اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 25 تیر 1399
16 آبان 1398 16 آبان 1398
12:50 12:50

سستی آموزش و پرورش در برخورد با تنبیه بدنی/شلاق زدن هنوز منسوخ نشده!

از روز گذشته کلیپی در فضای مجازی پخش شده که نشان می دهد یک معلم با وسیله ای شبیه به شلاق روی دست دانش آموز می زند. دانش آموز اگر چه با گریه تقلا برای آرام زدن شلاق می کند اما گریه های او نه تنها تاثیری بر شدت ضربه معلم ندارد بلکه هر چه می گذرد شلاق معلم شدتش بیشتر می شود.

سلام نو – سرویس اجتماعی: در سال های دور فلک کردن دانش آموزان امری رایج و طبیعی بود با این حال سالهای نسبتا زیادی است که تنبیه بدنی در بسیاری از نقاط کشور از بین رفته است اما به نظر می رسد تنبیه های ناگواری همچون شلاق زدن دانش آموزان در مدارس هنوز منسوخ نشده است.

به گزارش سلام نو، آموزش و پرورش می گوید تنبیه دانش آموزان خط قرمز این وزارت خانه است با این وجود اگر در همین چند ماه اخیر اخبار را رصد کرده باشید می بینید که اتفاقا تنبیه بدنی بارها و بارها به تیتر اخبار اجتماعی بدل گشته است. در آخرین مورد ناراحت کننده این اتفاق در شهرستان ملارد اتفاق افتاد.

از روز گذشته کلیپی در فضای مجازی پخش شده که نشان می دهد یک معلم با وسیله ای شبیه به شلاق روی دست دانش آموز می زند. دانش آموز اگر چه با گریه تقلا برای آرام زدن شلاق می کند اما گریه های او نه تنها تاثیری بر شدت ضربه معلم ندارد بلکه هر چه می گذرد شلاق معلم شدتش بیشتر می شود.

این کلیپ در 24 ساعت گذشته رنجش و تکدر زیادی در بین مردم به وجود آورده است. پس از انتشار گسترده این کلیپ که توسط یکی از دانش آموزان کلاس به صورت مخفیانه گرفته شده است خبر رسیده که خانواده کودکی که با شلاق مورد ضرب و شتم قرار گرفته از معلم مدرسه خاطی شکایت کرده و پرونده ای این معلم مورد بررسی قرار گرفته است.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ملارد هم ضمن تایید اصل خبر اظهار کرده این مساله در شورای تامین مطرح شده است. طیب رضایی فر، رئیس آموزش‌وپرورش شهرستان ملارد هم نسبت به این اتفاق موضع گرفته و گفته است: معلم مربوطه به اداره آموزش‌وپرورش احضار شد و ضمن توبیخ کتبی، پرونده این تخلف به هیئت تخلفات اداره کل آموزش‌وپرورش شهرستان‌های استان تهران ارسال شد. بر اساس بخشنامه‌ای که پیش‌ازاین به تمام مدارس ارسال‌شده است هیچ‌کدام از معلمان حق تنبیه بدنی دانش آموزان را ندارند و در صورت مشاهده با معلم خاطی برخورد قانونی خواهد شد.

چندی پیش هم مشابه این اتفاق به نحو شدیدتری برای یک دانش آموز نه ساله در خوزستان اتفاق افتاد. معلم ورزش این دانش آموز که اهل کوت عبدالله اهواز بود پس از اینکه این خبر رسانه ای شد از اساس همه ماجرا را تکذیب کرد اما انتشار عکس هایی از محل اصابت شلاق به تن این کودک احساسات عمومی را جریحه دار کرد. برای این پرونده هم قول رسیدگی داده شد اما سوال اینجاست که وزارت آموزش و پرورش چرا اقدام قاطعی در راستای مقابله با تنبیه بدنی نمی کند؟

مطابق قانون حمایت از کودکان و نوجوانان که در مجلس ششم تصویب و در سال  توسط شورای نگهبان تایید شده هر نوع اذیت و آزار کودکان و نوجوانان که موجب شود به آنان صدمه‌جسمانی یا روانی و اخلاقی وارد شود و سلامت جسم یا روان آنان را به مخاطره اندازد ‌ممنوع است. با این حال وزارت آموزش و پرورش در دو دهه گذشته نتوانسته آن طور که باید و شاید جلوی این مساله ایستادگی کند. این در حالی است که سالها است در کشورهای توسعه یافته تنبیه بدنی به خاطر اخلال جدی که در تربیت کودکان و نوجوانان ایجاد می کند حذف شده است.

در سال های اخیر به خاطر گسترش شبکه های اجتماعی بسیاری از بداخلاقی های این چنینی افشا شده است. اگرچه همین که دانش آموز بر سر کلاس درس گوشی تلفن همراه می برد تخلف است اما شاید اگر این کلیپ ها و این تصاویر در فضای مجازی پخش نمی شد امروز وضعیت از این هم بدتر بود.

اخبار مرتبط

icon news

آشنایی با معلم وفاداری که در شبکه های مجازی با عنوان «آیلاند» مورد بی مهری قرار گرفت

رییس آموزش و پرورش کشور طی تماسی از خانم صفایی معلم 67 ساله شهرستان آستارا استان گیلا...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news