای TWAS از دانشمندان زیر ۴۰ سال و بر اساس فعالیت‌های پژوهشی انتخاب و معرفی می‌شوند.

پس از داوری اولیه، ۱۰ دانشمند جوان معرفی و سپس کمیته TWAS از بین ۱۰ پژوهشگر معرفی شده، پنج نفر نهایی را انتخاب کرده و آنها را به مدت ۵ سال تحت حمایت‌های پژوهشی قرار می‌دهد.

نکته قابل توجه آن است که پژوهشگران برتر در ۱۰ گروه علمی با یکدیگر رقابت می‌کنند که دارای تخصص‌های مختلف اعم از کشاورزی، شیمی، ریاضیات، فیزیک، اقتصاد، علوم پزشکی، بیولوژی مولکولی- سلولی، سیستم‌های بیولوژیک، علوم مهندسی، علوم زمین و نجوم هستند.

پژوهشگر برتر کشور در بخش کشاورزی (سال ۱۳۹۵)، مجری و همکار در هفت طرح پژوهشی، پژوهشگر جوان دانشگاه شیراز (۱۳۹۷)، پژوهشگر برتر دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز (۱۳۹۶)، استاد نمونه آموزشی دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز (۱۳۹۶)، چاپ سه کتاب در انتشارات معتبر بین‌المللی Elsevier و Springer ، دارای ۱۲۰ مقاله ISI در مجلات معتبر بین‌المللی، ۴۵ مقاله در مجلات ISC ، داور ۵۱ مجله بین‌المللی و ۲۲ مجله ملی و راهنمایی و مشاوره ۴۴ رساله دکتری و پایان‌نامه کارشناسی ارشد؛ در کارنامه علمی و پژوهشی دکتر حمیدرضا پورقاسمی، این استاد پرتلاش دانشگاه شیراز مشاهده می‌شود.

پیش از این دکتر بهرام همتی‌نژاد، استاد دانشگاه شیراز جایزه جوان TWAS را دریافت کرده بود.

بر اساس اعلام وزارت علوم، پروفسور افسانه صفوی، پروفسور کرامت‌اله ایزدپناه و پروفسور حبیب فیروزآبادی از استادان دانشگاه شیراز هستند که هم اکنون در TWAS عضویت دارند./ ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

تکریم از دو ریاضیدان برجسته کشور در شیراز

قرار است مراسم تکریم پروفسور جواد بهبودیان و مرحوم دکتر منوچهر وصال شیرازی در دانشگاه...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news