اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 12 تیر 1399
13 آبان 1398 13 آبان 1398
16:03 16:03

کپسول بوئینگ امروز آزمایش می شود

 کپسول بوئینگ "CST-۱۰۰ Starliner" در ساعت 17:30 به وقت محلی ایران آزمایش می شود. این  آزمایش به منظور ارسال محموله و فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی انجام می شود.

استارلاینر

کپسول "استارلاینر" ساخته شده توسط شرکت "بوئینگ" قرار است ساعت ۱۷:۳۰ دقیقه امروز دوشنبه چهارم نوامبر به وقت ایران برای پرتاب آزمایشی به منظور ارسال محموله و فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی برای آزمودن جدا شدن به موقع کپسول از موشک در صورت احساس خطر انجام شود.

به گزارش سلام نو و به نقل از انگجت، کپسول بوئینگ "CST-۱۰۰ Starliner" در حال نزدیک شدن به ارسال فضانوردان به مدار زمین است و این گام تا ساعاتی دیگر برداشته می‌شود.

ناسا و بوئینگ امروز(۴ نوامبر) ساعت ۱۷:۳۰ به وقت ایران آزمایش جدا شدن "استارلاینر" از سکوی پرتاب را به صورت زنده پخش خواهند کرد.

این آزمایش نیز مانند آزمایش‌های مشابه تأیید خواهد کرد که آیا فضاپیما می‌تواند به طور ایمن پرتاب شود و تجهیزات و مهم‌تر از همه فضانوردان را در صورت ایجاد مشکل برای موشک حمل کننده جدا کند یا خیر.

این کپسول به مانند کپسول‌های دیگر باید بتواند در صورت پیش آمدن موقعیت اضطراری نظیر آتش گرفتن موشک حمل کننده، به سرعت خود را از آن جدا کند تا تجهیزات و فضانوردان دچار آسیب نشوند.

در این پرتاب آزمایشی چهار موتور جدا کننده و موتور پیشران کنترل کننده، فضاپیما را تقریباً یک مایل از سطح زمین بالا می‌برند و به یک مایلی شمال سکوی پرتاب هدایت می‌کنند.

یک پنجره سه ساعته برای انجام این آزمایش باز می‌شود تا در صورت مساعد بودن شرایط جوی و محیطی و دیگر شرایط لازم، این پرتاب انجام شود.

نباید انتظار داشت که این فضاپیما به جلو حرکت کند، زیرا برای زنده ماندن آماده نیست.

اگر همه این موارد به خوبی پیش برود، "استارلاینر" نیز مانند کپسول "دراگون" اسپیس‌ایکس و سایر فضاپیماها به عنوان بخشی از برنامه تجاری حمل خدمه ناسا که هدفش در اختیار داشتن دوباره وسایل نقلیه آمریکایی برای حمل فضانوردان آمریکایی به مدار زمین و رساندن آنها به ایستگاه فضایی بین‌المللی از طریق همکاری با شرکت‌های فضایی خصوصی است، قرار می‌گیرد.

این برنامه بیشتر از آنکه باعث افزایش غرور ملی آمریکا می‌شود، می‌تواند وابستگی آمریکا به روسیه را برای انجام مأموریت‌هایی که نیاز به همکاری روسیه نیست، کاهش دهد./ ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

کشف سیاره ای که هر سال آن فقط 18 ساعت است!

محققان ناسا با استفاده از تلسکوپ TESS موفق به کشف سیاره فراخورشیدی شده اند که توده آن...

تصاویر یک طوفان گرمسیری از فضا

تصاویر طوفان قدرتمند "کریستوبال" در منطقه " gulf coast" توسط یکی از فضانوردان مستقر د...

آینده دنیای فضا چه می‌شود؟

بالاخره Crew Dragon با موفقیت به فضا پرتاب شد تا اسپیس ایکس و ناسا یک پروژه موفق را ب...

دو آمریکایی با سفینه فضایی خصوصی به مدار کره زمین رفتند+عکس و فیلم

دو فضانورد آمریکایی به نام باب بنکن و دوگ هرلی با یک سفینه فضایی خصوصی و ساخته شده با...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news