اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 27 آبان 1398
14 آبان 1398 14 آبان 1398
09:30 09:30

بارش شهابی ثور را در نیمه شب فردا ببینید

بارش‌های ثور که از اواخر مهر ماه تا اوایل آذرماه ادامه دارد، اوج آن در هفته سوم آبان است و بهترین زمان برای مشاهده آنها نیمه های شب است.

بارش شهابی

آسمان بامدادی فردا چهارشنبه، ۱۵ آبان در حالی شاهد اوج بارش شهاب "ثور جنوبی" است که نور ماه مانع از رصد شهاب‌های این بارش خواهد شد.

به گزارش سلام نو، بارش‌های ثور به دو نام "ثور شمالی" و "ثور جنوبی" شناخته می‌شوند که از اواخر مهرماه آغاز شده و تا اوایل آذر ادامه دارد، اما اوج آنها در هفته سوم آبان هر سال است.

بهترین زمان برای مشاهده این بارش، نیمه‌های شب است؛ زیرا صورت فلکی ثور در اواخر آبان ماه اوایل شب طلوع می‌کند و تا طلوع آفتاب قابل رویت می‌شود.

شهاب‌های شهابی ناشی از ذراتی هستند که در اطراف زمین پراکنده هستند و تحت تاثیر گرانش، به سمت زمین آمده، در واکنش با مولکول‌های جو می‌سوزند و به شکل رد نورانی شهاب قابل مشاهده هستند. با افزایش یک باره تعداد شهاب‌ها در مواقع خاصی از سال، پدیده بارش شهابی شکل می‌گیرد که در طول سال در یک تاریخ مشخص می‌شوند.

در بامداد فردا اوج بارش شهابی "ثور جنوبی" است.

مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفت‌وگو با ایسنا در این باره توضیح داد: بامداد فردا چهارشنبه ۱۵ آبان، بارش شهابی "ثوری جنوبی" به اوج خواهد رسید.

وی زمان این پدیده را در ساعت ۳ و ۳۰ دقیقه بامداد فردا ذکر کرد و یادآور شد: این بارش بر اثر برخورد ذرات به جای مانده از دنباله‌دار "انکه" (ENKE) با جو زمین ایجاد می‌شود.

عتیقی تعداد ZHR (تعداد شهاب‌هایی که در هرساعت قابل مشاهده است) را بین ۵ تا ۱۰ شهاب در هر ساعت عنوان کرد و در عین حال تاکید کرد: متاسفانه نور ماه، مزاحم رصد این تعداد کم نور شهاب است./ ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

چشم گاو فردا به دیدار ماه می رود

مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: فردا در ساعت  ۷ و ۲۲ دقیقه ماه ...

ربات چهار پا به ماه می رود

انگلیسی ها قصد دارند یک ربات چهار پا که یک کیلوگرم وزن دارد برای کاوش به ماه بفرستند....

امکان زندگی در ماه نزدیک تر شد

تحقیقات یک دانشجوی فوق دکتری در دانشگاه "گلاسکو" نشان داد که می توان اکسیژن و فلز را ...

ماه و مشتری امشب همنشین می شوند

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران خبر از همنشینی ماه و مشتری در ساعت 23 و 53 دقیقه داد و ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news