اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 23 تیر 1399
14 آبان 1398 14 آبان 1398
14:30 14:30

رسانه های غربی: ایران در حال فاصله گرفتن از برجام است

خبرگزاری‌های غربی با انتشار سخنان روحانی و انتشار خبر گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران، برداشتن گام چهارم را فاصله گرفتن ایران از برجام دانستند.

بازتاب گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران در رسانه های غربی

به گزارش سلام نو، خبرگزاری های غربی امروز و با انتشار خبر گام چهارم کاهش تعهدات هسته ای ایران، این اقدام را گام رو به عقب و فاصله گرفتن ایران از برجام خواندند.

حسن روحانی امروز سه شنبه در مراسم افتتاح کارخانه نوآوری آزادی گفت: از فردا با نظارت ‌آژانس گام چهارم و جدید را برمی‌داریم. ما طبق برجام یک هزار و ۴۴ سانتریفیوژ در فردو داریم. در برجام قرار ما این بود اینها در فردو بچرخند اما گاز به ‌آنها تزریق نشود. امروز به سازمان انرژی اتمی دستور خواهم داد که از فردا گازدهی را در فردو آغاز کند.

خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس با انتشار سخنان روحانی و با اشاره به دستاوردهای هسته ای دیروز نوشت: سازمان بین المللی انرژی اتمی هنوز به این اقدام واکنشی نشان نداده است.

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی دیروز در مراسم راه اندازی و رونمایی زنجیره ۳۰ تایی سانتریفیوژهای نسل جدید(IR۶) در سایت هسته‌ای نطنز حضور یافت و خبر داد: امروز سه افتتاحیه به صورت نمادین داریم که یکی از آن‌ها  زنجیره میانی ۳۰ تایی سانتریفیوژهای نسل ۶  است که پیش از این زنجیره ۲۰ تایی را در ۲۰ فروردین نصب کرده بودیم و یک زنجیره ۱۰ تایی هم داشتیم، بنابراین الان تعداد سانتریفیوژهای IR۶ به ۶۰ ماشین رسیده که هر کدام ۱۰ سو و در مجموع ۶۰۰ سو به ظرفیت موجود اضافه کردند.

خبرگزاری انگلیسی رویترز نیز گام چهارم ایران را کاهش مجدد تعهدات برجامی دانست و به نقل از رئیس جمهوری بر برگشت پذیری تمامی گام های برداشته شده تاکید کرد.

خبرگزاری فرانسه و شبکه خبری بلومبرگ نیز گام چهارم را "فاصله گرفتن" ایران از برجام عنوان کردند.

روحانی در سخنان امروز خاطرنشان کرد: ممکن است ‌آنها سر وصدا کنند که چرا می‌خواهید در فردو این کار بکنید. حساسیت آنها را نسبت به فردو و سانتریفیوژها را می‌دانیم در عین حال هر وقت آنها به تعهداتشان عمل کردند دوباره گاز را قطع می‌کنیم و گاز به سانتریفیوژها تزریق نخواهد شد. این گام هم مانند سه گام دیگر قابل بازگشت.

/ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

جزئیات وقوع حادثه در سایت نطنز

 بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی، از وقوع حادثه‌ در یکی از سوله‌های سایت نطنز...

آژانس به تلاش برای پاسخگو کردن ایران ادامه می‌دهد

پس از تصویب قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام «رافائل گروسی» مدیر کل آژانس بین‌المللی ا...

جریان شنیده شدن صدای آژیر از سازمان انرژی اتمی چه بود

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اعلام کرد طبق پروتکل های معمول در سازمان  انرژی اتمی، تست آژ...

غریب‌آبادی معاون رییس کنفرانس ویژه عمومی آژانس شد

کاظم غریب‌آبادی نماینده ایران در وین معاون رییس کنفرانس ویژه عمومی آژانس انرژی اتمی ش...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news