اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 19 تیر 1399
14 آبان 1398 14 آبان 1398
19:48 19:48

بلاتکلیفی زمان و مکان برگزاری بازی ایران-عراق

در حالی که فقط 9 روز به زمان بازی تیم های ایران و عراق باقی مانده، هیچ اطمینانی از حیث انجام بازی در زمان یا مکان مقرر خود وجود ندارد

به گزارش سلام نو، شاید آن زمان که مسابقات مقدماتی جام جهانی و جام ملتهای آسیا قرعه کشی شد، تنها از نظر حساسیت فوتبالی نگران بازی خارج از خانه مقابل تیم عراق بودیم. اما حالا اهمیت دیدار بیست و سوم آبان فراتر از بحث های فنی رفته و نگرانی ها از ایران به سمت مسائل امنیتی رفته است. ناآرامی های اخیر کشور عراق و اعتراض های گسترده علیه دولت این کشور، کار را به جایی رسانده که به برگزاری سالم و بی دردسر دیدار تیم عراق با ایران هم اطمینان چندانی نیست.

از آنجا که شهر بصره به عنوان میزبان دیدار با ایران اعلام شده بود، در روزهای گذشته نامه نگاری هایی بین کنفدراسیون فوتبال آسیا و استانداری بصره برای اطلاع از امنیت شهر و توانایی عراق برای میزبانی از بازی های ملی پیش رو صورت گرفت. در این ارتباط، استاندار بصره از وجود امنیت کامل برای میزبانی از تیم های ایران و بحرین خبر داد.

عراق این روزها چهره ای بسیار متفاوت با سالیان گذشته دارد. مردم از ناکارآمدی حکومت در تامین نیازهای اولیه همچون برق به خشم آمده و برای احقاق حق خود به خیابان ها آمده اند. البته حمایت مالی کشورهایی از منطقه و غرب با تزریق منابع مالی، نفوذ به اعتراضات و اقدام به تخریب اموال عمومی و درگیری مسلحانه، تظاهرات و اعتراض های مسالمت آمیز عراقی ها را به حمام خون تبدیل کرده است.

حالا به موازات تظاهرات خیابانی عراق، کشور های منطقه و در راس آن ها عربستان سعودی با حضور پر رنگ در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی اقدام به ایجاد جو روانی و مسموم پیش از بازی عراق و ایران کرده اند. از جمله اقدامات آنها، حضور در صفحه اجتماعی سردار آزمون و فحاشی به ستاره تیم ملی ایران بوده است. همینطور چند صفحه اینستاگرامی عراقی به صورت هدفمند بازی پیش رو بین عراق و ایران را محلی برای تسویه حساب سیاسی خود قرار داده اند و با نشان دادن ایران به عنوان عامل ایجاد اغتشاشات خواهان حضور حداکثری در ورزشگاه بصره شده اند.

حکومت نظامی شبانه در پایتخت عراق، تعطیلی برخی از ادارات دولتی و دانشگاه ها، اعتصاب کارمندان، گسترده تر شدن دامنه اعتراضات به تمامی استان های جنوبی و همچنین درگیری در یکی از بنادر بصره که به کشته شدن نفراتی منجر شد و ایجاد تدابیر امنیتی شدید در بنادر این شهر حاکی از شرایط نا مساعد برای برگزاری دیدار فوتبال علی رغم وعده استاندار بصره است. علاوه بر اینها، صبح امروز نیز دبیر انجمن صنفی شرکت های هواپیمایی از قطع پرواز شرکت های ایرانی به  عراق خبر داد.


روز گذشته نیز یونس محمود، اسطوره فوتبال عراق با انتشار عکسی که در آن ایران، آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستی در طرفی و عراق در طرف دیگر قرار داشتند، خشم فوتبالدوستان ایرانی را برانگیخت. یونس محمود در تقابل جنجالی خود با تیم ملی ایران در جام ملتهای 2015 هم خاطرات تلخی برای طرفداران فوتبال در ایران به جا گذاشته بود و این بار با این استوری جنجالی خون ایرانی ها را به جوش آورده است.


با این وضعیت عجیب و غریب کشور عراق، سوال بزرگ در حال حاضر این است که نهایتا شرایط برای میزبانی از دیدار این کشور مقابل ایران از سوی مسئولان شهر بصره و کشور عراق فراهم می شود یا اینکه برگزاری این دیدار، تغییراتی اساسی چه در زمان و چه در مکان خواهد داشت. تا به حال که 9 روز به زمان بازی تیم های ایران و عراق باقی مانده، نه اطمینانی از حیث انجام بازی در زمان مقرر خود وجود دارد و نه حتی تضمینی بابت برگزاری آن در شهر بصره./ ورزش سه

اخبار مرتبط

icon news

تیم ملی فوتبال ایران و سوریه دیدار دوستانه برگزار می‌کنند

13 شهریور تیم‌های ملی فوتبال ایران و سوریه در یک دیدار دوستانه شرکت خواهند کرد.

عراق در تدارک سه دیدار دوستانه قبل از انتخابی جام جهانی

تیم ملی فوتبال عراق اعلام کرد قبل از دور برگشت انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، سه دیدار د...

اعلام تاریخ رسمی 4 دیدار ایران در انتخابی جام جهانی

 کنفدراسیون فوتبال آسیا زمان دقیق بازی‌های تیم ملی فوتبال ایران در انتخابی جام جهانی ...

اسطوره فوتبال عراق جان باخت!

 خبر مرگ احمدراضی ستاره 56 ساله تیم ملی عراق به دلیل ابتلا به ویروس کرونا تایید شد.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news