اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 09 خرداد 1399
16 آبان 1398 16 آبان 1398
09:35 09:35

ارزان‌فروشی زعفران‌کاران در کشور

علی حسینی، عضو شورای ملی زعفران بیان کرد با خرید زعفران توسط سازمان تعاون روستایی، دیگر دلالان نمی‌توانند این محصول را به قیمت پایین از کشاورزان بخرند.

برداشت زعفران روستای وامنان استان گلستان

به گزارش سلام نو، عضو شورای ملی زعفران گفت: کشاورزان مجبورند زعفران را ارزان بفروشند و دلالان سود اصلی را می‌برند.

علی حسینی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه اقدام سازمان تعاون روستایی برای خرید زعفران حداقل به ثبات قیمت این محصول در بازار کمک خواهد کرد و موجب تعادل بین تقاضا و عرضه زعفران می‌شود، اظهار کرد: با این اقدام دست دلالان که زعفران را به قیمت ارزان از کشاورزان می‌خرند و به قیمت نجومی می‌فروشند، کوتاه خواهد شد.

وی ادامه داد: سازمان تعاون روستایی در این موقعیت باید هم حافظ منافع صادرکنندگان و هم تولیدکنندگان باشد و این سازمان نباید به این امید زعفران را خریداری کند که قیمت‌ها را بالا ببرد و سپس بفروشد، بلکه باید منصفانه عمل کند و این محصول را به همان قیمتی که از کشاورزان خریداری می‌کند، در اختیار صادرکنندگان قرار بدهد.

عضو شورای ملی زعفران افزود: بیش از ۷۰ درصد زعفران‌کاران کشور سطح زیر کشت آنها حداکثر یک هکتار است؛ بنابراین کسی که یک هکتار یا کمتر از این میزان سطح زیر کشت دارد، معادل ۵ تا ۷ کیلو زعفران برای فروش دارد. فردی که به سازمان تعاون روستایی مراجعه می‌کند و می‌گوید ۵۰ کیلو زعفران برای فروش دارد، کشاورز نیست و باید این سازمان تمرکز خود را بر خرید این محصول از کشاورزان بگذارد.

وی معضل حال حاضر کشاورزان را ماندن گل‌های زعفران بر روی زمین دانست و خاطرنشان کرد: کشاورزان به دلیل ماندن گل‌های زعفران بر روی زمین مجبور می‌شوند که زعفران را به قیمت ارزان بفروشند، سپس دلالان این محصول را در حاشیه شهرها پس از پاک‌کردن می‌خواهند به سازمان تعاون روستایی بفروشند.

/ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

سلطان‌ مسکن پردیس هم رسید/ 3000 واحد در اختیار دلالان است!

 مدیرعامل عمران پردیس اعلام کرد که  ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ واحد از مسکن های پردیس در اختیار دلا...

قیمت گوشی در ایران را یک پاساژ در پایتخت مشخص می‌کند/ فعلا گوشی هم نخرید!

رضا قربانی، رئیس کمیسیون تنظیم بازار انجمن واردکنندگان موبایل گفت: قیمت گوشی‌ها را یک...

میزان سود دلالان خودرو در سال 98

امیرحسین کاکایی، کارشناس صنعت خودرو گفت: در سال 98 دلالان از دستوری بودن قیمت خودرو ۶...

علت افزایش گوشت قرمز مشخص شد

سعید سلطانی سروستان، مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران ایران گفت: «دلالان» عامل افزایش...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news